A Nigel Farage vezette brit Reform UK párt mandátumainak száma 120-ra nőne, ha ma tartanák a választásokat az Egyesült Királyságban. A párt a júliusi általános választásokon mindössze öt képviselőt küldött a parlamentbe. A baloldali brit Munkáspárt 411 helyről 278 mandátumra esne vissza, a konzervatívok pedig a felmérések szerint 157 helyet szereznének.
A változást egyértelműen a szavazók bevándorlással kapcsolatos aggodalmai és a migrációs problémák okozzák.
A felmérés szerint a tavalyi választásokon a Munkáspártot támogató, de most a reformpártiakat támogató szavazók 55 százaléka a bevándorlást jelölte meg legfőbb aggodalmának, ezt követi 47 százalékkal az egészségügy, 46 százalékkal a megélhetési költségek, 32 százalékkal pedig az energiaárak.
A Reform UK elnöke, Zia Yusuf, pártja növekvő támogatottságát kommentálva azt mondta:
Ez azt mutatja, hogy a Reform történelmet ír, és meg fogja nyerni a következő általános választásokat.
A felmérés eredményeit értékelve kijelentette:
A Reform öt helyet nyert júliusban. Hat hónap elteltével ez a felmérés azt mutatja, hogy 120 mandátumot nyerhetünk. Képzeljék el, hol leszünk egy év múlva és négy év múlva. A két régi párt évszázados fojtogatása végre megtörik.
A kutatást végző cég szerint a Munkáspárt támogatottsága sekélyes, ráadásul a párt országosan mindössze 34 százalékos szavazati aránnyal szerzett többséget a parlamentben.
Ezért be kell bizonyítania a közvéleménynek, hogy hajlandó és képes kezelni a tömeges migrációt.
A Stonehaven egyik vezetője a felmérés kapcsán hangsúlyozta:
A bevándorlás a kulcskérdés, ami elfordítja a választókat a Munkáspárttól. A Munkáspártnak azzal kellene kezdenie, hogy arra összpontosít, ahol ezek a szavazók vannak, nem pedig arra, ahol a párt szeretné, hogy legyenek. A változás, amelyre a legutóbbi választásokon szavaztak, az ő szemükben nem valósulhat meg, hacsak a bevándorlás nem lesz része a kormány következő választásokon elhangzó narratívájának
– tette hozzá.
A britek hetven százaléka úgy véli, hogy a bevándorlás szintje túl magas, ami a legmagasabb érték, amióta egy közvélemény-kutató cég 2019-ben elkezdte az ilyen adatok nyomon követését.
Ezzel szemben mindössze 15 százalék mondta azt, hogy szerinte az Egyesült Királyságba irányuló bevándorlás szintje nagyjából megfelelő.