Műfű

Futballizmus. Ezzel az akadémiailag ugyan nem honos, ám a lényeget tömören kifejező címmel jelent meg a napokban Dlusztus Imre második könyve. Ezúttal a labdarúgás gazdasági hátterével foglalkozik behatóan, s a nemzetközi példák felől közelítve elhelyezi a piacon a magyar futballt, rávilágítva a lemaradás okaira.

2009. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felsorolni is hosszú, milyen területeken tevékenykedett Dlusztus Imre. Amellett, hogy számos újságírói díj birtokosa, s 11 éven át volt főszerkesztője a Dél-Magyarország című napilapnak, az ő szakmai irányításával kezdett sugározni 2002-ben a Hír Tv. Az ezredfordulón a Magyar Labdarúgó-szövetség utánpótlás-bizottságának elnökeként dolgozott két esztendőn át, ez év nyaráig ügyvezetőként igazgatta a diósgyőri futballklubot (DVTK), s a mai napig vezetője a KÉSZ Labdarúgó-akadémia Alapítványnak. A labdarúgással tehát egyrészt eredeti hivatásának megfelelően kritikus kíváncsisággal, másrészt belső érintettként foglalkozik.
A labdarúgás üzlet. Ezt a tételt nem ő mondja ki, ez ma már mindenki számára evidencia. Csupán használja, s a Futballizmus II-ben azt mutatja meg számos adat segítségével, rávilágítva az összefüggésekre, miért virágzik és fejlődik a futball dinamikusan napjainkban is a recesszió dacára Európa nyugati felén, s miért nem képes lábra állni Magyarországon.
A sportág jelképes számának megfelelően tizenegy pontba szedi a modern labdarúgás, egészen pontosan az öt nagy európai liga – angol, francia, német, olasz, spanyol – jellemzőit, amelyek a könyv egyes fejezeteit is alkotják. Íme:
1. A játékosok fele külföldi.
2. A szerződésből kivásárolt labdarúgók játékjogáért évről évre egyre nagyobb összegeket fizetnek ki az átvevő klubok.
3. A játékosok fizetése elérte a topmenedzserek jövedelmi szintjét.
4. A játékosokat mozgató menedzserek erőteljes befolyást szereztek a futballpiac irányításában.
5. Sok országban magas színvonalú lett a játékosok képzése, és az egész világra kiterjed a játékosmegfigyelői rendszer.
6. A profi klubokat tömörítő ligák részvénytársasági jegyeket öltve jelentős üzleteket kötnek a televíziós jogdíjak piacán.
7. A klubok vállalati alapon működve teszik pénzzé a márkanevet, a szerződött játékosok – személyhez fűződő – arculati jogait és a szurkolók szenvedélyét.
8. A televíziós társaságok középtávú szerződésekkel kötik le a jogaikat, és ezzel biztosítják a klubok költségvetésének relatíve legnagyobb hányadát.
9. Az egyre bővülő vagy újonnan épített stadionok soha nem látott tömegeknek nyújtanak önfeledt és biztonságos családi programot.
10. A profi klubok jelentős szerepet vállalnak a helyi foglalkoztatásban, a turisztikai és a vendéglátó-ipari bevételek növelésében.
11. A klub hozzájárul egy-egy város, illetve térség kohéziós erejének növeléséhez, illetve megtartásához.
A szerző szándékosan említ jellemzőket, nem pedig feltételeket, mert nem szükségszerű például a külföldi játékosok tömeges jelenléte, ami hosszú távon visszavetheti egy adott ország saját futballjának erejét – lásd Anglia –, ám ha a szaktudás és a tőke mozgását nem korlátozzák, akkor érdekeinek és erejének megfelelően alakítja a piacot. Dlusztus Imre érdekes adatokat, számsorokat gyűjt csokorba az élvonalbeli európai futball világából – például hogy a Premier League-ben az angol játékosok aránya a 2009–2010-es idényben már csak 36,43 százalék, a Real Madrid nem kidobott 93 millió eurót Cristiano Ronaldóért, hanem racionális megfontolásból ennyit fektetett be az átigazolásával, a televíziós jogdíjak a klubok költségvetésének durván ötven százalékát teszik ki, de van, ahol a hatvanat is meghaladja, az európai futball további fejlődése várható elsősorban a még csupán kezdetlegesen kiaknázott ázsiai közvetítési piacnak köszönhetően –, igazán otthonosan azonban a hazai terepen mozog. A könyv savát-borsát azok a részek adják, amelyek a szomorú magyar valóságot tárják fel az európai összehasonlításból kiindulva.
Dlusztus Imre feleleveníti Barcs Sándor – aki a magyar labdarúgás legsikeresebb időszakában, 1949 és 1963 között volt az MLSZ elnöke – tételét, miszerint egy ország labdarúgásának az erejét az igazolt játékosok számának és a pályán töltött időnek a szorzata adja. Nyilvánvaló, hogy szinte minden az alapoknál dől el. Nem véletlen, hogy a fejlett futballkultúrájú országokban nagy figyelmet fordítanak az utánpótlásképzésre egészen kicsi kortól. Idézzük: „Németországban az óvodai tananyag része a futball. Angliában egy fiú úgy lesz diák, hogy azonnal regisztrál az iskolai labdarúgó-szövetségbe. Spanyolországban nem lehet iskolát építeni és átadni nagyméretű futballpálya nélkül. Franciaországban a profi liga ajánlásaival képzik az iskolákban a gyerekeket.” Majd a szerző fölteszi a kérdést: „És hazánkban?”
Nem ért egyet azzal, hogy a meglévő füves pályák gondozása, karbantartása helyett egyre többfelé műfüves pályát építenek, mert ez különösen a gyermekek ízületeire ártalmas. Majd ijesztő tényeket közöl: „Van olyan megye, ahol hat évjárat teljes fiúpopulációját tekintve a játékba vonhatók mindössze két százaléka lép pályára a tornákon, és még ők sem edzenek mind rendszeresen, legföljebb azok, akik utánpótlásműhelyhez tartoznak. Ezt úgy kell érteni, hogy az MLSZ (illetve a GYLSZ és a NUPI) által kötelezően előírt tornákra a klubok egy része úgy megy el, hogy »villámmal« leigazolja az iskolai keretek között edzegető fiúkat, majd el is engedi őket isten hírével – egészen a következő idényben rájuk zúduló követelmény gyors teljesítéséig.” Avagy: „Tolnában a 2009/10-es kiírásban az U14-es bajnokságban mindössze 11 csapat indult. Hevesben az U13-as bajnokság összesen hat csapatot tud felmutatni. Itt egy versenyszezon pontosan egy hónapig tart. Baranyában 11 csapat alkotja az U13-as mezőnyt. Nógrádban nem tudtak U13-as vagy U14-es bajnokságot indítani. Itt az 1994-es nagyfiúk között lépnek pályára az 1998-as kisgyerekek. Így sikerült két csoportban 20 csapatot indítani.” S végül a következtetés: „Ebből a tömegből még az egyébként szenzációs adottságú és zseniális képességű gyerek sem tűnhet fel, mert mire rátalálnak, addigra olyan lemaradása lesz a rendszeresen edző kortársaival szemben a szakmai tudás területén, hogy már nem lehet hasznát venni.”
A könyvben természetesen szóba kerül a Bozsik-program mint sikerrel kecsegtető, ám hatalmai féltékenység miatt elvetélt kilábalási kísérlet. Dlusztus Imre a program egyik kidolgozója volt, sőt Mezey Györggyel ő képviselte az MLSZ-t az Ifjúsági és Sportminisztériummal (ISM) folytatott egyeztetéseken.
A szerző a magyar „felépítmény” hiányosságait is számba veszi. Hogy bár a nyáron ötszörösére emelkedett a klubok bevétele a közvetítési jogdíjakból, költségvetésükből ez még mindig csak mintegy 15–20 százalékot tesz ki, szám szerint durván 100 millió forintot. Romániában például ez az összeg csapatonként 2,5 millió euró. A magyar létesítményhelyzet egészen siralmas, s amíg nem változik, a labdarúgó-mérkőzések nem válhatnak tömeges szórakozás színtereivé, a turisztikai kölcsönhatásról már nem is beszélve.
Mint említettük, Dlusztus Imre a gyakorlatba is igyekezett átültetni a tapasztalatokból levont elképzeléseit. Ám a Diósgyőr ügyvezetőjeként ő is kudarcot vallott. Miért?
– Miskolc sajátos közeg. Imádják a futballt, de bizalmatlanok az idegenekkel szemben. Mi szegediekként idegeneknek számítottunk. Megírtam, megterveztem és átadtam az illetékeseknek a helyi labdarúgás fejlesztésének koncepcióját. Még azt sem értem el, hogy tárgyaljunk róla. A Szeviép (Szerkezet- és Vízépítő Zrt. – N. M.) mint tulajdonos és finanszírozó pénzére szükség volt, de a jövőképünk már nem érdekelte a partnereinket. Kevesen tudják, hogy Budapest után Borsodban van a legtöbb csapat és a legtöbb igazolt labdarúgó. Ennek – megfelelő szervezettség és a helyi vállalkozói kör aktivitása mellett – hatással kellene lennie az NB I-es csapat nézőszámára. Az erők egyesítésével Miskolc lehetne a futball fővárosa. Szurkolok, hogy végre révbe érjen a DVTK – felelte érdeklődésünkre.
A futballizmus nálunk még csak elmélet. De nem utópia. A könyv újfent igazolja, hogy szerencsésebb országokban a gyakorlatban is működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.