Az autósok máris rosszabbul jártak az egységes biztosítási évforduló január elsejei eltörlésével: míg tavaly novemberben átlagosan 25 ezer forintos éves díjért köthettük meg az idei kötelező biztosítást autóinkra, a kampány végeztével ez az ár gyorsan 41 ezer forint fölé emelkedett. A több mint ötvenszázalékos díjemelkedés egyik pillanatról a másikra következett be, mivel az új szerződéseknél január 1-jétől már nem vehetők igénybe a kampánykedvezmények, illetve több biztosító is más tarifát alkalmaz az évközi kötésekre – derül ki a Biztositas.hu felméréséből. Mint azt Rácz István, az internetes alkusztársaság ügyvezetője lapunknak kifejtette, a kampány súlyának csökkenéséhez és néhány éven belüli teljes megszűnéséhez vezető rendelkezés arra ösztönzi a szolgáltatókat, hogy bátrabban emeljék áraikat, hiszen az ügyfelek – kötelező díjak összehasonlítása iránti – érdeklődése a kampányok hanyatlásával arányosan csökken majd.
A szemléletváltást jelzi, hogy a népszerűségi listát korábban vezető társaságok közül csak az Aegon és az Uniqa tudta megőrizni pozícióját, ugyanakkor olyan társaságok, akik iránt a kampányban csak minimális érdeklődés mutatkozott, hirtelen a legolcsóbb biztosítók közé kerültek. A Groupama-Garancia, az AIM és a K&H biztosítók együtt például akár az internetes kötések 30 százalékát is megszerezhetik az évközi versenyben. – A biztosítók mintegy fele olcsóbb tarifát alkalmazott a kampányban, mint azon kívül, így a többnyire az autószalonokban megkötött szerződések díjai általában jelentősen magasabbak lesznek. Érdemes ezért szétnézni a piacon – fogalmazott Rácz István. A szakember szerint a 2003 óta létező kampányidőszak következtében az akkori túlárazott, hetvenezer forintos kötelező-átlagár kevesebb mint harmadára mérséklődött, miközben a szolgáltatás valós költségei felszöktek. A kampányidőszak árai valójában ráfizetést jelentettek a biztosítóknak, a jelenlegi árszint ugyanakkor reális.
A szakember felhívta a figyelmet: a korábbi évektől eltérően már nem január végéig, hanem március 1-jéig kell befizetniük első díjukat a biztosítót váltott autósoknak. A rendőrség a biztosítás megkötéséről szóló igazolást a korábbi 30 nap helyett 60 napig fogadja el.
Autóval csalunk a legtöbbet. A gépjárművekkel követik el a legtöbb biztosítási csalást: a leggyakoribb a megrendezett autóbalesetek, az időzített biztosítási szerződéskötések, a fiktív gépjármű-javítási számlák benyújtása, s a jogos igénynél magasabb összegű kártérítési igények – derül ki Generali-Providencia Biztosító felméréséből. Magyarországon 2008-ban több mint 200 biztosítási csalást derítettek fel, és a jogalap nélküli, elutasított kárigények összértéke 550 millió forintot tett ki. (MTI)

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető