Kordon Londonban

Szabó Anna
2010. 01. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Veres János pénzügyminiszterként lehetővé tette, hogy Magyarország eredményes válságkezelést folytasson a gazdasági válság alatt.”
Bajnai Gordon kormányfő, 2009. november

Fognak majd nagyot nézni a brit fővárosban, amikor a magyar „szakértői kormány” ajánlásával a zsebében, kiváló nyírbátori szocialista referenciákkal felvértezve, egy igazi szabolcsi metálkirály érkezik hozzájuk banki alelnöknek, nem kisebb megbízatással, mint Európát újjáépíteni és fejleszteni. A húszmilliárd eurós alaptőkéjű, közel harminc országban beruházásokat finanszírozó londoni befektetési bank életében kétségtelenül mérföldkő lehet Veres János rég esedékes kinevezése a Bajnai Gordon ígérte „fontos nemzetközi pozícióra”. A hatvan ország tulajdonában lévő pénzügyi mamutszervezetnek eddig csak a Világbanktól érkező nemzetközi szakemberekkel, elismert egyetemi tanárokkal vagy a kontinens legjobb pénzügyminisztereivel kellett beérniük, talán itt az ideje, hogy egy igazi kreatív könyvelő Kelet-Közép-Európából színt vigyen a szürke londoni hétköznapokba.
Veres tavaly áprilisi lefokozása az azóta eltelt idő mérlege alapján egyébként sem tűnik indokoltnak. A kormányzat jelenlegi szakmai színvonalát ő is könnyűszerrel hozná, ráadásul töretlen a befolyása az MSZP-ben. Érdekérvényesítő képességét, egyben a párt megújulását is jelzi, hogy a volt pénzügyér biztos befutóként a választási lista egyik legelőkelőbb helyét foglalja el olyan hatalmasságok társaságában, mint a kockás rövid ujjú blézer magyar meghonosítója, Lamperth Mónika, vagy a „pogácsás” Szűcs Erika.
(Halkan jegyeznénk meg, hogy az ország „vasfüggönnyel történt politikai szétszakítását” fájlaló Bajnai ismét úgy döntött egy európai kulcspozíció magyar várományosáról, hogy elfelejtett egyeztetni az ellenzékkel.)
Másrészt a szocialisták szabolcsi aduászához aligha elvitatható egyéni rekordok fűződnek. Ki más mondhatná el magáról, hogy néhány hónap leforgása alatt ötéves adócsökkentési törvényt, majd ezermilliárdos adóemelést fogadtatott el a parlamenttel?
Regnálása alatt a Pénzügyminisztérium államháztartási kimutatásai is soha nem látott, sajátos értelmet nyertek: 2006-ban például minden hónapban „a vártnál kedvezőbben” alakultak a számok, decemberben egy napon mégis a világ második legnagyobb költségvetési túlköltekezésére ébredtünk. A mérlegszépítő módszerek, a pénzügyi manőverezések, a finanszírozási tervek módosítgatásai, a privatizációs bevételek ide-oda könyvelgetése, a felzárkózási programok folyamatos állagjavítgatása és az ország további masszív eladósítása – mind-mind a Gyurcsány–Veres– Bajnai-trió fémjelezte időszakra estek.
Hogy is fogalmazott annak idején Batiz András kormányszóvivő? A Provident későbbi uzsorakommunikátora szerint ekkortájt már csak az volt a kérdés, hogy hová könyveljék a sok sikert.
Márpedig Veres londoni kinevezése esetén felmerülnek egyéb problémák is. A szakmai alkalmasság és a nyelvtudás hiányát leszámítva nem tudni, mi lészen az előléptetés nyomán elárvult szabolcsi szocialistákkal, és vajon szélnek eresztik-e a kifejezetten Veres ejtőernyőztetésére létrehozott keleti kapcsolatok kormánybiztosságát.
Ki gondozza majd az orosz–magyar gázkapcsolatokat, és mi lesz a kínai Túró Kitty-projekt sorsa, aminek elbukása a szerencsétlen támogatási konstrukció miatt cirka kétmillió euróba kerülne a magyar adófizetőknek?
A legfogósabb kérdés azonban a „cordon sanitaire”. Hogyan lehet majd megoldani Londonban, hogy Veres János középfokú angolnyelvvizsga-tulajdonost – kérése szerint – ötméteres biztonsági zóna védje az ellenzéki sajtótól?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.