Akadozik a panelprogram

Cserbenhagyottnak érezhetik magukat azok a lakóközösségek, amelyek naivan a panelprogramban elnyerhető támogatási összeg gyors megítélésére és folyósítására alapozták társasházuk felújítását. A harmincnapos szerződéskötési és kilencvennapos utalási határidőt a Panel Érdekképviselet Egyesület tapasztalatai szerint képtelen tartani az Önkormányzati Minisztérium.

Bodacz Péter
2010. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További kiadással számolhatnak azok a lakóközösségek, amelyek a panelprogram kereteiben elérhető támogatás gyors folyósítása reményében kezdték meg társasházaik renoválását, a területért felelős Önkormányzati Minisztérium ugyanis képtelen időben elbírálni az igényléseket. A helyzet cudarságára Szita Károly, Kaposvár polgármestere mutatott rá, aki nemrégiben közölte: a városban 73 igényből 23 esetében csak 15 hónappal a beadás után, december 17-én született támogató határozat, a támogatások kifizetését ráadásul a minisztérium csak 2012 végére ígérte.
A helyzetet illetően Szente Szabolcs, a Panel Érdekképviselet Egyesület elnöke lapunk megkeresésére közölte, becsléseik szerint országos szinten az összes, 1700 beadványból mintegy háromszázat nem bírált el a tárca június óta, míg 1100 esetben született döntés a támogatás megítéléséről tizenötmilliárd forint értékben, a kifizetések azonban akadoznak. A gondot részint az okozza, hogy a szaktárca képtelen gyorsabban feldolgozni a befutott igényeket, s a megfelelő nagyságú apparátus hiányában a kivitelezés ÉMI Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. általi ellenőrzése elhúzódhat. Így, ha mindent az előírásoknak megfelelően intézett a lakóközösség és nincs szükség hiánypótlásra, akkor is lehetetlen az igénylés utáni harminc nappal megkötni a támogatási szerződést, és a kilencven napon belüli utalás sem valósulhat meg. – Ha a munkálatok már befejeződtek, illetve megindultak, vagy a megrendelő társasház, vagy pedig a kivitelező társaság érezheti magát pácban, hiszen legalább hónapokkal csúszik a támogatás kifizetése – fogalmazott Szente, hangsúlyozva: számos lakóközösség elvesztette megtakarításait, sőt további befizetésre kényszerülnek, ami azt jelenti, hogy a beruházás hasznát lényegében nem élvezhetik.
Azoknak a közösségeknek tehát, amelyek belevágtak a felújításba és nem jutottak hozzá a támogatáshoz, valóban nincs sok választásuk: vagy további, önerőből való befizetéssel előlegezik meg az állami részt, vagy bankhitelből finanszírozzák azt, vállalva a kamatokat. A panelprogram tavaly tavaszi kiírása szerint az állam a korábbi 33-ról 50 százalékra emelte a támogatási részt, amelynek maximuma az addigi 400 ezer helyett 500 ezer forint lett. További 25 százalékos részt vállalhat az önkormányzat is, így legideálisabb esetben egy lakás egymillió forintért újulhat meg, amelyből az önerő 250 ezer forint. Most azonban könnyen ebből lehet a legnehezebb szituáció, hiszen ekkor az állami félmilliót kell pótolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.