Az Árverező Ház Zrt. irodájában akkor alakult ki a dulakodás, amikor az Otthonvédők civil szervezet képviselői megpróbálták megakadályozni a fizetésképtelen emberek ingatlanjainak eladását. A szervezők először sem a kamerákat, sem a civileket nem akarták beengedni az irodájukba, ám az aukció nyilvános voltára hivatkozva végül mindenki bejuthatott a Károly körúti lakás előszobájába. A néhány négyzetméteren körülbelül negyven ember zsúfolódott össze. Az irodában Tasnádi Péter is jelen volt, ám ő az árverezés helyszínéül szolgáló szobába húzódott vissza a kamerák elől. A vevőkön kívül senki nem léphetett be az árverezőhelyiségbe, de a kinyíló ajtó résén néhány fotós lencsevégre kaphatta a bent lévőket, közöttük Tasnádit. A vállalkozó és testőrei ekkor a Magyar Hírlap fotósát berántották az ajtón, és arra kényszerítették, hogy semmisítse meg a képeket. A fiatalember maga és fényképezőgépe védelmében úgy látta jónak, ha átadja a memóriakártyát a vállalkozó egyik emberének. Lapunk információi szerint a fotós nem tesz feljelentést, a Magyar Hírlap viszont vizsgálatot kér az országos főkapitánytól. Az Otthonvédők egyik vezetője, Éliás Ádám várhatóan feljelenti Tasnádit. Társaival akkor nyomultak be a szobába, amikor a fotós berántását követően dulakodást véltek hallani az ajtó mögül. Tasnádi az otthonvédő szerint így kiáltott rá: „Ki vagy, te kutya? Letépem a fejed!” A BRFK garázdaság miatt indít eljárást.
*
Éliás lapunknak elmondta: feljelentést tesz Tasnádi Péter ellen, mert a vállalkozó életveszélyesen megfenyegette őt. Tasnádi végül tizenegy óra körül, testőrei kíséretében távozott a helyszínről. Az Árverező Ház munkatársai egyébként azt állították, hogy a vállalkozó nem vevőként jelent meg az eseményen. Az eseményen nézőként részt vevő egyik hölgy, akinek a lakása rajta volt az ingatlanok listáján, azt állította, hogy Tasnádi Péter az unokatestvére, együtt érkeztek az árverésre, de a vállalkozó nem akart vásárolni.
Hídvégi Tibor, a civil tömörülés egyik tagja a történtek kapcsán kijelentette: szinte minden árverésen megjelenik a lakásmaffia. A bebukott ingatlanokra pályázók a szakember véleménye szerint még azelőtt szeretnék megszerezni a lakásokat, mielőtt egy olyan kormány kerül hatalomra, amelyik véget vet a fizetésképtelen családok büntetlen tönkretételének. A civil szervezet tagjai arra hívták fel a figyelmet, hogy az otthonok eladása csak egy lépése a fizetésképtelen adósok kálváriájának, ugyanis a bajba jutott emberek gyermekei gyakran állami gondozásba kerülnek, mert a szüleik nem képesek megfelelő életkörülményeket teremteni a számukra.
Az Otthonvédők kijelentették, kifogást emelnek az árverés ellen, amely állításuk szerint így érvénytelen lesz. A civil tömörülés képviselői azzal az indokkal akartak véget vetni az ingatlanok kiárusításának, hogy a kormány moratóriumot hirdetett, s eszerint márciusig senkit nem lehet kilakoltatni az otthonából. Csakhogy erre az Árverező Ház vezetője azt felelte, ők nem lakoltatnak ki senkit, csupán az ingatlanokat értékesítik, őket nem érinti a moratórium. Az árverés résztvevői, akik között voltak vevők is és olyanok is, akiknek az ingatlanját épp árverezték, azt hangoztatták, hogy inkább a bankoknál kellene tüntetniük az Otthonvédőknek, hiszen nagyrészt azok adták tovább árverésre az ingatlanokat.
A dulakodás hírére a rendőrség is megjelent, mindenkit igazoltattak, majd fokozatosan kiürítették az irodát, ahol csak az árverés résztvevői maradhattak. Lapunk információi szerint a VII. kerületi rendőrkapitányság ismeretlen tettes ellen, garázdaság miatt tett feljelentést az árverésen történtek miatt. A tíz órára meghirdetett esemény végül dél körül kezdődött el. A nyolcvannégy ingatlanból mindössze kettő érdekelte a vevőket. Egy lakóingatlan a kikiáltási árért, 8,7 millió forintért talált gazdára, míg egy gyümölcsösből és ipari épületből álló ingatlanra hárman licitáltak. Ők a 2,1 millió forintos kikiáltási árat 2,9 millió forintra tornázták fel. A megvásárolható ingatlanok között szerepelt a 72 éves Balogh Antalné háza is. Az idős hölgy esetéről szerdai lapszámunkban olvashattak. Sajnos cikkünkben tévesen jelent meg az az állítás, hogy az árverést a KDB Bank kezdeményezte. Eredetileg tényleg ez a pénzintézet tett jelzálogot az ingatlanra, de 2006-ban Balogh Antalné kiváltotta a KDB-nél lévő hitelét, ezért jelenleg egy másik banknak tartozik.
Az egyik árverezésen részt vevő hölgy lapunknak elmondta: a férje néhány éve az egyik banknál dolgozott, ám a pénzintézet nem fizette ki az őt megillető jutalékokat. Akkoriban a családnak két hitele volt a banknál, ám az elmaradt fizetések miatt ezeket nem tudták törleszteni. Arra kérték a pénzintézetet, hogy a hiteltartozást tudják le az elmaradt jutalékok fejében. Ezt egyébként könnyedén megtehette volna a bank, mert ők több pénzzel tartoztak a családnak, mint amennyivel azok tartoztak a pénzintézetnek. Erre a hölgy állítása szerint a bank munkatársai nem voltak hajlandók. A tárgyalásokkal egy időben a családfenntartó többször is felszólította a pénzintézetet, hogy fizesse ki neki a munkabérét, ám ez a kérés is süket fülekre talált. Végül a bank felmondta a hitelszerződéseket, és árverezésre bocsátotta a jelzálogként felajánlott ingatlanokat. A család ekkor felszámolási eljárást indított a bank egyik cége ellen a ki nem fizetett tartozás miatt. Jelenleg ott tartanak, hogy több mint egy éve kering az aktájuk a bíróságon, de még mindig nem sikerült végzést szerezniük. Márpedig az árverezők ennek hiányában nem hajlandók levenni a lakásukat az eladásra kínált ingatlanok listájáról. A hölgy szerint a ház kikiáltási ára alig éri el a piaci ár felét, ám az eddigi három árverésen nem jelentkeztek vevők az ingatlanra. Ebben valószínűleg az is közrejátszik, hogy a család tagjai minden árverés előtt ismertetik a helyzetüket a résztvevőkkel, és elmondják, hogy hiába veszi meg valaki a házukat, meg fogják támadni a döntést.
Orbán Róbert, az Árverező Ház vezetője lapunknak elmondta: a dulakodástól eltekintve a tegnapi egy átlagos árverés volt. Általában a listán szereplő lakások kevesebb mint egytizede talál gazdára. Az esemény résztvevői között legalább annyi néző akad, mint ahányan licitálni szeretnének. Ők azok közül kerülnek ki, akiknek a lakása szerepel az árverési listán, és azt szeretnék megtudni, hogy valaki licitál-e rá, vagyis ki kell-e költözniük belőle.
A lakás kiürítéséről a vevőknek kell gondoskodniuk, az árverezésre váró lakások többségében ugyanis benne laknak az előző tulajdonosok. Az áralkuval foglalkozó Al-ku-Novum Kft. tapasztalatai szerint nem kapkodnak a vevők a bedőlt hitelek után visszamaradt lakások után. Molnár Anikó ügyvezető nemrégiben lapunknak elmondta: többek között az veszi el a vevők kedvét, hogy nem láthatják az ingatlant, csupán az értékbecslésnél készült dokumentumok alapján kell dönteniük. Hiába nézhetik meg azonban a lakásról készült fotókat és az alaprajzot, könnyen lehet, hogy már nem is hasonlít a lakás arra, ami az évekkel korában készült képeken szerepel. Személyesen azért nem szemrevételezhetik az ingatlant a vevőjelöltek, mert az adósok néha nem is tudnak róla, hogy a bank már árulja az otthonukat. – Az is előfordult már, hogy a tulajdonos akkor tudta meg, hogy a pénzintézet piacra dobta a lakását, amikor ajtót nyitott a vevőnek – közölte Molnár Anikó.