Elitcsere

Bereznay András
2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak franciasága és hitvilága emeli ki szélesebb környezetéből, hanem az is, hogy az egész földrészen csak itt szabadították föl magukat rabszolgák a saját erejükből, és itt alakult meg az amerikai kontinens
első „fekete” állama.


Nemcsak arról nevezetes a Hispaniola szigeten fekvő Haiti, hogy a világ legszegényebb országai közé tartozik, amelyet, ha ez nem lenne elég az együttérzésre, még a közelmúlt földrengése is sújtott, hanem története sok más szempontból is különleges. Kolumbusz már első útján érintette, a sziget neve is tőle származik. Haiti büszkélkedhet azzal, hogy ekkor – 1492 karácsonyán – ott alapították a spanyolok az Újvilág első, ha nem is sokáig fönnállt európai települését, Navidadot. Kiemeli környezetéből, hogy Amerika első francia nyelvű független országa (bár a lakosság nagy része a „kreol” keveréknyelvet használja), sőt mindmáig az egyetlen, akkor is, ha Kanada – kétnyelvűvé válása óta – ezen a téren versenytárs.
És ha környezetében egyedi a nyelv, az a vallás is. Történetének egyes szakaszaiban meghatározó szerepet játszott itt a többség hiedelemrendszere, az afrikai eredetű vudu, amely 2003 óta hivatalosan is az ország államvallásainak egyike. Haiti egyben az első francia hivatalos nyelvű, nem fehér bőrű népességű ország a világon. De nemcsak franciasága és hitvilága emeli ki szélesebb környezetéből, hanem az is, hogy az egész földrészen csak itt szabadították föl magukat rabszolgák a saját erejükből, és itt alakult meg az amerikai kontinens első „fekete” állama. Ez volt emellett az Egyesült Államok után a világrész második független országa és az első – bár rövid életű – önálló monarchia.
Hispaniolát Spanyolország 1495-ben vette birtokába. Az indiánokat irtották, illetve kényszermunkára fogták. Három évtized is elég volt, hogy a spanyolok kíméletlensége és a behurcolt betegségek következtében az őslakóknak szinte nyomuk se maradjon. Egy jelentős nyomuk mégis maradt. A függetlenné vált francia gyarmat az ő nyelvükön adott nevet az új országnak: „haiti” hegyes vidéket jelent. Az indiánok pótlására 1505-ben hoztak először Afrikából ott rabszolgasorba taszított négereket. Az emberkereskedelmet 1517-ben szabályozó királyi rendelet évi 4000 fő bevitelét tette lehetővé a szigetre.
Először az bolygatta meg a sokáig zavartalan spanyol birtoklást, hogy a Tortuga-sziget az 1620-as években vegyes nemzetiségű, de főként francia kalózok birtokába került. Ez később francia ellenőrzéssé módosult, és a fősziget egy darabjára is átterjedt, majd arra vezetett, hogy a ryswicki béke értelmében 1697-től a sziget harmada Franciaországé lett. Határát az 1776-os aranjuezi szerződésben rögzítették. Különösen ekkor, a virágzó gazdaságú XVIII. századi francia uralom idején ugrott meg a behozott rabszolgák száma. A francia forradalom idején a kasztszerűen rétegezett társadalom az elitet jelentő fehérekből, a hasonló számú szabad, de a fehérekénél kevesebb joggal rendelkező, főképpen mulattokból, valamint a néger rabszolgák sokszorosan nagyobb tömegéből állt. A forradalom hatására az egyensúly megbomlott, a mulattok az új eszmék nevében jogokat követeltek, egyenlőséget a fehér franciákkal, és kaptak is. Az, hogy ezt később visszavonták, a mulattok és a rabszolgák szövetkezéséhez vezetett (együtt keltek föl 1791-ben). 1793-ban a fölkelők kimondták a rabszolgaság megszüntetését.
A még San Domingue néven ismert, önigazgatásra berendezkedő gyarmat vezetője a katonai képességeit már bizonyított tehetséges volt rabszolga, Toussaint L’ Ouverture lett. Ő kényszerítette az elhúzódó belső háborúban elért sikerei részeként a briteket is visszavonulásra, akik 1793-ban azért szálltak partra, hogy a sziget – mint a térség többi francia gyarmatának – megszállásával itt is megelőzzék, hogy hátukban a forradalmi Franciaország támaszpontja lehessen. Az 1795-ben megkötött bázeli béke nyomán a sziget még spanyol keleti része, San Domingo is francia birtok lett. A döntést azonban nem hajtották végre. Így a francia jogok érvényesítése nevében indíthatta meg Toussaint hadjáratát a terület birtokbavételére 1801-ben, bár igazi célja saját hatalmának kiterjesztése és a rabszolgaság ottani eltörlése volt.
Napóleon Franciaországa azonban vissza kívánta állítani ezt az intézményt. Amint békét kötött a britekkel Amiens-ben, a császár jelentős erőt küldött a sziget színeseinek megrendszabályozására. Az expedíció vezetője, Leclerc úgy járt el Toussaint-nal, mint 1956-ban Maléterrel az oroszok. Tárgyalásra hívta, és foglyul ejtette. A küzdelem azonban Toussaint nélkül is folytatódott, 1803-ban francia vereséggel végződött. Az új vezető, Dessalines leölette az országban maradt fehéreket, a franciákat. Kevesen menekültek meg, de – érdekes módon – a Leclerc seregében szolgáló lengyelek, ha akartak, letelepedhettek az 1804. január 1-jén magát függetlennek nyilvánító Haitin (a lehetőséggel négyszázan éltek). A következő évben Dessalines császárrá koronáztatta magát. Ekkor csatlakozott Haitihoz a sziget 1802 óta francia kézen lévő keleti részének egy darabja, Samana. Dessalines kemény uralkodása rövid volt, a fölkelt nép 1806-ban megölte.
Zavaros időszak következett. Az ország északi része a franciák által visszaszerzett Samana kivételével Christophe kezébe került, aki 1811-től királyként intézkedett, amíg egy lázadás során öngyilkos nem lett. Dél-Haiti köztársaság maradt, de egy terület átmenetileg belőle is kivált. 1820-ra Haiti újra egységes lett Boyer elnöksége alatt, aki a sziget keleti felének rendezetlen viszonyait kihasználva – a francia uralom 1809-ben véget ért – oda is bevonult: az egész szigetet egyesítette. A keleti rész fehér túlsúlyának mérséklésére amerikai négerek ezreit telepítette be Samanába. 1843-ban a San Domingó-iak föllázadtak a haiti uralom ellen, a sziget ismét kettészakadt. Bár Haiti részéről 1856-ig történtek még sikertelen kísérletek a Dominikai Köztársasággá alakuló szigetrész visszahódítására, csak egy kisebb terület hovatartozása maradt sokáig eldöntetlen. A dicsőséggel induló, a kor nagyhatalmai közül hármat is legyőző Haiti mindinkább anarchiába süllyedt. Nem tűntek el a kasztszerű különbségek, csak egyszerűsödtek. A volt fehér elit helyét a mulattoké vette át. Bár rabszolgák már nem voltak, a négerek gazdasági szintje messze alatta maradt a pozíciójukat látszatengedmények mellett féltékenyen őrző mulattokénak. Engedmény volt, hogy a sűrűn változó, de tényleges hatalommal alig rendelkező elnökök többsége néger lehetett. Egyikük 1849-ben az országot ismét császárságnak nyilvánította. Tízéves uralkodásától eltekintve Haiti köztársaság maradt, de a viszonyok mind kaotikusabbá váltak. Gyakoriak voltak a lázadások, a vérontás.
Ezért és az európai államok beavatkozásától is tartva szállta meg az Egyesült Államok az országot 1915-ben, fölötte 1934-ig mintegy gyámságot gyakorolva. A viszonyokat ésszerűsítő intézkedéseik mellett az amerikaiak hibákat is követtek el, de anélkül is erős volt velük szemben az ellenállás a függetlenségüket féltő haitiak részéről. Ahogy érkezésük, távozásuk sem oldott meg sokat. Az etnikai alapú politizálás visszatért, és ha a viszonyok rendezettebbé váltak is, az ár a gyakran tekintélyuralmi berendezkedés volt, az alul lévők szegénysége alig enyhült. Különösen rossz emlékezetű Duvalier diktátor, majd fia uralma. Ekkor, 1972-ben indultak meg a viszonyok elől vízi úton lehetőleg az Egyesült Államokba menekülni próbáló haitiak ezrei. Százezrek keresnek megélhetést már régóta a Dominikai Köztársaságban. Azóta is puccs puccsot ér, nem szűnik a bizonytalanság, a lázadások. Sikerült ugyan megszabadulni 1986-ban a külföldre távozó ifjabb Duvalier-től, de hívei, különösen a még apja által szervezett, elvben már föloszlatott magánhadsereg, a Tonton Macoute tagjai akadályozták az alkotmányos kormányzás kibontakozását.
Nem váltak be az 1991-ben hivatalba lépett, majd puccsisták által száműzetésbe küldött, népszerű Aristide elnökhöz fűzött remények sem, akinek visszatérését pedig az ENSZ megbízásából partra szálló amerikaiak kényszerítették ki 1994-ben. Egy évtized és két újabb elnöksége múltán ismét a világszervezet volt kénytelen erőket küldeni a rend helyreállítására. A jelenlegi kormány ugyan biztatóbbnak tűnik legtöbb elődjénél, de kevés idő telt el ahhoz, hogy a viszonyok igazi normalizálódásáról beszélhessünk. A probléma szerkezeti. Nehéz nem gondolni arra, hogy a kezdet minden kiválósága mellett is túl korai volt, és a térség hasonló hátterű államainál másfél évszázadnál korábban függetlenné vált Haiti nehézségei jórészt abból adódnak, hogy a lakosságnak nem volt alkalma fölkészülni a nyugati típusú állami életre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.