Hat vádlott nem jelent meg a 41-ből tegnap az idézés ellenére a Pest Megyei Bíróságon abban a büntetőperben, amelyben a százhalombattai olajlopásokat, az ahhoz kapcsolódó 2005-ös diósdi kettős gyilkosságot, a Terjék István vállalkozó elleni 1998-as robbantásos merényletet és egy sor egyéb súlyos bűncselekményt tárgyalnak. A monstre maffiaper a végéhez közeledik, márciusban vélhetőleg elhangozhatnak a perbeszédek is. Bartkó Levente bíró a múlt héten jelezte a vádnak és a védelemnek, hogy tavasszal elsőfokú ítélet várható a két éve folyó perben.
Az eljárás végének közeledtével a házi őrizetben lévő vádlottak tiltott mozgására, akár szökésére is számítani lehet, valószínűleg ezt jelzi, hogy a rendőrség is fokozott figyelmet szentel a terhelteknek. Egy hét alatt például három olyan vádlott került vissza előzetes letartóztatásba a házi őrizetből, akik megszegték annak szabályait. Az ellenőrzéskor ugyanis nem tartózkodtak otthon. Egyikük B. József, aki néhány hónapja tízmillió forint óvadék fejében mehetett haza, holott az olajos ügyek egyik kulcsfigurája. P. Zoltán a csoport korábbi bankrablásaiban és pénzszállítókat ért támadásaiban vett részt. K. Ferenc a diósdi gyilkosság társtettese, és ő adta át Terjék Istvánnak azt a táskát, amelyben egy pokolgép volt, s felrobbantása a sértett halálát okozta. V. Tibornak akkor veszett nyoma, amikor öccse – az egyik pénzszállító cég sofőrjeként – ellopta a rábízott páncélkocsit az abban lévő 200 millió forinttal. A tolvajt Svájcban fogták el, de a pénz zöme nem került elő. V. Tibor máig bujkál, ellene nemzetközi körözést adtak ki.
Szakértők szerint a per végén súlyos, több vádlott esetében akár életfogytig tartó büntetések kiszabására lehet számítani. A tegnap távol maradó terheltek nem tartoznak az igazi nehézfiúk közé, szabadlábon védekeznek az eljárásban. Egyikük jelezte a bíróságnak, hogy nemrég súlyos műtéten esett át. A többiek indokait megvizsgálja a testület, s ha nem tudják kimenteni magukat, bírság megfizetésére kötelezik őket, a további tárgyalásokra rendőrök vezetik elő őket. Bartkó bíró bejelentette, hogy az operáción átesett vádlott állapotát igazságügyi orvos szakértővel vizsgáltatják meg.
A bíróság ismertette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korábbi véleményét, amely szerint a Terjék elleni merénylet és az azt röviddel megelőző, négy áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás összefügg. Szakértők tényként említették, hogy hasonló bombát csak ebben a két gyilkosságban használtak Magyarországon. Az Aranykéz utcai támadás célpontja vélhetőleg Boros Tamás vállalkozó volt, akit az NNI szerint többször halálosan megfenyegettek az Energol-ügy gyanúsítottjai. Utóbbi a kilencvenes évek legnagyobb olajügye volt, a 18 vádlottra 2007-ben mondták ki az ítéletet, egyikük sem kapott két évnél többet. Lapunk úgy tudja, hogy – bár a Terjék elleni merényletben nem született beismerő vallomás – a bíróság elegendő bizonyítékot talált a végzéshez.

Országgyűlés: megvannak az új alkotmánybírók, kilépünk a Nemzetközi Büntetőbíróságból