Le a Stasival! – harsogott kétezer ember követelése a Normannen Strasse gyűlölt épülete előtt. Az állambiztonsági minisztériumot vezető Erich Milke hatalmi központját időközben átkeresztelték ugyan, de a nemzetbiztonsági hivatalt a felajzott tömeg továbbra is az elnyomó rendszer pajzsának tekintette. Végül összeszedte bátorságát és rohamra indult. A merész akció végleg pontot tett a besúgószervezet történetének végére. A megmentett papírok iránt pedig mind a mai napig töretlen az érdeklődés. A Stasi-iratok feldolgozásával foglalkozó hivatalhoz tavaly több mint százezer személy fordult, hogy betekintést nyerjen a róluk készített jelentésekbe. Tizenhét százalékkal több, mint 2008-ban. A hivatalt vezető Marianne Birthler szerint a Milke-központ elfoglalása a rendszerváltás egyik legjelentősebb történése volt. A Normannenstrasse Kutatóintézet és Emlékhely a huszadik évforduló alkalmából ünnepi megemlékezésre invitálta az érdeklődőket, akiket a helyszínen előadások, filmbemutató és eszmecserék vártak.
A Stasit irányító Erich Milke dolgozószobája éppen olyan hideg lehelettel fogadta a látogatókat, mint a magyar ÁVO-t dirigáló Péter Gábor szobája a budapesti Terror házában. A vendégek furcsa dolgokat is megtudhattak a kommunista erőszakrendszert kiszolgáló potentát szokásairól. Nyárspolgári precizitással szabta például meg, hogy reggelijéhez milyen evőeszközt és lekvárt hozzanak neki. Utasítást adott arra, hogy mely újságokat akarja átnézni és milyen sorrendben. A futballőrült Milke figyelme hétfőnként mindenekelőtt a Kicker sportmagazinra, a nyugatnémet labdarúgás eseményeire összpontosult. Az ilyen információk kiváltotta mosoly gyorsan lefagyott a látogatók arcáról, amikor megismerkedtek az elfogott emberekre váró cellákkal. A Stasi olyan berendezést agyalt ki, amellyel megakadályozhatták, hogy a rabok a priccset vagy a vécét használják.
Az intézmény szakértői a keletnémet titkosszolgálat működésének feldolgozását egyedülállónak tartják nemcsak a hajdani szocialista tömb országainak gyakorlatát tekintve, hanem világviszonylatban is. Így elfogadható azon állításuk, hogy a Stasi-központ elfoglalása Berlin-Lichtenbergben a német újraegyesítés folyamatának „legszerencsésebb” pillanata volt.

Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter emberei szeretnének egy pillangókéssel hasba szúrni