Hét rendőr mulasztását állapította meg a Budapesti Rendőr-főkapitányság tegnap nyilvánosságra hozott belső vizsgálatának eredménye Magyar Róbert, a Fekete Seregként ismert bűnszervezet vezetőjének másfél hete, a házi őrizetéből történt szökése miatt. A hatóság főképp a BKV-sztrájkkal és a létszámhiánnyal indokolja, hogy a vádlott távozásakor hatan láttak el közrendvédelmi szolgálatot Angyalföldön – hangzott el Tóth Gábor, a BRFK vezetője és Forgács Imre igazságügyi és rendészeti miniszter tegnapi közös sajtótájékoztatóján. A rendőrparancsnok hozzátette: két beosztottjánál felvetődött a katonai bűncselekmény lehetősége is, ezt az ügyészség további vizsgálata tisztázza. Tóth Gábor kiemelte: a rendőrségnek nincs joga felülbírálni a bírói végzést, amely napi három ellenőrzést írt elő Magyar Róbert angyalföldi lakásánál. Korábban beszámoltunk róla, hogy a bírónak nincs lehetősége az említettnél szigorúbb házi őrizetről dönteni. A területileg illetékes rendőrkapitánynak azonban mérlegelési joga van a kényszerintézkedés szigorítására, s akár folyamatos, 24 órás szolgálatot is elrendelhet. A házi őrizetesnek a bírói végzésnél gyakrabban történő ellenőrzése viszont zaklatásnak minősül. A rendőrkapitánynak joga van tehát fokozottabban figyeltetni a vádlottat, de ezzel jogszabályt sért. Utóbbi anomáliára nem tért ki tegnap Forgács Imre, de megígérte, hogy február végéig felülvizsgálják a házi őrizet szabályait.
Ismert, júliustól a korábbi három helyett négy évig tarthatók előzetes letartóztatásban azok, akiket bűnszervezet létrehozásával vádol az ügyészség, illetve várható büntetésük eléri a 15 esztendőt. A miniszter elmondta, hogy a módosításokkal bevezetik a tárgyalási őrizetet is. Ennek lényege, hogy ha a terhelt nem jelenik meg a kitűzött tárgyaláson, elővezethetik, és újból elrendelhetik előzetes letartóztatását. A tárca igyekezetét jelzi, hogy Forgács kérte Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság elnökét, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács jövő heti ülésén soron kívül foglalkozzon azokkal a bűnszervezetekkel, amelyek büntetőeljárása legalább két éve folyik. A miniszter ugyanakkor vizsgálatot indítványozott a Borsod Megyei, illetve a Magyar Ügyvédi Kamaránál, mert Magyar Róbert jogi képviselője, Lakatos Csilla a napokban az egyik televíziós adásban a jogerős ítéletig további rejtőzködésre buzdította életfogytiglannal fenyegetett védencét. Bánáti János, a kamara elnöke szerint az ügyvédnő nem követett el fegyelmi vétséget. Lakatosnak jó oka lehetett e kijelentésre: ha Magyar Róbertet távollétében ítélik el, kezdetét veszi ügyeinek elévülése. Amennyiben három éven belül elfogják, a Fekete Sereg ügyeinek tárgyalását az elejétől meg kell ismételni. Magyar mostani vádlott-társait addigra már elítélik, így – a jogszabályok szerint – sem tanúként, sem terheltként nem kötelesek nyilatkozni a maffiaperben. A Hír TV tegnap esti Riasztás című műsora beszámolt róla: elképzelhető, hogy Magyar Thaiföldre távozott. A távol-keleti országnak nincs kiadatási egyezménye hazánkkal, ezért számos, nemzetközileg körözött magyar bűnöző lelt ott menedékre. A korábban távozottak egész iparágat alapoztak az újabb szökevényekre, hallgatásukért cserébe megzsarolják őket. A két hete Thaiföld által kiadott magyar bűnöző vélhetőleg azért került haza, mert nem tudott, vagy nem akart fizetni a kinti nehézfiúknak.
Magyar Róbert és a Fekete Sereg összes házi őrizetben lévő tagja miatt figyelmeztette a BRFK-t Vaskuti András bíró decemberben. Indokolásában leírta: az ügyben hamarosan ítélet várható, így indokolt a vádlottak fokozott felügyelete – tudtuk meg a Fővárosi Bíróságon. A rendőrség nem válaszolt a kérésre, mert erre nincs kötelezettsége. A Fővárosi Bíróság arról tájékoztatott, hogy Magyar Róbert elfogása rendőrségi feladat, ezért a két hatóság nem működik együtt kézre kerítésében.

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány