Franciák Moszkvából

A moszkvai Puskin Múzeum ötvenöt remekművéből nyílik ma délelőtt tizenegykor kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A Degas-tól Picassóig című tárlat főkurátora, Irina Antonova 1945-ben őrnagyi rangban volt a szovjetek műkincsrablásainak egyik szereplője – többek között épp a budapesti Szépművészetiben.

Tölgyesi Gábor
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szergej Tretyakov 1892-ben hagyományozta Moszkva városára különleges műgyűjteményét. Nyomában olyan gyűjtők jártak, mint Ivan Morozov és Szergej Scsukin. A két vagyonos textilgyáros a 19–20. század fordulóján francia mesterek alkotásaival gyarapította moszkvai magángyűjteményét, zseniális megérzésüknek köszönhetően ma már világhírű művészek festményeivel. Palotáik 1917-ig a művészetkedvelők zarándokhelyei voltak. A bolsevik forradalom után műgyűjteményeiket államosították. Morozov és Scsukin emigrációban halt meg, gyűjteményük később, Sztálin döntése alapján a Puskin Múzeum és az Ermitázs raktáraiban porosodott. A remekművek csak a hatvanas években kerültek kiállítótermekbe.
E gyűjteményekből ad remek válogatást a 19. századi francia realista festőktől Picassóig a Szépművészetiben ma nyíló tárlat. A festmények egy része ismert lehet művészeti albumokból – például Cézanne, Matisse, Van Gogh, Monet, Gauguin, Renoir alkotásai –, ám a magyar közönség előtt eddig ismeretlen alkotások is lélegzetelállító remekművek.
A tárlat főkurátora Irina Antonova, a Puskin Múzeum főigazgatója, aki részben világrekordjáról híres: 1961 óta igazgatja az intézményt. Ám arról is ismert, hogy 1945-ben őrnagyként nemcsak a németországi szovjet „kincskeresés” egyik szereplője volt, hanem a budapesti Szépművészetiben is megfordult. Mivel a több francia impresszionista festményt is magába fogaló Hatvany-gyűjtemény egy része ma a Puskin Múzeumban lelhető fel, lapunk arról faggatta a múzeum gyűjteményvezetőjét, mikor szolgáltatják vissza a műveket. Tatyana Potapova állította, e kérdéssel csak a kulturális minisztérium foglalkozik, egyébként a Hatvany-gyűjtemény képeit rendszeresen kiállítják. Ugyanakkor a visszavásárolt sárospataki könyvek kapcsán Antonova főigazgató korábban úgy nyilatkozott, ellenzi a restitúciót. Mravik László muzeológus a kilencvenes években huszonötezer Oroszországban fellehető művet nevesített – e szám csak a töredéke az elrabolt műkincseknek.
A tárlaton van olyan festmény, amit a Modern Nyugati Művészet Állami Múzeuma 1928-ban megvett. Igaz, Maurice Utrillo fillérekért árulta a képeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.