Függetlenül

György Zsombor
2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törtek-zúztak két évvel ezelőtt a szerbek Belgrádban. A hatóságok minden jel szerint hagyták, hogy kitombolják magukat, így vezessék le a Koszovó elvesztése miatt felgyülemlett feszültségüket. Felgyújtottak több amerikai gyorséttermet, betörték számos nyugati érdekeltségű bank kirakatát, aztán következett az, amire aligha számítottunk: az Egyesült Államok nagykövetségének lerohanása. Mondjuk úgy, revánsot próbáltak venni az 1999-ben fejükre szórt bombákért, Koszovóért. A szerb fővárosban akkor nem lett volna jó Bill Clintonnak lenni, nem úgy Pristinában, ahol az egykori amerikai elnök kedvében próbáltak járni szoborral, utcanévtáblával, óriásplakáttal és amivel csak lehetett. Elvégre a külföldi államférfiak közül senki másnak nincsenek akkora érdemei abban, hogy a szerbeket kifüstölték a Balkán nagy részéről. (Még ha egy lopakodó vadászgép bánta is. Bocs, nem láttuk!)
Háborúkban általában nyertesek és vesztesek vannak, legalábbis papíron, ám hogy ez Szerbia és Koszovó esetében is elmondható-e, afelől lehetnek kétségeink. Az nem kérdés, hogy Szerbia az utóbbi két évtized legnagyobb vesztese a térségben. Elveszítette uralmát az egykori titói birodalom népei felett, odalett területeinek nagy része, tengerpartja, 2008. február 17-én pedig „bölcsője” is, ahogy a szerbek emlegetik Koszovót. Belgrád azt is kénytelen végignézni, milyen gazdagok lettek a (korábban is jómódú) szlovénok, s hogy a horvátok is csak egy kanyarral vannak lemaradva tőlük. Ráadásul a kilencvenes évek rémtettei után szomszédaik közül sokan ma is az ördögöt vélik felfedezni a szerbekben. Persze nincs ez így jól.
Az igazán érdekes kérdés azonban az, hogy lehet-e egyszer sikertörténetnek nevezni a két évvel ezelőtt csodát váró Koszovót. Mert azonkívül, hogy kicseréltek néhány zászlót a közhivatalokon, az emberek mindennapjaiban nem történt túl nagy változás. A munkanélküliség igen magas, 40 százalék körüli, a korrupció elleni harc csak részeredményeket hozott (bár helyi tapasztalat szerint a rendőrség esetében érezhető némi javulás), az energiaellátás akadozik. Más oldalról nézve viszont adott egy – a széles körben elterjedt külföldi munkavállalás miatt – világot vagy legalábbis Nyugat-Európát járt fiatal, nyelveket beszélő, dinamikus társadalom. És ehhez még sok milliárd tonna szén az emberek talpa alatt. A nagy befektetői lendület még várat magára – bár például az osztrákok viszonylag erőteljesen jelen vannak –, ám ha sikerül lebontani a bürokratikus akadályokat és a korrupciót, ez is biztosan másként lesz. S tegyük hozzá azt is, világgazdasági szempontból Koszovó nem a legszerencsésebb pillanatban lett független. De az lett – a véghajrában már véráldozat nélkül. Két évvel ezelőtt, február 17-én.
Igazán önálló azonban csak akkor lehet Koszovó, ha sikerül rendezni az (észak-)koszovói szerb és a szerbiai albán kisebbség (Presevo-völgy) helyzetét, ha majd nem lesz kérdés, kitől kapnak áramot, kinek fizetnek adót, ki képviseli őket a helyi döntéshozatalban. S hogy pontosan hol is húzódnak a határok. Nem azért, mert mindezek tisztázása nélkül nem működtethetné a Nemzetközi Irányító Csoport az idők végezetéig a fiatal kis államot, hanem azért, mert Európában ez így szokás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.