Görögország padlóra küldte a tőzsdéket

A görög trükközésekből kiinduló hitelvesztési „járvány” elérte a tőzsdéket és a devizapiacokat is: tegnap rekordmagasságba emelkedett az euróövezet legsérülékenyebb államainak tartott Görögország, Spanyolország és Portugália fizetési kockázatának megítélése. Esett a budapesti tőzsde is, hazai elemzők középtávon 15-20 százalékos zuhanást jósolnak.

Szabó Anna
2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább dőlnek a dominók a görög adatkozmetikázási botrány nyomán, sőt a piacokat már az Európai Központi Bank vezetője, Jean-Claude Trichet sem tudta megnyugtatni. Tegnap ismét eséssel zártak a tőzsdék, a legnagyobb zuhanást ismét az euróövezet leggyengébb láncszemének tartott Madridnak, Lisszabonnak és
Athénnak kellett elszenvednie. Emellett rekordmagasságba emelkedett ezen országok államadósság-fizetési kockázatának árazása, amely jelzi, hogy nem sikerült lokalizálni a súlyos költségvetési és adóssággondokkal küszködő Görögország problémáit. A görög államháztartási adatokat érintő trükközések nyomán kirobbant járvány hazánkat is elérte: a BUX három százalékkal zuhant, miközben a svájci frank felértékelődése és a forint gyengülése miatt tegnap már 186 forintba került az alpesi valuta. Ennek oka, hogy a görög adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak nyomán az euró hét hónapja nem látott szintre gyengült, s a befektetők a biztonságosabbnak vélt menedékdevizákat, a svájci frankot és az amerikai dollárt veszik.
– A hazai tőzsde árfolyama pár hónap alatt 15-20 százalékot is eshet – véli Móró Tamás, a Concorde Befektetési Zrt. elemzési vezetője, aki szerint a görög pénzügyi problémákat nem lehet hamar megoldani, így hosszan tartó bizonytalanságra kell felkészülnünk. Hangsúlyozta: bár lehetnek átmeneti megnyugvások, azt azonban tudomásul kell venni, hogy a költségvetési hiány lefaragása hosszabb távú folyamat, és a görög társadalomban nagyon kicsi a megszorítások támogatottsága. A szakember aláhúzta: a szerkezeti problémákon felül az adózási morál is súlyos gondot jelent Athén számára, a befizetett adók aránya ugyanis a GDP arányában nagyon alacsony az unió többi országához képest.
– 1980 óta rendre túlköltekezés folyt Görögországban, ahol az átlagos éves deficit a GDP 7,5 százalékára rúgott – fűzte hozzá Móró Tamás, aki szerint éppen ezért nagyon nehéz lesz változtatni az eddigi gyakorlaton.
Eközben a görög kormány a rekordszintű költségvetési hiány lefaragását célzó megszorítások elfogadtatásával próbál úrrá lenni a helyzeten: tegnap a január közepe óta az állami támogatások lassú kifizetése miatt tiltakozó görög gazdák országszerte elkezdték az útblokádok feloldását, és az adóhivatal munkatársainak sztrájkja is véget ért.
– A jelenlegi kormányfő, George Papandreu édesapja, Andreas Papandreu 1985-ben az akkori vészhelyzetre való tekintettel kapott mentőövet Brüsszeltől, a feltételként szabott pénzügyi szigorításokról azonban hamar elfelejtkezett – emlékeztetett A hitelesség nyomában című elemzésében a The Economist brit hetilap legfrissebb száma.
Az elemzés szerint ezúttal nem úszhatják meg ilyen olcsón a görögök, mert súlyos büntetésre számíthatnak, amennyiben megszegik az Európai Bizottságnak a pénzügyi fegyelemre vonatkozó ígéreteiket. A lap szerint a szociológus végzettségű kormányfőnek lényegében azt a pénzügyi kisiklást kell most helyreigazítania, amely még édesapja miniszterelnöksége idején kezdődött Görögországban.
Elemzők szerint a legnagyobb gondot most az áprilisban és májusban lejáró 10-12 milliárd eurós kötelezettségek kifizetése jelenti.
– Amennyiben nem találnak vevőt a görög államkötvényekre, úgy az uniónak mindenképp segítenie kell, az athéni állampapírok 59 százalékban ugyanis nyugat-európai, 29 százalékban pedig hazai befektetők kezében vannak – derül ki a Commerzbank frankfurti központjának tegnapi elemzéséből. Eszerint egy esetleges fizetésképtelenség súlyos csapást mérne a görög bankrendszerre, s – egy dominóhatást feltételezve – az egész európai monetáris unióra is.
A bank közgazdászai most három lehetséges módot látnak arra, hogy az unió megsegítse a görögöket. A Nemzetközi Valutaalap mintájára egy európai valutaalap gyűjthetné össze a szükséges kölcsönt az eurózóna tagállamaitól, de ennek folyósításához feltételeket kötnének. Másrészt egy közös európai kötvény kibocsátásával lehetne pénzt bevonni a rendszerbe, vagy uniós garanciát adhatnának a görög állampapírokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.