Gyermeklelkekhez szóló muzsika

Nehéz olyan általános iskolást találni, aki ne ismerné a Szuperkukák című nótát vagy a Lépegetődalt. Az 1996-ban alakult formáció tagjai – Buda Gábor, Szabó Tibor, Maroevich Zsolt, Székely Zoltán – évente közel háromszázötven koncertet adnak.

Makrai Sonja
2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alma mater: tápláló anya. A spanyol nyelvben az alma jelentése: lélek. Egyszerű, mégis mindent magába foglaló szó. A népzenei hangzásvilágból építkező, megzenésített verset játszó zenekart Buda Gábor alapította Zeke Szilárddal tizennégy éve. Az első pillanattól fogva egyértelmű volt számukra: nem popzenésznek akarnak állni.
Kezdetben felnőttklubesteket tartottak, ahol József Attila, Radnóti, Kosztolányi és Romhányi verseinek megzenésített változatát adták elő, Kálloy Molnár Péterrel borízű irodalmi esteken léptek fel. Majd egy véletlen folytán az együttes felkérést kapott egy nyári táborba szervezett gyerekkoncertre. Itt indult el a lavina: rögtön négy újabb koncertet le is kötöttek. – Akkor döntöttünk úgy, hogy végleg szakítunk a felnőttkoncertekkel, amikor egy Ady-est végén a gyerekek és szülők is inkább az Almamánia és Jancsibohóc című számot akarták meghallgatni a Héja nász az avaron helyett. Úgy gondoltuk, ha már a gyerekek kiválasztottak minket, akkor játsszunk csak nekik. Ösztönösen jól döntöttünk, rögtön megtaláltuk velük a hangot – emlékszik vissza a kezdetekre Buda Gábor, az együttes énekese.
A zenekar még szinte egyéves sem volt, amikor megjelent az első, Alma című album, borítóján egy óriási körtével. Kányádi Sándor, Kiss Benedek, Weöres Sándor, Gazdag Erzsi gyerekverseinek megzenésítéseivel rögtön óriási sikert arattak. Második albumuk 2004 őszén jelent meg Téli alma, nyári alma címmel, amely még az első nyomvonalát követte, azonban a 2008-as Minimax-lemez, rajta a Szuperkukák című dallal, rendhagyóra sikerült: környezettudatos nóták szerepelnek rajta.
– A szelektív hulladékgyűjtés mellett a dohányzás káros hatásaira, a testmozgás fontosságára is mindig felhívjuk a gyerekek figyelmét. Próbáljuk őket tudatos és egészséges életre nevelni – hangsúlyozza Buda Gábor.
1996-ban Szegeden a Százszorszép dalfesztiválon találkoztak össze Bródy Jánossal, aki művészeti mentorként azóta is jelen van a zenekar életében. 2008-ban közösen adták ki az Alma és Bródy – Játsszunk együtt! című albumot, amelyen a születése óta klasszikussá lett Micimackó és a Mit tehetnék érted? hallható, Alma-stílusban feldolgozva. Buda Gábor szerint igazi kihívás volt a lemez, hisz ők is ezeken a számokon nőttek fel. Arra voltak kíváncsiak, hogy ők mit tudnának kihozni Bródy szerzeményeiből. A próbálkozás egész jól sikerült, a gyerekek falták ezt az albumot is.
2005-ben a Művészetek Palotájában indult el az Alma-klub: akkor még családias légkörű zenedélutánként hirdettek meg, azonban hamar kinőtte a Duna-parti épület falait. Ma már havonta egyszer a Millenáris park teátrumában gyűlik össze több száz gyerek, hogy Buda Gáborékat hallgathassa.
Sikerük töretlen: már nemzetközi hírnévre is szert tettek. Tavaly májusban jelent meg az amerikai Putumayo Kiadó gondozásában a European Playground című, gyerekdalokból álló válogatáslemez, amelyre egy megzenésített Weöres Sándor-vers is felkerült a zenekar előadásában. A közönség unszolására 2009 novemberében pedig megszületett a Mars a buliba! című ötvenperces DVD, amely az eddig megjelent albumok legsikeresebb dalaiból állt össze.
Végignézve az együttes idei koncertkalendáriumát, alig találni olyan napot, amikor ne zenélnének valahol az országban. Ki tudja, hogy, de még így is marad idejük és energiájuk alkotásra. Idén tavasszal Bartos Erika meseíróval, grafikussal közös munkakapcsolatuk egy újabb állomása érkezik el. Bogyó, a csigafiú és Babóca, a katicalány történetéből a Kedd Animációs Stúdió jóvoltából huszonhat részes rajzfilmsorozat készül, amelynek létrejöttében az Oscar-díjra is jelölt M. Tóth Géza, valamint Krizsanics Antonin rendező is közreműködik, az aláfestőzenét pedig az Alma együttes írja.
Sajnos az új lemezre még várni kell. Az őszre tervezett Tündérföldön című album várhatóan csak a jövő tavasszal kerül boltokba.
– A popzenészeknek nem ajánlom, hogy átnyergeljenek erre a piacra. Itt is keményen meg kell felelni az elvárásoknak. A jól megírt zene, a színpadképesség, a szakmai alázat, a tudás és nem utolsósorban a kemény munkát igénylő marketing e műfajban is alapkövetelmény – vélekedik Buda Gábor. Egy biztos, az Alma zenekar tényleg nem panaszkodhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.