Gyilkolás nélkül vizsgálják a bálnákat

Hírösszefoglaló
2010. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma indul egy tizennyolc fős, ausztrál és új-zélandi kutatókból álló csoport a déli sarkkörre. Hat hónaposra tervezett expedíciójuk célja, hogy bebizonyítsák: a bálnák tudományos tanulmányozása anélkül is megoldható, hogy legyilkolnák az állatokat – olvasható a The Dominion Post internetes újságban. Ha a szakemberek sikerrel járnak, új fejezetet nyithatnak meg a bálnavadászat körüli, régóta tartó vitában.
Mint ismert, 1968-ban nemzetközi egyezménnyel tiltották be a bálnák kereskedelmi célú vadászatát. Ennek ellenére Japán – arra hivatkozva, hogy tudományos szándékok vezérlik – folytatja a nagy testű vízi emlősök legyilkolását az Antarktisz térségében. A szigetország minden évben több száz – elsősorban csukabálnát – vadászik le. Az állatok húsának az a része pedig, amire a kutatók már nem tartanak igényt, a piacok és élelmiszerboltok polcain köt ki. Állatvédők szerint a japán bálnavadászatnak ez utóbbi a valódi indítéka, nem pedig a szigetországbeli kutatók tudásvágyának a kielégítése.
Tavaly több bálnavadászat-ellenes ország – köztük egyebek mellett Brazília, Olaszország és az Egyesült Államok is – képviselője találkozott, hogy Ausztrália vezetésével megalakítsák a Déli Óceáni Kutatói Együttműködést (Southern Ocean Research Partnership). A nemzetközi összefogásnak az a célja, hogy a mostanihoz hasonló, a bálnák életben hagyása mellett folytatott tudományos vizsgálatokkal elérjék a nagy testű emlősök tudományos célú vadászatának is a betiltását – jelentette az AFP hírügynökség.
A kutatók ma Új-Zéland fővárosából, Wellingtonból indulnak útnak a sarki Ross-tengerhez, ahol a japán flotta folytatja a nagy felháborodást kiváltó tevékenységét. A szakemberek dárdák segítségével vesznek majd szövetmintákat az állatoktól, műholdas és hangalapú nyomkövetőkkel pedig információkat gyűjtenek az élőlények mozgásáról, a populáció felépítéséről és arról, hogy milyen kölcsönhatásban vannak a bálnák a fagyos tenger élővilágával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.