Ma indul egy tizennyolc fős, ausztrál és új-zélandi kutatókból álló csoport a déli sarkkörre. Hat hónaposra tervezett expedíciójuk célja, hogy bebizonyítsák: a bálnák tudományos tanulmányozása anélkül is megoldható, hogy legyilkolnák az állatokat – olvasható a The Dominion Post internetes újságban. Ha a szakemberek sikerrel járnak, új fejezetet nyithatnak meg a bálnavadászat körüli, régóta tartó vitában.
Mint ismert, 1968-ban nemzetközi egyezménnyel tiltották be a bálnák kereskedelmi célú vadászatát. Ennek ellenére Japán – arra hivatkozva, hogy tudományos szándékok vezérlik – folytatja a nagy testű vízi emlősök legyilkolását az Antarktisz térségében. A szigetország minden évben több száz – elsősorban csukabálnát – vadászik le. Az állatok húsának az a része pedig, amire a kutatók már nem tartanak igényt, a piacok és élelmiszerboltok polcain köt ki. Állatvédők szerint a japán bálnavadászatnak ez utóbbi a valódi indítéka, nem pedig a szigetországbeli kutatók tudásvágyának a kielégítése.
Tavaly több bálnavadászat-ellenes ország – köztük egyebek mellett Brazília, Olaszország és az Egyesült Államok is – képviselője találkozott, hogy Ausztrália vezetésével megalakítsák a Déli Óceáni Kutatói Együttműködést (Southern Ocean Research Partnership). A nemzetközi összefogásnak az a célja, hogy a mostanihoz hasonló, a bálnák életben hagyása mellett folytatott tudományos vizsgálatokkal elérjék a nagy testű emlősök tudományos célú vadászatának is a betiltását – jelentette az AFP hírügynökség.
A kutatók ma Új-Zéland fővárosából, Wellingtonból indulnak útnak a sarki Ross-tengerhez, ahol a japán flotta folytatja a nagy felháborodást kiváltó tevékenységét. A szakemberek dárdák segítségével vesznek majd szövetmintákat az állatoktól, műholdas és hangalapú nyomkövetőkkel pedig információkat gyűjtenek az élőlények mozgásáról, a populáció felépítéséről és arról, hogy milyen kölcsönhatásban vannak a bálnák a fagyos tenger élővilágával.

A Politikai hobbista az Origónál folytatja – Jeszenszky Zsolt az új tervekről