Háttérben az űrpresztízs

Miközben a feltörekvő űrhatalmak erőforrásaik jelentős részét sokszor olyan, elsősorban presztízsprojektek kötik le, mint emberek feljuttatása a világűrbe, tapasztaltabb társaik egyre inkább a közvetlen megtérülést helyezik előtérbe, legyen az kereskedelmi vagy védelmi jellegű.

Zord Gábor László
2010. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csalódással szembesültek az amerikai űrkutatás támogatói az Obama-kormányzat döntésével, miszerint Washington az adófizetők pénzéből nem költ többet a Holdra való visszatérést is célzó Constellation programra, amelyet még 2004-ben – erőteljes politikai felindulásból – George W. Bush hirdetett meg. A program részeként eddig kilencmilliárd dollár ráfordítással fejlesztették az Orion űrhajót – amely 2015-től szállíthatna embereket Föld körüli pályára, elsősorban a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) –, illetve azt tervezték, hogy 2020-ig visszatérnek a Holdra.
A 2011-es költségvetés tervezetében egyenesen a program törlését terjesztették elő, ami egyben azt jelenti, hogy az Egyesült Államok a maradék űrsiklók közelgő kivonásával lemond a humán űrrepülés önálló képességéről. Az a testület, amelyet az elnök a NASA tevékenységének felülvizsgálatával, az amerikai űrkutatási erőfeszítések jövendő irányának meghatározásával bízott meg, azt javasolta, hogy az amerikai űrhajósok ISS-ra juttatását kereskedelmi vállalkozásokra bízzák, amelyek évek óta dolgoznak a szükséges technológián, és azt a gyakorlatban megvalósítható megoldásokká fejlesszék. Ezt ugyan nem hangsúlyozzák ki a híradások, de jelenleg és még valószínűleg egy jó ideig az egyetlen reális alternatívát a régi, megbízható és relatíve olcsó technológián alapuló orosz hordozórakéták és űrhajók jelentik erre a feladatra.
Az már a döntés előtt tagadhatatlanná vált, hogy az Egyesült Államok űrterveinek fókuszában – szemben a feltörekvő Kínával és Indiával – már nem a humán űrrepülés áll. Sokkal fontosabb a műholdakban rejlő lehetőségek kiaknázása a hírközlés, távérzékelés, navigáció területén, valamint e képességek megvédése, illetve a riválisok hasonló képességének rombolása, ha a szükség úgy hozza. A kérdés ráadásul szorosan összefügg a tömegpusztító fegyvereket is célba juttatni képes ballisztikus rakéták elterjedésével és a rakétavédelmi rendszerek jövőbeli fejlődési irányaival is. Az irányt jelzi, hogy míg a 2011-es büdzsében a civil presztízsprojekt nem kapott helyet, a védelmi keretben szerepel annak a képességnek a fejlesztése, hogy az Egyesült Államok robbanótöltettel vagy lézerfegyverrel támadhasson meg „űrbe telepített megfigyelő és kommunikációs célpontokat”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.