Hosszú listát közölt tegnapi sajtótájékoztatóján az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) arról, hogy mely gazdasági terület vállalkozásainak szentel idén kiemelt figyelmet. Miként tavaly, úgy a hatóság 2010-ben is ellenőrzi majd például a számítástechnikai eszközök és mobiltelefonok kereskedelmét, a szállítmányozással, logisztikával foglalkozó cégeket, valamint a gabonakereskedelmet bonyolító társaságokat. Emellett a papír- és nyomdaipar résztvevői, s az őrző-védő vállalkozások is számíthatnak arra, hogy megjelennek náluk az APEH revizorai. A vasáru-, festék- és üveg-kiskereskedelemmel foglalatoskodók pedig az adóhivatal ellenőrzéseinek kiemelt célpontjai lesznek az idén. A hatóság vezetői közölték: eljárásaikban a szigort és a méltányosságot kívánják ötvözni, s vizsgálataikat – ahogy eddig –, a jövőben is a jogszabályok maximális betartásával folytatják majd le.
Egészen más tapasztalatokról számolt be lapunknak két kiskereskedő. Problémájuk azonos: mindketten azt állítják, az APEH jogtalanul emelt le pénzt a bankszámlájukról. Az esetek ráadásul kísértetiesen hasonlítanak. A két vállalkozó úgynevezett éves áfabevalló, vagyis mindketten az idén február 25-ig lettek volna kötelesek a forgalmi adóról szóló bevallásukat elküldeni a hivatalnak, s a közterhet is eddig az időpontig kellett volna befizetniük. A bevallást mind a két személy időben feladta, egyikük január végén, a másikuk február első napjaiban. A meglepetés a hónap közepén érte őket: a bankból – szinte egy napon – azt közölték velük, hogy számlájukról az APEH inkasszóval leemelte a pénzüket. A kereskedők ugyanakkor állítják, nem volt köztartozásuk. Szerintük a hivatal – február 13-án és február 15-én – azt az öszszeget szedte be tőlük, amit a törvény alapján a hónap végéig ráértek volna átutalni. Vagyis a vállalkozóktól a jogszabályban rögzített határidőnél minimum tíz nappal korább vasalta be a hatóság az államkasszát megillető adóforintokat. Az egyik kereskedő hosszas telefonálás után beszélt a hivatali végrehajtóval, aki azt közölte vele: ő más határidőt ismer, egyébként a pénz visszafizetésére nincs lehetőség, s az adózónak legalább most már nem kell törődnie az áfa befizetésével. A vállalkozó e beszélgetés után fordult lapunkhoz, s vérlázítónak, törvénysértőnek minősítette az APEH eljárását. Elmondta, hogy az inkasszó miatt nem tud fizetni a hitelezőinek, az üzletmenete rendkívül megnehezült.
Szakértők úgy vélik: ha a kereskedők beszámolója helytálló, a hivatal súlyos jogsértést követett el, egyszerűen törvényellenesen vette el a két személy pénzét. Ráadásul a Magyar Nemzet nem először kapott jelzést hasonló esetekről. Tavaly egy adótanácsadó cég tájékoztatott arról, hogy több ügyfelétől az APEH határidő előtti inkasszóval szedte be igen kétes módon az adóforintokat.
A tegnapi sajtótájékoztatón rákérdeztünk: miképpen lehetséges, hogy idő előtt emel le pénzeket a hivatal. Varga Lászlóné, a hatóság elnökhelyettese lapunknak azt mondta: szinte kizárt, hogy ilyen előfordulhatott. Ha mégis, azt javasolta az érintetteknek, nyugodtan keressék meg személyesen őt, s utána jár a vitatott eseteknek.

Az egyik legsúlyosabb bűnt követte el Ruszin-Szendi Romulusz