Keresztszülők a csángókért

Két év után ismét találkozhatnak a hét végén Budapesten az érdeklődők a Moldvában dolgozó pedagógusokkal, a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének munkatársaival. A részben az oktatási tervek finanszírozása, de még inkább a moldvai és Kárpát-medencei magyarság közti kapcsolattartás segítése céljából létrehozott, úgynevezett keresztszülőprogram kiváló lehetőséget teremt a csángók életének, magyartanulásának megismerésére és a közvetlen tapasztalatcserére.

Stier Gábor
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemtől szemben. A szervezők január 31-én 14 órára várják az érdeklődőket a Németh László Gimnáziumba (Budapest XIII., Nővér utca 15–17.), ahol lehetőség nyílik minden falu tanárával személyesen, „szülőiértekezlet-szerűen” elbeszélgetni, megismerkedni. A találkozón lehetőség lesz levelek, csomagok átadására, amelyeket a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége továbbít Moldvába. A rendezvény szervezői nemcsak a keresztszülőket várják, hanem mindenkit, akit érdekel a moldvai csángó oktatási program. (MN)


Több éve működik sikeresen a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége (MCSMSZ) által kezdeményezett, a kelet-romániai Moldvában élő csángó gyerekek anyanyelvű oktatását finanszírozó úgynevezett keresztszülőprogram. Ennek keretében bárki – magánszemély, civil szervezet, önkormányzat – felvállalhatja egy-egy csángó iskolás jelképes keresztszülőségét. (Kevesen tudják, hogy a Csángóföldön ma is az számít a legudvariasabb megszólításnak, ha keresztanyának vagy keresztapának nevezik egymást az emberek, függetlenül attól, van-e köztük bármiféle rokoni kapcsolat). A keresztszülőség vállalásával, évi 40 ezer forint befizetésével a jelképes keresztszülő biztosítja egy általános iskolás korú gyermek számára az anyanyelvi oktatást, a Moldvai Csángó Magyarok Szövetsége ebből az összegből fedezi ugyanis a tanári fizetéseket, az oktatási helyszín fenntartását (tanszerek, taneszközök, tűzifa beszerzését stb.).
Az MCSMSZ 2000-ben indította be magyar anyanyelvi oktatási programját, amely jelenleg huszonegy Kárpátokon túli településen működik állami iskolákban, illetve iskolán kívüli foglalkozások keretében. A 2007-ben alapított Keresztszülők a Moldvai Csángó Magyarokért Egyesület révén a keresztszülős kapcsolat már messze túlmutat az adományokon, számos keresztszülő ugyanis a gyermekkel történő személyes kapcsolattartás (levelezés) során betekinthet a csángó közösség életébe, nyomon követheti fogadott keresztgyermeke fejlődését. E program keretében csaknem ezer, többnyire magyarországi „keresztszülő” ismerkedett meg moldvai pártfogoltjával levélben, személyesen vagy más módon, elősegítve az MCSMSZ munkáját anyagilag és a gyerekek biztatásával, a szülők bátorításával is. A minden évben növekvő támogatásnak köszönhetően mára egy átfogó oktatási rendszer épült ki, amely rendelkezik szakemberekkel és olyan szervezési kerettel, amely képes a magyarul tanulni vágyó Bákó megyei gyerekeket integrálni az óvodától az egyetemig.
Az MCSMSZ a jövőben annak ellenére szeretné elérni az iskolai magyarórák számának növelését, hogy a Bákó megyei tanfelügyelőség menetrendszerűen próbálja meg csökkenteni az órák és a tanárok számát. Fontosnak tartják az iskolán kívüli tevékenység bővítését földrajzilag és a már meglévő oktatási helyszíneken. Van még legalább 30-35 olyan falu, ahol a gyerekek értik vagy beszélik a magyar nyelv eme regionális változatát, de még nem folyik szervezett oktatás. Ezekben a falvakban minden év késés nagy veszteséget jelent, hiszen a tapasztalatok alapján a nyelvi asszimiláció, ha nem is fordult meg, de legalábbis stagnálni látszik azokon a településeken, ahol jelen van az oktatási program. Állandó feladat a továbbtanuló gyerekek ösztöndíjazása, kollégiumi és étkeztetési költségeiknek fedezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.