A 2010 és 2014 között várható Fidesz-kormányzás alapvetően két szakaszra osztható – véli Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke és Kéri László politológus. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének konferenciáján kifejtették, az első évet a válságból való kilábalás tölti ki, majd indulhat a gazdaság dinamizálása. Stumpf István hangsúlyozta, a Fidesz mozgásterét lecsökkenti a súlyos eladósodottság. A következő kormány fő céljaként a finanszírozhatóság fenntartását, az állam és az önkormányzatok rendbetételét, a közbiztonság javítását, új közteherviselés kialakítását jelölte meg.
Kéri László előadásában kijelentette: az elmúlt nyolc évben a kormányzás csak egy nagyon szűk csoport érdekeit szolgálta. A politológus hangsúlyozta: ami a fővárosban folyik, jól példázza, hogy a balliberális oldal leírta magát. – Mindegy Budapestnek, hogy az SZDSZ vagy az MSZP rántja magával a másikat: azon vitatkoznak, hogy ki csinálta a kutyasz…t – vélte Kéri, aki szerint a balliberális média is leépült. Kifejtette: Orbán Viktor előnyére változott, s nem kell tartani attól, hogy egy kétharmados győzelem esetén a Fidesz gyökeresen megváltoztatná a közjogi berendezkedést.
Stumpf István a választások kimenetelével kapcsolatos legfrissebb felméréseket elemezve elmondta: nem az a kérdés, ki nyeri a választásokat, hanem az, hogy mennyivel. Viszonylag alacsony részvételre számít, 56-59 százalék körülire. Úgy látja, kicsi az esély arra, hogy az MDF, illetve az LMP bejusson a parlamentbe, hiszen az MDF-nek a kopogtatócédulák összegyűjtése is gondot okoz. A Századvég felmérései szerint a biztos pártválasztók körében 59 százalékon áll a Fidesz és 23 százalékon a szocialisták.
Nagykoalíciós álom. Bajnai Gordon szerint Magyarország érdekeit egy nagykoalíció vagy egy társadalmi szerződés szolgálná. (Kérdés, hogy a kis középpárttá vált MSZP-t miért gondolja nagykoalíciós partnernek? – a szerk.) A kormányfő a Mozgó Világnak január elején adott, most megjelent interjújában közölte, tudja, ennek nincs realitása. Az országnak viszont ez lenne a legjobb, mert alapvető, kétharmadot igénylő átalakítási feladatokat kell véghezvinni, aminek megegyezésen, s nem valamely politikai erő hegemóniáján kellene alapulnia.
Bajnai Gordon a legtöbbet akkor tenné az országért, ha valós teljesítményt mutatna fel a válságkezelésben, reálisan értékelné a Gyurcsány-kormány tagjaként az elmúlt években végzett tevékenységét – reagált a felvetésre Varga Mihály (Fidesz), hozzátéve: miniszterként Bajnainak nagy része volt abban, hogy a szakadék szélére jutott az ország. (MTI)

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!