Köznapló

Végh Alpár Sándor
2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február 5., péntek
Fölraktam egy Ravi Sankar-lemezt. A szitár hangja mindig megnyugtat. Szükségem lesz erre a nyugalomra. Kommunistákról fogok szólni. Meg egyfajta kapkodásról. A kapkodás nem véletlen. Bajban van a „vonal”. A Népszabadság ezzel a szalagcímmel nyitotta múlt heti mellékletét: „Voltunk, vagyunk, leszünk” – Rosa Luxemburgtól idézett. A három szó (Lenin is gyakran alkalmazott ilyen lózungokat) a kommunisták öröklétére próbált utalni. Róluk szól az írás. Párizsi konferenciájukról. A külvárosba szorultak ki vele. Az írás szerkezete homályos, mondatai hínárosak, az olvasónak – ha képes elolvasni – olyan érzése támad, mintha kátyús földúton szekerezne.
Nem szokásom hetykélkedni, de most fogok. (Ahol a pislogásáról nagy nehezen leszoktatott miniszterelnök alig győzi összeszámolni milliárdos vagyonát, ahol a városházi politikacsinálók kockázat nélküli névtelenség mögé bújva kavargathatják a közéleti ürüléket, ott a szerénység igen rossz befektetés. Ráadásul én szokatlan portékával hetykélkedem.)
Magyar háztartásban aligha létezik a miénken kívül valahol két és fél Rosa Luxemburg-könyv, de a készlet ki fog egészülni: Berlinből hamarosan megérkezik Margarethe von Trotta róla forgatott filmje. (Látták? Érdemes.) Miért tartok ennyiféle kommunista konzervet a kamrában a kunsági rizs zacskói és a befőttek üvegei közt?
Óvatosságból. A feledékenység ellen. Ezért őriztem meg a Szikra Kiadó 1951-ből való Idegen szavak szótárát is (apám kapta munkája jutalmául – hazafelé jövet nem merte elővenni az 55-ös villamoson, hátha meglátja tanítványának apja vagy anyja), de van könyvem Frankel Leótól, és nincs az a pénz, amiért kiadnám a kezemből Azsajev remekét. (A Távol Moszkvától a közeli hetek rendkívüli szerzeménye.)
Ami az óvatosságot illeti, nem a régiektől tartok. A maiakkal van bajom. Azokkal, akiket komcsiknak hívok. (Itt kéretik különbséget tenni proletár és proli, burzsoá és burzsuj, cseresznye és cseri között – nyilván érzik a potenciájuktól megfosztott szavak lenge súlytalanságát.) Nos, a komcsik újabban csak a falovukat festik vörösre. Ők maguk a ló hasában, Armani és Hugo Boss öltönyeikben várják, mikor surranhatnak ki, hogy birtokba vegyék újra Trója-Magyarországot.
No nem mindenki kuksol a ló hasában. Gyurcsány a mozgás híve. Míg ezt írom, ő Izraelben kószál. Milyen minőségben? Jó kérdés. Megbukott egyszer, majd másodszor is, ugyan kinek adja ki magát ez a kétszeres ex?
Dobrev Klára férjének – mi másért fogadta volna a nagy Netanjahu? Okos beházasodás (más szóval: beágyazottság) esetén azonnal kitárulnak a szükséges ajtók és kapuk Tel-Avivban. Ez világos, de mégis mit keres ott? Azt hallani, ácsért szaladt. Üssenek össze neki egy új falovat. Kérdés, Izraelben nem értik-e félre ezt a lóügyet. Mi lesz, ha Netanjahu nem Odüsszeusz leleményére gondol? Ha kedvesebb fülének a vesztes III. Richárd kiáltása a Bosworth Fields-i csata mezején: „Lovat! Lovat! Egy lóért országomat!” Miért ne tekinthetné a zsidó állam miniszterelnöke Shakespeare színpadi leleményét tárgyalási alapnak?
Képzelődöm? Nem. Politikát játszom. A költővel összekapaszkodva. „Azé az érdem, ki játszhatott” – ez a harmadik lelemény, és ez József Attiláé.
Visszatérve Rosa Luxemburghoz, a könyvek elgondolkoztatók. Gyönge egészségű, testi hibás volt ez az asszony. A börtönben megállás nélkül olvasott. Nem csak politikai irodalmat. Hauptmannt és Voltaire-t, Shaw-t és Oscar Wilde-ot. Egy alkalommal kérte, küldjék be neki Le Sage-tól A sánta ördögöt, sok jót hallott róla. Végig igyekezett tágítani műveltsége horizontját.
A komcsivá süllyedt kommunisták többsége lemondott erről. Olvasni a pénzt szokták. Ugyan van-e a maiak közt, aki – mert Frau Luxemburg egyik leveléből ez is kiderül – tudja Szent Antalt idézni, vagy Hölderlin-kötetet kér, nehogy a börtönben vers nélkül maradjon?
Találgatom, mit olvashat odabenn az olyan „szocialista”, mint Hunvald? A szabadlábon kószáló Hagyó? Szabó Zoltánnak futja-e kerékbilincses ügyei közepette mondjuk Pál apostolra?
Párizs kültelki csarnokában illúzióikat kergetve gyűltek össze néhányan. Jelezni akarták: a politika színpadán nemcsak a fasiszták tűntek fel újra, hanem jelen vannak a kommunisták is.
Ez tévedés. Másról van szó.
Az „értelmiségiek” nem akarnak belenyugodni, hogy elszúrták. Meglehet, örökre. Beismerni persze nem akarják. Párizsból sem jött ilyen hír.

Február 6., szombat
Rajtakaptam a lányunkat. Ceruza a kezében, marokra fogja, keményen dolgozik egy rajzon. Mi ez? – kérdezem, amikor elkészül. Egy nagy takarító rakéta. Fölszedi az összes szemetet.
A válasz bizonyítja, volt már korábbi élete. Ha nem lett volna, tudna-e a szörnyű hangú, áramzabáló szovjet Rakéta porszívóról? Aligha. Mennyi titkot hordoz az ilyen aprónép!

Február 7., vasárnap
„Írországnak abban rejlik az ereje, hogy hozzám tartozik” – ezt Dedalus mondja Bloomnak Joyce Ulyssesében. Gyakran gondolok Joyce-ra, akinek inkább volt a felesége Írország, mint a butácska, ám mindig hűséges cseléd, Nora.
Van a németben egy kifejezés, Hassliebe. Az író ezzel az érzéssel élt: gyűlölve szerette hazáját. Képes volt leírni, hogy „az írnek, ha önmaga kíván lenni, menekülnie kell Írországból”.
Joyce nem látott a jövőbe. Honnan tudta volna, hogy lesz egy Handke, akit Párizsig űz majd Ausztria; Szinyavszkij, akit kollégája, egy bizonyos Solohov fölakasztatna; hogy a magyar Márai lakására bombák hullnak az égből, életművére meg Révai a pártházból – összevetve a sorsukat az elhazátlanodott Joyce-éval, az ír jobban járt. Hazájától távol is képes volt megalkotni monstre művét, az Ulyssest.
Hallom, a könyvnek új fordítása készül. Hatvan év alatt a harmadik. Nem volna jobb, ha a fordítandó írók körén tágítanánk? Akikre sehogy sem akar sor kerülni. Sokan vannak. Az egyiptomi Nagíb Mahfúz 1988-ban kapott Nobel-díjat. Eddig egyetlen művét sem fordították le magyarra.

Február 8., hétfő
Csak olyan eszmében és olyan műben hiszek, amely segít élni. Örülni. Jobbnak lenni. Pár üzleti vállalkozáson kívül nem látok ilyet. A tudósok beleölik legszebb éveiket és legjobb képességeiket a munkamódszerek, a szociális helyzet vagy a társadalmi berendezkedés „fejlesztésébe”, de a sok kiagyalt elmélet a gyakorlatban hajítófát sem ér. Ha rajtam múlna, az efféle reformereknek csak akkor adnék szószéket, ha ideáik próbáját a maguk portáján mutatják be. Sokan elhasalnának a próbán. Rousseau sokat idézett könyvet írt Emilről és a nevelésről, ám a cselédlányától született öt gyermekét lelencházba adta. Az orgiák mestere, a szép szakállú Osho fennen hirdette: „egy vagyok veletek”, de akiknek ezt üzente, azok közül egy sem birtokolt 93 Rolls-Royce-ot.
Fekete István világa csöndesebb, egyszerűbb. A Tüskevárban mije volt Matulának? Egy kunyhó, egy kutya, a puska, a horgászbot, ám hihette, hogy a föld, a víz és az ég a Kis-Balaton felett mind hozzá tartozik.
Vagy ott a svéd Nordquist. Megrajzolt és megírt egy másik szeretni való öreget: Pettsont. Nem tudjuk, ki ő, hogy került oda, ahol van, azt se, volt-e valaha fiatal. (Egyik ismerősünket emlegetjük úgy, hogy egész biztos özvegyen született – minden haláleset felvillanyozza.) Pettsonnak barátságos a faháza, jól felszerelt a műhelye, jó dolguk van a tyúkjainak, nem beszélve Findusról, a kedves macskáról. 93 Rolls-Royce? Elmebaj!
Hogy városban nem lehet? Dehogynem. Herr Hundertwasser meseháza Bécsben áll a Löwengasse és a Kegelgasse sarkán. Meseház voltáról a „komoly” építészek győztek meg. Hogy huhogtak, amikor elkészült! Ez vicc, ez komolytalan, elcsúfítja a várost, szégyent hoz a szakmánkra – ilyeneket mondtak. A „komolyak” elől futottunk ide a Dunakanyarba, és máig hálás vagyok nekik. Ellenükre próbáljuk komolytalanná alakítani a házat és a kertet. Remek játék. Várjuk a tavaszt.

Február 10., szerda
Szondi György lapja, a Napút tavalyi utolsó számában képet-írást közöl azokról, akik az idén lesznek hetvenévesek. Művészek, politikusok, írók, műfordítók – nyolcvanhatan mondják el, hogy élik meg e tiszteletre méltó kort. Gesztus Szonditól, egyben okos ötlet.
Az írások – megannyi tükör. Árulkodók. Az egyik föllelkesíti az embert (ó, milyen bölcs!), a másik elszomorítja (nézd már, hogy domborít!), s ami jó: mindig akad, akitől kapni valami fontosat. Ezért szoktam végigbolházni, ki mit tart magáról fontosnak.
Az idén Cyránski Mária mondatainál időztem a legtovább. A szobrásznő arról szólt, amiről nem szokás. Szerinte a képzőművészet úgy szerzett magának rangot az idők során – hisz valamikor mesterség volt, egy a sok közül –, hogy néhányan egészen magas fokon művelték. Ők a művészek, a többi mindmáig mesterember.
Izgalmas megállapítás, mert nemcsak a képzőművészetre igaz. Rávilágít arra, mily sokan vannak tévedésben. Aki szerelést kap a Fradiban, azt hiszi, futballista. Valaki elvégezte a képzőművészetit, és művésznek gondolja magát. Aki diplomát kap az egyetemen, úgy véli, máris tanár. Ha valaki a választáson bejut a parlamentbe, ráírathatja a névjegyére, hogy politikus. Holott nem az. Csupán lehetőséget kapott, hogy azzá váljék.
Szörnyű érzés lehet valakinek úgy művelni a mesterséget, hogy nem ért hozzá, holott papírja van róla. Még nagyobb baj, hogy senki nem meri megmondani nekik. Ettől bátorodnak fel a szakmák suszterei. Azt hiszik, ők is tudnának Valentino cipőt készíteni. Hiszen van kaptafájuk. De azon semmijük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.