Mindez azért is figyelemre méltó, mert rendkívül kemény kritikával illette a Sólyom László köztársasági elnök által életre hívott Bölcsek Tanácsának napokban nyilvánosságra hozott ajánlása a hazai közbeszerzési gyakorlatot, amely tág teret biztosít a korrupciónak. Ezt a véleményt, a közbeszerzési rendszer gyökeres átalakításának igényét erősítheti az, amit az uniós támogatások körül tapasztalni. Súlyos következményekkel járhat, hogy a Bajnai-kormány a közbeszerzés szabályait sem tudta a magyar valósághoz igazítani. A területen tevékenykedő szakjogászok szerint az átmeneti kabinet nyilvánvalóan rossz intézkedése miatt akár eurómilliókat is elveszíthet hazánk. Számos beruházás elmaradhat, s nem kizárt, hogy perek tömegei indulnak majd a bíróságokon. Jelenleg ugyanis bizonyos közbeszerzési eljárásokat egyszerűen képtelenség törvényesen lefolytatni.
A részletekről lapunknak Bűrös László, a Közbeszerzési Jogászok Országos Szövetségének elnöke beszélt.
*
Az ügyvéd azzal kezdte: Az idén január elején lépett életbe az a rendelkezés, amely előírja, hogy az úgynevezett közösségi értékhatár feletti, vagyis az ötvenmillió forintnál nagyobb értékű árubeszerzésekre és szolgáltatások vásárlására kiírt közbeszerzési eljárásokat kizárólag elektronikus úton lehet lebonyolítani. Tehát mind a kiírók, mind a pályázók, mind pedig a jogorvoslati fórumok kizárólag a világhálón keresztül érintkezhetnének egymással. Ehhez természetesen arra lenne szükség, hogy az eljárásokban részt vevők mindegyike rendelkezzen a szükséges informatikai berendezésekkel és számítástechnikai ismeretekkel. – Ezek a nélkülözhetetlen feltételek azonban sem az ajánlatkérő közigazgatási szervezeteknél, sem a pályázatokra jelentkező magánvállalkozásoknál, sem az igazságszolgáltatásnál nem lelhetők fel – számolt be tapasztalatairól Bűrös László.
Sőt, az elektronikus eljárások menetét meghatározó jogszabályok sem készültek el úgy, hogy azokat a gyakorlatban alkalmazni lehessen. Az elnök szerint a jelenlegi helyzet nyilvánvalóan oda vezetett, hogy a nagyobb horderejű közbeszerzéseket egyszerűen képtelenség a törvénynek megfelelően, elektronikusan lefolytatni. – Ugyanakkor az ajánlatkérőknek az eljárásokat el kell indítaniuk – fejtegette az ügyvéd. Vagyis az érintettek kényszerhelyzetben vannak: vagy elhalasztják a sokszor halaszthatatlan közérdekű beszerzéseket, vagy vállalják, hogy nyilvánvalóan törvénysértő közbeszerzésekbe fognak, esetleg szintén jogellenesen az efféle eljárások mellőzésével bonyolítják az eljárásokat.
A problémát a jelek szerint a kormány is észlelte. Az Országgyűlés a tavalyi esztendő végén fogadta el az úgynevezett korrupcióellenes csomagot, amelynek részét képezte a Közbeszerzési és Közérdekvédelmi Hivatal felállításáról szóló törvény. A kabinet e jogszabályban arról is rendelkezett, hogy az elektronikus közbeszerzési eljárást megkövetelő passzusok csak jóval később lépjenek életbe. Azonban hiba csúszott a parlament kormánypárti többségének számításába. A köztársasági elnök ugyanis megfontolásra visszaküldte a képviselőknek a szóban forgó törvényt, így a jogszabály nem lépett hatályba. Az előkészítetlen rendszer bevezetését tehát egy jogi és alkotmányossági szempontokból is megkérdőjelezhető törvénnyel halasztották volna el – sikertelenül. Mindez azt jelenti, hogy az elektronikus eljárást előíró paragrafusok alkalmazása kötelezővé vált, vagyis azok – az eredeti rendelkezéseknek megfelelően – ez év elejétől élnek.
Bűrös László beszélt a várható következményekről is. Egyrészt a jogszabálysértő közbeszerzések miatt nagy számban folyamodhatnak majd jogorvoslatért a vesztesek, vagy azok a pályázók, akik a nyerésre nem látnak esélyt. Azaz könnyen elképzelhető, hogy az ilyen eljárások jelentős részét meg kell majd ismételni, ami számos fontos közérdekű beszerzés, építkezés kivitelezését húzhatja el, vagy teheti lehetetlenné. Ráadásul az Európai Unióval is összeütközésbe kerülhetünk. Brüsszel ugyanis rendszerint ellenőrzi, hogy az általa folyósított támogatásokat megfelelő, jogszabályszerű eljárásban használták-e fel. Ha az EU ezeket a közbeszerzéseket megvizsgálja, Bűrös László szerint gyakorta törvénysértésre bukkan majd, s emiatt akár retorziókat is alkalmazhat hazánkkal szemben. Például utóbb visszaveheti az uniós összegek bizonyos hányadát. A szövetség elnöke szerint Magyarország komoly pénzektől is eleshet a közbeszerzési területet érintő átgondolatlan és hibás jogszabályok miatt. – A mostani helyzet azért is elszomorító, mert a szakma már korábban jelezte, hogy a szóban forgó paragrafusok végrehajthatatlanok és hatalmas károkat okozhatnak – fogalmazott a szakember. Bűrös szerint a kormánynak mihamarabb lépnie kellene: akár az Országgyűlés rendkívüli ülését is összehívhatnák az abszurd állapotok rendezésére.

Újabb ukrán kémgyanús nevet jelentett be Kocsis Máté