Még mindig védtelen Magyarország

Magyarországot és Romániát érinthetik elsősorban az esetlegesen Nyugat-Európából kiinduló romló gazdasági folyamatok. Költségvetési kockázatainkat növeli, hogy az idén jóval kevesebb osztalékbefizetés várható az állami cégektől, mert nyereségük egy részét előlegként már tavaly be kellett fizetniük az államkasszába.

Szabó Eszter
2010. 02. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtanultak különbséget tenni a befektetők a közép-európai térség egyes országai között, komoly érdeklődés mutatkozik például a cseh és lengyel gazdaságok iránt – mutat rá hét végi számában a Financial Times. A tekintélyes gazdasági napilap szerint az utóbbi időben Magyarország és Románia iránt is növekedett a piaci bizalom, ám itt továbbra is jelentősek maradtak a politikai és költségvetési kockázatok. A Portfolio.hu gazdasági portál által idézett cikkben Lars Christensen, a Danske Bank közgazdásza úgy fogalmaz, hogy e két országnál áll fent leginkább a Nyugat-Európából érkező „fertőzés” veszélye. A Financial Timesnak nyilatkozó Dominik Radziwill lengyel pénzügyminiszter-helyettes arra hívja fel a figyelmet, hogy Lengyelország a régióban biztos menedéknek számít, s a külföldi befektetők erőteljesen érdeklődnek a lengyel államadósság finanszírozása iránt.
Hazánk költségvetési kockázatait növeli, hogy idén jóval kevesebb osztalékbefizetés várható az állami cégektől, részben azért, mert a keletkezett nyereségük egy részét – előlegként – már tavaly kénytelenek voltak befizetni az államkasszába. Az idő előtti elvonás 23 milliárd forinttal javította a tavalyi egyenleget az idei év terhére, miután a Magyar Villamos Művek 20, a Magyar Posta pedig 3 milliárd forinttal segítette ki tavaly év végén a büdzsét. A Népszabadság szombati összeállítása szerint az állami vállalatok hozzájárulása az idei költségvetéshez nem csak az osztalékelőlegek miatt lesz kevesebb. Kisebb befizetés várható azért is, mert a nemzeti vagyonkezelőhöz tartozó állami cégek nyeresége tavaly 14 milliárd forinttal csökkent, ezért az idei osztalékterv mindössze 30,6 milliárd forint – szemben a tavaly teljesített több mint 80 milliárd forinttal.
Az osztalékok idő előtti elvonása a Költségvetési Tanácsnak is szemet szúrt. A testület szerint míg a nyereséget termelő állami vállalatok befizetéseikkel javították a büdzsé tavalyi egyenlegét, addig a veszteséges cégek eredménye már nem szerepelt a kiadások között. Azért, hogy az egyoldalú elszámolás kiskapuját a jövőben ne lehessen alkalmazni, a tanács múlt hónapban törvénymódosítást javasolt. A veszteséges állami vállalatokkal kapcsolatban Kopits György, a testület elnöke arra figyelmeztetett, hogy az adósságok elszámolása ugyan politikai döntés, ám a társaságok gazdálkodásának eredményét valamennyi adófizetőnek joga van megismerni. Ahogyan arról lapunk múlt héten beszámolt, a MÁV-csoporthoz tartozó cégek adóssága tavaly év végén 274,5 milliárd forintra rúgott, 125 milliárd forinttal többre, mint 2006 elején. Az önkormányzati tulajdonú BKV adóssága 90 milliárd forintra emelkedett, míg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő portfoliójába tartozó cégek teljes, a beszállítói tartozásokat is tartalmazó kötelezettségállománya 867,8 milliárd forintot tett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.