Méhnyakrákjárvány hazánkban?

Briski Barbara
2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Finnországhoz képest tizenegyszer, Ausztriához képest nyolcszor nagyobb eséllyel lesz felnőttkorában méhnyakrákos Magyarországon egy ma születő kislány – tájékoztatott Koiss Róbert nőgyógyász-onkológus a méhnyakrák-megelőzési hét alkalmából szervezett tájékoztatón. A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés világszerte a 45 évnél fiatalabb nők körében. Míg hazánkban a H1N1 miatt fél év alatt több mint kilencvenen haltak meg, ami éves szinten csaknem kétszáz embert jelent, addig méhnyakrákban évente csaknem ötszáz nő veszti életét. Ehhez képest nagyon alacsony, 26-28 százalékos az átszűrési arány – mutatott rá Csermely Tamás, a Magyar Gyermeknőgyógyászati Társaság elnöke. Így, ha a H1N1-et járványként kezeljük, akkor a HPV-fertőzésre is hasonló szemmel kellene tekintenünk – vélte Csermely Tamás. Ráadásul a méhnyakrák megelőzhető rákfajta, s bár a társadalombiztosítás nem támogatja a vakcinát, érdemes oltást kérni. Új vizsgálatok ugyanis bebizonyították – hívta fel a figyelmet Koiss Róbert –, hogy az oltással növelhető a vírus spontán eltűnési lehetősége, és csökkenthető újbóli kialakulásának veszélye.
A humán papillomavírus (HPV) elleni oltás ezért nemcsak azoknak ajánlott, akik szexuálisan még nem aktívak, hanem azoknak is, akik már átestek egy HPV-fertőzésen, vagy épp zajlik náluk. A három részből álló HPV-fertőzés elleni oltás minimum tíz évig biztosítja a védettséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.