Napi sajtószemle

MN
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

STRATFOR
Kritikus történelmi pillanatot vizionál Németország és Oroszország előretörésével az amerikai kutatóintézet neves igazgatója, George Friedman. Mint fogalmaz, a Görögország és az eurózóna talpra állításával erejét mutató Berlin és az ukrán változásokkal is befolyását növelő Moszkva ismét egyértelműen Európa két legerősebb hatalma. Az elemző érezhető keserűséggel beszél arról, hogy öt évvel az úgynevezett narancsos forradalmak után Kelet-Európában megfordult a trend, s Oroszország talpra állása ugyancsak nyugtalaníthatja Lengyelországot, amelyet még a Kárpátok láncai sem védenek. Mint az elemző megállapítja, azzal, hogy Varsó amerikai Patriot rakétákat telepít az orosz határ közelébe, megmutatja Moszkvának, hogy nem fél, s azt sem nagyon bánja, ha ebből Berlin is ért. Friedman szerint minden a helyére kerül, s az eurózóna gyengélkedőinek megsegítésével a második világháború után szándékosan csak egy európai országként mutatkozó Németország sem leplezheti tovább igazi erejét.
A szakértő mindemellett úgy véli, a NATO a hidegháború elmúltával elvesztette értelmét, misszióiban az európai részvétel inkább csak szimbolikus, s az európai biztonság kérdését manapság leginkább az Egyesült Államok és Kelet-Európa egyes országainak kétoldalú megegyezései alakítják.

THE TIMES
Egyedül Kína lehet képes megbénítani Iránt, s ezt a Nyugat is nagyon jól tudja, állítja a patinás brit lap. Az elemzés emlékeztet arra, hogy miközben Teherán Achilles-sarka az olajfeldolgozó-kapacitás gyengesége, s az olajszármazékok 40 százalékát importálja, ám a szankciókat aligha szavazza meg Peking, amelynek szemében a legnagyobb veszély az iráni olaj exportjának leállása. Teherán tehát adott esetben Kína és Venezuela segítségével a Nyugat nélkül is megoldhatja alapvető problémáit, kikötőinek lezárása pedig egyenlő lenne a nyílt háborúval.

The Daily Paragraph
A konzervatív brit napilap publicistája, Bruce Anderson a Macbeth befejezésének legrosszabb verziójához hasonlította a brit munkáspárti kormány végnapjait. A szerző véleménycikke szerint David Cameron konzervatív pártelnök kormányra kerülése után a legnagyobb brit oktatási reformot fogja végrehajtani olyan közösségek kialakításával, amelyekben diákok-tanárok-szülők együttműködve építhetik saját iskolai közösségeiket. Hasonló intézkedések várhatók a szociális kérdések terén is.

A lap idézi David Cameron egyik esti, a brit GMTV-nek elmondott nyilatkozatát, amelyben a tory vezér határozottan kijelentette, az új brit kormány betiltja és büntetni fogja az olyan reklámok készítőit és megrendelőit, amelyekben a kiskorú gyermekek figyelmét ráirányítják a szexualitásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.