Nem takarékoskodik az állam

Bár az Európai Unió országai rendre a szabad felhasználású szoftverekre és a nyílt forráskódú szabványra igyekeznek áttérni az államigazgatásban eurómilliókat spórolva ezzel, hazánkban egyelőre nincs érdemi törekvés a kizárólag a méregdrága Microsoft-termékek kínálta irodai alkalmazások és az ahhoz tartozó formátumok lecserélésére. Egy 2008-as tanulmány szerint a jelenlegi rendszer nem kevesebbel fenyeget, mint hogy az állam saját intézményeit multinacionális érdekeknek szolgáltatja ki.

Bodacz Balázs
2010. 02. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szövegszerkesztés, táblázatkezelés, bemutatókészítés – a leggyakrabban használatos irodai alkalmazásokhoz szükséges, megbízhatóan működő számítógépes programok ma már az élet számos területén nélkülözhetetlenek. Ebben természetszerűen élen járnak az államigazgatási szervek, ahol sok ezer alkalmazott dolgozik a Microsofttól adóforintokon megvásárolt, méregdrága szoftverekkel. Mindeközben az Európai Unió mind több országában igyekeznek megfelelni annak a közösségi ajánlásnak, amely szabad felhasználású programok és nyílt dokumentumformátum (ODF) alkalmazását javasolja, az utóbbi megoldások ugyanis óriási költségmegtakarítást jelentenek. Ez a formátum a szoftvergyártóktól független, így használata nem követeli meg egy bizonyos gyártó – esetünkben a Microsoft – programjainak használatát. (Az ODF az OASIS – Organization for the Advancement of Structured Information Standards – védnöksége alatt, számos vállalkozás, cég és érdekképviselet közreműködésével jött létre az irodai szoftverpiaci verseny visszaállítását célozva.) Az ajánlásnak megfelelően Dánia és Norvégia néhány hete jelentette be, hogy szakítanak a Microsoft szabványformátumaival és szoftvereivel, korábban pedig Hollandia, Spanyolország, Finnország és Németország is jelezte, hogy olcsóbb eszközöket kíván használni.
A jelenlegi, igen költséges struktúra mellett hazánkban is kevés gyakorlati érv szól, ezek azonban – gazdasági válság és megszorítások ide vagy oda – mind ez idáig nyomósabbnak bizonyultak, mint a takarékossági szempontok. Hogy a Microsoftot nem akaródzik kiebrudalni az állam partnereinek listájáról, a nyilvánosság elé tárt magyarázatok szerint egyrészt technológiai jellegű kérdés: a társaság által kínált irodai alkalmazások formátumszabványa – a közismert nevén doc kiterjesztés – használatos az állami hivatalokban. Ezenkívül hazánkban a szakirányú oktatás minden szintjén kizárólag a Microsoft-termékek alkalmazására készítik fel a hazai számítógép-használókat. Mint azt a minisztériumok működéséhez szükséges eszközök ellátásáért felelős Központi Szolgáltatási Főigazgatóságnál (KSZF) lapunk megkeresésére elismerték, túlnyomó többségben Microsoft által kínált irodai programokat – Microsoft Office 2003-at vagy 2007-et – használnak az államigazgatásban, ám hogy ez évente mekkora kiadást jelent, nem tudták megmondani. – A szabad és/vagy nyílt forráskódú szoftver nem jelenti az ingyenességet, különösen igaz ez nagyvállalati környezetben való használatánál. Lehet költsége a beszerzésnek, a bevezetésnek, s mindenképpen költséggel jár a szoftver használatára vonatkozó oktatás és a folyamatos üzemeltetés, támogatás is – közölte írásos válaszában a KSZF, kiemelve: folyamatosan vizsgálják, hogy a jelenleg használatos programok miként volnának kiválthatók szabadszoftverekkel – mint látható, nem sok eredménnyel.
Az érvek horderejét azonban mérsékli a számos nemzetközi ellenpélda mellett egy 2008-ban, a Miniszterelnöki Hivatal Infokom-munikációs Államtitkársága (EKK) részére a Magyarországi Nyílt Dokumentum Formátum Szövetség által készített szakmai tanulmány is, amely hangsúlyozza: a nyílt forrású szoftverek és platformfüggetlen megoldások – példának okáért az OpenOffice.org által kínált, a lakosság számára ingyenesen hozzáférhető alkalmazások – használata és társadalmi terjesztése akár törvényi szintű ösztönzéssel nemzeti érdek, a mostani gyakorlat ugyanis egyet jelent azzal, hogy ezen a téren (is) cégóriásoknak van hazánk kiszolgáltatva. – A jelenlegi helyzet azzal a veszéllyel fenyeget, hogy az állam a polgárait és saját intézményeit egy válságos gazdasági helyzetben multinacionális érdekeknek szolgáltatja ki. Nem másodlagos érv az sem, hogy az ODF-szabványra való áttérés akár középtávon, három-négy esztendő alatt is ötvenszázalékos, százmilliárd forintos megtakarítást eredményezne – áll a tanulmányban, amely hangsúlyozza: ez gátat szabna a szoftverbeszerzés körüli esetleges korrupciónak is.
Hogy belátható időn belül lesz-e e téren bármilyen költségmegtakarítást célzó lépés, egyelőre kérdéses, lapzártáig ugyanis nem tudtuk elérni a Fidesz szakpolitikusát, a párt informatikai és telekommunikációs munkacsoportját vezető Nyitrai Zsoltot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.