Kis híja volt, hogy Justine Henin az idei Australian Openen megismételje, amit honfitársa, Kim Clijsters véghezvitt a tavalyi US Openen: hosszú szünet után visszatérve a teniszpályára, szabadkártyásként Grand Slam-tornát nyert. Annyi különbség adódott, hogy míg Clijstersnek az ilyen szinten még soha nem járt dán Caroline Wozniacki jutott a végére (igaz, előtte megverte mindkét Williams lányt), addig Heninnek minden idők egyik legnagyobb bajnoka, Serena Williams. Szombati számunkban már jeleztük, forma ide vagy oda, az amerikai világelső küzdeni tudása fároszként emelkedik ki a mezőnyből, s erről a mostani döntő is bizonyságot tett. Nehezen, de vezetést szerzett, majd amikor a belga sztár úgy egyenlített, hogy zsinórban 15 pontot szerezve „alázta” őt, sem esett kétségbe. Szépen megbeszélte magával, mit kell tennie, s gyakorlatilag simán lezárta a bő kétórás csatát. Serena Williams pályafutása során ötödször emelhette fel a melbourne-i győzelmi trófeát, de most először védett címet, s összességében tucatnyi GS-tornasikernél jár. Harmadszor fordult elő, hogy ugyanabban az évben megnyerte az Australian Opent egyesben, valamint nővérével, Venusszal párosban is. A díjat attól a Margaret Courttól vehette át, aki éppen négy évtizede, 1970-ben megcsinálta a klasszikus Grand Slamet, vagyis az esztendő mind a négy nagy viadalán diadalmaskodott. Erre idén Serenának szintén esélye adódhat, hiszen külön-külön már győzött mindenhol. Mondjuk a Roland Garros a leginkább szűk keresztmetszet…
Ez a kitétel igaz Roger Federerre is, azzal a különbséggel, hogy a férfiak világelsője tegnapi negyedik ausztrál bajnoki címével már 16 GS-sikernél jár, s e „világcsúcsát” a látottak alapján még bőven javíthatja tovább. Sokan a döntő előtt valamivel esélyesebbnek látták nála Andy Murrayt, egyrészt, mert a 22 éves skót a kevesek egyike, aki egymás elleni mérleg terén jobban áll svájci klasszisnál, másrészt imponáló formában, egyetlen játszmát vesztve teniszezte végig az elmúlt két hetet. Ám Federer nem véletlenül a világ legjobbja, 22. GS-fináléja minden rutinjával felvértezve leginkább fejben múlta felül az erre a szintre másodszor eljutott Murrayt. Az előző alkalommal, a 2008-as US Openen szintén a svájcitól kapott ki, de akkor legalább szerzett szettet, most azt sem. Ettől függetlenül a tegnapi messze nem volt egyoldalú küzdelem, hosszú labdamenetek sorjáztak egymás után, a sok bréklehetőségből kevés vált valóra, miközben a szigetországi játékos szervái nem „sültek”, így hátrányba került. Federer sem teniszezett hibátlanul, de érvényesítette az akaratát. Murray a harmadik játszmában megrázta magát, s 5:2-re elhúzott, ám riválisa visszakapaszkodott, majd a végletekig kiélezett rövidítésben lezárta a csatát. Nem kellett volna 2 óra 40 percig sem bajlódnia, de tőle szokatlan módon könnyelműsködött egy korábbi meccslabdánál. Aztán mégis megcsinálta a következőt…
A hosszas ünneplést követő eredményhirdetés során Andy Murray elérzékenyülve, tréfába oltott öniróniával mondta: „Sírni már tudok úgy, mint Roger, de játszani sajnos még nem…” Federer, aki tavalyi, Rafael Nadal elleni döntőbeli vereségekor könnyezett bánatában, megnyugtatta riválisát: „Kiválóan játszottál az egész verseny alatt, s most is, biztos vagyok benne, hogy nyersz majd Grand Slam-tornát. Nekem sok minden bejött, nagyszerű formát mutattam, örülök, hogy ezt megoszthattam az itteni közönséggel. Tizenhatodszor nyertem GS-viadalt, de először édesapaként, ami növeli az értékét.” Federer az Open Era második Grand Slam-győztes apukája a hozzá hasonlóan négyszeres ausztrál bajnok Andre Agassi 2003-as itteni diadala után, de egyre inkább minden másban az első. Már csak az a kérdés, még meddig. Ideje van bőven, augusztusban csak 29 éves lesz.
Australian Open, döntők. Férfi egyes: Federer (svájci, 1.)–Murray (brit, 5.) 6:3, 6:4, 7:6 (13–11), női egyes: S. Williams (amerikai, 1.)– Henin (belga) 6:4, 3:6, 6:2, férfi páros: Bryan, M. Bryan (amerikai, 1.)–Nestor, Zimonjics (kanadai, szerb, 2.) 6:3, 6:7 (5-7), 6:3, vegyes páros: C. Black, Paes (zimbabwei, indiai, 1.)–Makarova, Levinsky (orosz, cseh) 7:5, 6:3.

A Politikai hobbista az Origónál folytatja – Jeszenszky Zsolt az új tervekről