Busás haszonra tehetne szert a német állam, ha hajlandó lopott adatokat megvásárolni egy ismeretlen informátortól, aki 2,5 millió euró ellenében 1500 adócsaló banktitkát hajlandó felfedni svájci pénzintézetekben elrejtett vagyonokról. Az adótörvényeket megkerülő polgároktól akár százmillió eurót lehetne visszakövetelni.
A szövetségi pénzügyminisztériumnak felkínált DVD ügye ellentétes véleményeket váltott ki. Az ellenzéki szociáldemokraták a vitatott üzlet mellett voksolnak, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy súlyos adózási bűncselekményeknek lehetne a nyomára bukkanni. Joachim Poss, a parlamenti SPD-frakció elnökhelyettese, óva intett attól, hogy a kereszténydemokrata–liberális kormány – tekintettel választóira – elutasítsa az ismeretlen személy ajánlatát. „A valóban nagy vagyonokkal rendelkező személyek többsége a CDU/CSU és az FDP klientúrájához tartozik” – hangoztatta a szociáldemokrata honatya. A szociáldemokraták utalnak a volt CDU–SPD-koalíció pénzügyminiszterének, Peer Steinbrücknek a döntésére, aki ötmillió eurót fizetett a liechtensteini bankokban elrejtett „feketepénzekre” vonatkozó, szintén illegálisan megszerzett adatokért. Ezeket a szövetségi hírszerző szolgálaton keresztül kínálták fel a tárcának. A két évvel ezelőtt leleplezettek között volt a német posta egykori vezérigazgatója, Klaus Zumwinkel, akit a nyomozók a tévéállomások kameráinak kereszttüzében vettek őrizetbe. A konzervatívok szakértője, Michael Fuchs azonban óvott a közönséges tolvaj megjutalmazásától, pedig a DVD-t felkínáló személy öt svájci bankszámlával rendelkező polgár adatait bocsátotta Wuppertal adóhivatalának rendelkezésére. Ezzel is a dokumentum hitelességét kívánta bizonyítani.
A banktitokra oly büszke Svájc elnök asszonya, Doris Leuthard, kényes megoldásnak tartja, ha egy jogállam illegálisan megszerzett adatokat vásárol és használ fel. A védelmi miniszter, Ueli Maurer így nyilatkozott: „Megrendülne a bizalmam, ha a német állam lopott információkért adna pénzt.” A svájci bankok egyesülete pedig elvárja a berlini kormánytól, hogy tartózkodjon az orgazda szerepétől, és utal arra, hogy tárgyalások folynak a két ország között a kettős adóztatás szabályainak átdolgozásáról.
A német pártokon belül kirobbant vitában Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi pénzügyminiszternek kell határoznia, azonban a tárca még nem foglalt állást. Talán azért, mert a törvény szerint a bíróságok nem használhatnak fel olyan bizonyítékokat, amelyek a jogállam előírásait megkerülve jutottak a birtokukba. Egyelőre tisztázatlan, hogy e paragrafus az adócsalásra is vonatkozik-e.

A Politikai hobbista az Origónál folytatja – Jeszenszky Zsolt az új tervekről