Én és pártom készen állunk egy erős, felelős és cselekvő kormányzásra – mondta évértékelő beszédében Orbán Viktor a budapesti Millenáris parkban. A Fidesz elnöke úgy látja, itt az ideje, hogy a gyengéket leváltsák az erősek, hogy Magyarországnak újra tekintélye legyen a nemzetközi közvélemény előtt. – Nem tudom, volt-e valaha ilyen mélyről jövő és elsöprő igény a változtatásra Magyarországon, mint ma – hangoztatta Orbán Viktor, aki a mára kialakult változás utáni vágyat a rendszerváltás időszakához hasonlította.
A polgári kormány miniszterelnöke szerint a tavalyi évben a világban is nagy változások kezdődtek, egy új világ született, amely leszámolt azzal az illúzióval, hogy pusztán számokkal, igazi munka- és értékteremtés nélkül fenntartható a világgazdaság, és így finanszírozhatók a nemzetközi pénzügyi folyamatok. – A neoliberális illúziókkal nekünk is le kell számolnunk – szögezte le. Felhívta a figyelmet arra, hogy a mára meghonosodott tévképzet mögött – amely szerint hazánknak szemlesütve alkalmazkodnia kell a többi államhoz – a jelenlegi magyar országvezetés érdekei húzódnak.
Munka, otthon, család, egészség, rend
A volt miniszterelnök szerint a Gyurcsány-kormány által meghatározott elmúlt nyolc év „szégyenét” csak egy erős és elkötelezett kabinet feledtetheti el. Hozzátette, hogy az ország elég erős a változás véghezviteléhez, ezért hisz Magyarország jövőjében, a magyar emberek életerejében. Kitért arra is: a következő kormánynak akkor is ki kell javítania a hibákat, ha nem ők követték el, de ez nem jelenti azt, hogy szemet hunynak majd afölött, ami történt. Orbán Viktor ugyanakkor hangsúlyozta: a jövő és nem a bosszú kormányzásának kell következnie a választások után.
A politikusnak meggyőződése, hogy nemzeti ügyek megfogalmazásával és nemzeti célok kitűzésével lehetünk sikeresek a XXI. századi Európában, ezek mentén a társadalom tagjainak az elmúlt időszakban a túlélésre összpontosított energiáit egy sikeres jövő létrehozásának irányába terelhetik. Orbán Viktor kifejtette, hogy a nemzeti célokat a munka, az otthon, a család, az egészség és a rend értékrendszerén belül kell meghatározni, ezek alapján kell tehát a kormányzati munkát elvégezni.
A Fidesz elnöke szerint legelső lépésként a gazdaság talpra állítását kell az új kormány feladatául kitűzni. Az újjáépítés eszközei a hatékony pénzügyi rendszer, a szabad kereskedelem és a verseny, ám a tőke mindenhatósága, a pénzpiac elsőbbsége és szabályozatlansága végső soron a demokráciát is megrendítheti. A politikus éppen emiatt beszélt erős kritikával a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének a gazdaság tönkretételében szerinte megállapítható felelősségéről. Az exkormányfő kijelentette, a pénzintézetek és különösen a jegybank nem eredeti feladatukkal, a vállalatok hitelezésével és a termelés finanszírozásával foglalkoztak, hanem spekulatív pénzalapokat pénzeltek.
Protekcionista gazdaságpolitika
Beszédében úgy vélte, a válság következményeként a nemzetközi bankok is felismerték, a globalizált, nemzetek nélküli világ egy illúzió, ebben azonban Magyarországnak nem problémát, hanem lehetőséget kell látnia. Célként tűzte ki a kis- és középvállalkozások támogatásával tízmillió új munkahely létrehozását tíz év alatt. Hozzátette azt is, hogy a magyar termékeket, árukat, földet és a vízkészletet is meg kell védeni.
– Meg kell menteni a Gyurcsány-kormány által módszeresen szétvert egészségügyi rendszert is, rendezni kell a háziorvosok és a kórházak helyzetét – mondta Orbán Viktor, aki szerint több orvosra és ápolóra van szükség, hogy ellátatlanul beteg ne maradjon. A közbiztonság is kiemelt terület lehet egy Fidesz-kabinet idején, az MSZP vezette gyenge kormányzás miatt ugyanis elszabadult a bűnözés, ami ellen küzdeni kell. Orbán felidézte, amikor fiatalkorában panellakásban élt, még nem voltak vasalatok, rácsok az ajtók előtt, és a vidéki házak kertkapuit sem kellett kulcsra zárni. – A Gyurcsány-korszak sajátos vívmánya a szociális biztonság széthullása is – jelentette ki a politikus, aki úgy véli, a társadalmi bizalom hiánya a leggazdagabb rétegeket is érinti.
„Nagy különbség, nagy változás”
A volt miniszterelnök szerint nehéz nyolc év van mögöttünk, amely – miként Orbán egyik facebookos ismerőse üzente – a „lopni dicsőség, hazudni kötelesség, ütni öröm” jegyében telt el, aminek viszont itt az ideje véget vetni. Úgy vélte, hogy ebben az időszakban a szélsőségek sodorták bajba Magyarországot. A szélsőségek közé sorolta a jelenlegi hatalmon lévőket, akik – mint fogalmazott – a törvény fölé helyezik magukat, illetve azokat, akik törvényen kívül helyezik magukat, és céljaik elérésében akár az erőszakot is megengedik.
A politikus megérti az elkeseredett, dühös embereket, úgy véli azonban, hogy csak a józan ész politikáját támogatva lehet változást elérni. A Fidesz elnöke üzent az MSZP-ből kiábrándultaknak is, hogy érti csalódottságukat, amiért vezetőik eltávolodtak a baloldali eszméktől. Az ő támogatásukat is várja a Fidesz, hogy vegyenek részt a nemzeti ügyekben, az újjáépítésben, hogy legyenek a változás részesei és nyertesei ők is. Orbán Viktor bízik benne, hogy fel tudják izzítani a reményt az emberekben, mert mindenkinek tudnia kell, szegény ország nincs, csak rosszul kormányozott. Beszéde végén mindenkit arra buzdított, hogy jelenjen meg az április 11-i választásokon. Puskás Öcsit idézve ezt mondta: „kis különbség, kis változás – nagy különbség, nagy változás”.
Orbán Viktor évértékelő beszédét megelőzően felszólalt Balog Zoltán, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke, aki elmondta: az egyesület megalapította a civilekből álló Együttműködési Tanácsát, amely jobbító szándékú kritikájával a következő kormány munkáját segíti majd.
(Orbán Viktor beszédének szerkesztett változatát hétfői számunkban közöljük.)