Összeurópai veszélyforrás Bosznia

Az idén Bosznia-Hercegovina jelenti a legnagyobb fenyegetést az európai biztonságra – írta a washingtoni szenátus hírszerzési bizottságának Dennis Blair. A 16 amerikai hírszerzési ügynökséget koordináló igazgató szerint az egyre durvább és tartósabb államalkotó nemzetek közötti feszültségek súlyosan veszélyeztetik a térség, és a tágabb Európa stabilitását. Boszniában idén ősszel tartanak általános parlamenti választásokat, valamint voksolnak az államfő személyéről is.

Balogh Roland
2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiutasított informátor. Elutasították a menekültkérelmét Ausztriában annak a szerb férfinak, aki 2005-ben bizonyítékot szolgáltatott a srebrenicai népirtásról – írta tegnap az osztrák Falter. A hetilap szerint a hatóság a döntését egy névtelen szakértői véleményre alapozta. A szakvélemény szerint Mirilo nem emberi jogi aktivista, hanem kapcsolatban állt a vérengzést elkövető szerb alakulattal, a Skorpiókkal. A 2007-ben Ausztriába menekülő férfi a népirtást rögzítő felvételt egy aktivistának adta át, aki eljuttatta a hágai Nemzetközi Törvényszékhez. (MTI)

*

Brit nézetek. A napokban jelentette meg a Katonai egyensúly című referenciamunka 2010-es kiadását a londoni Stratégiai Kutatások Nemzetközi Intézete (IISS). John Chipman főigazgató a 121 fontos (38 ezer forintos) kötetet ismertetve megjegyezte: éppen idén jelent meg a négyévenkénti amerikai védelmi felülvizsgálat, a NATO stratégiaváltása folyamatban van, és Oroszország új stratégiai kereteket akar Európában. Sok vita zajlik arról, hogy a globális hatalmi egyensúly kelet felé tolódik, vagy miként változik az erőszakos konfliktusok természete. A XXI. század összetűzéseihez a népességnövekedés, az urbanizáció, a migráció, a szélsőségesség, a klíma- és élelmiszer-biztonság, valamint a járványok vezetnek – mondta. Külön kitért arra, hogy a kínai fegyveres erők miként készülnek fel az általuk „diverzifikált missziónak” nevezett feladatokra. Ezalatt az ország növekvő globális gazdasági és energetikai érdekeinek védelmét, terrorista-, szeparatista- és kalózellenes műveleteket, valamint a szecsuani földrengés nyomán a katasztrófavédelmi képesség erősítését, de az amerikai beavatkozás ellehetetlenítését is értik egy tajvani konfliktus során. A főigazgató szerint az IISS-ben erősödik a konszenzus arról, hogy a jövő államközi konfliktusait egyre inkább az úgynevezett aszimmetrikus technikák jellemzik majd. Kiemelte a ma még rejtélyesnek számító számítógépes hálózati hadviselést. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.