Pezsgő a hűtőben?

Szerető Szabolcs
2010. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem közvélemény-kutatást, hanem választást akarunk nyerni – mondta Kovács László, az MSZP akkori elnöke a 2002-es választások idején. – A Fidesz helyében még nem tenném hűtőbe a pezsgőt – nyilatkozta szombaton a Népszabadságnak az uniós biztosi mandátuma leteltével a belpolitika porondjára visszatérő – Lendvai Ildikó rám támadna a most következő jelzőért, Kovács László talán nem – veterán szocialista. A nyolc évvel ezelőtti és a mostani helyzet közötti párhuzam mellett a különbségre is érdemes rávilágítani.
Bár sokan másként emlékeznek, az előző két parlamenti választás előtt a közvélemény-kutatások általában nem biztos Fidesz-győzelmet, hanem a két nagy párt szoros küzdelmét vetítették előre. Ma a felmérések egyetlen nagy pártot mutatnak. A hivatalos választási kampány első hetében nyilvánosságra hozott friss közvélemény-kutatások semmilyen fordulatot nem jeleznek: a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz 35-40 százalékot is verne az MSZP-re egy most vasárnapi voksoláson. Ezt és a magyar választási rendszer sajátosságait alapul véve ez bizony kétharmados parlamenti többséggel rendelkező Orbán-kormányt jelent. Erre azonban még senki se bontson pezsgőt!
Csodák nincsenek a politikában, de nagy meglepetések mindig lehetnek. Tény, hogy a Fidesz és az MSZP támogatottsági adatai – amelyek pontosságát nagyjából a tavalyi európai parlamenti választás eredménye is megerősítette – kisebb-nagyobb kilengésekkel évek óta rögzültek. Nehéz elképzelni olyan történést, amely gyökeres fordulatot hozna az elkötelezett szavazók magatartásában. Nem véletlen, hogy a kampánygépezetét a legmagasabb fordulatszámon működtető MSZP vezetői sem győzelmet – értsd: a kormányzás folytatását –, hanem meglepetést ígérnek híveiknek, ami nyilván több annál, mint hogy megakadályozzák a Fidesz kétharmados győzelmét. (Figyelem: ha a Jobbikkal együtt van meg az alkotmányozó többség, akkor is lőttek a politikusi kiváltságként kezelt mentelmi jognak!)
A szocialisták reménysége az a Kovács László által is emlegetett negyven százalék, amelyik a közvélemény-kutatóknak nem tudja, vagy nem akarja megmondani, hogy kire szavaz(na). Könnyű belátni, hogy e hatalmas táboron belül igen nagy halmazt alkotnak az eddig hagyományosan az MSZP-re szavazó kiábrándultak, miként azt is, hogy a választáson jóval többen fognak megjelenni annál, mint ahányan ma biztos szavazónak mondják magukat (sokak szerint a pontos választási előrejelzés kulcsa a részvételi arány eltalálása). Ezért hát – elvileg – az MSZP-nek jelentős tartalékai vannak, ám egykori szavazói visszacsábítását nehezítik a pártot sújtó, akár a jelöltlistát utólag átíró korrupciós ügyek és a közeli megszorítások friss, éles emléke, így marad a féktelen negatív kampány és a fedezet nélküli osztogatás, ígérgetés. A szocialisták nem tudják beérni a Fideszt – amelynek legnehezebb kampányfeladata, hogy el is vigye az urnák elé potenciális szavazói hatalmas tömegét –, és számtalan egyéni körzetet bizonyosan elveszítenek, de a listán jelentősen, akár 10 százalékot is meghaladó mértékben javíthatnak mostani pozíciójukon. És ha ezenfelül a Fidesz roszszul kampányol, a Jobbik még nagyobb darabot hasít le a jobboldali szavazótömbből, és a Bokros-lista is biztosan veszi a parlamenti akadályt, a jobbközép nagyon távol kerülhet a kétharmadtól, még a biztos kormánytöbbsége is meginoghat.
Ez persze az ellenzéki szövetség szempontjából a ma elképzelhető legrosszabb forgatókönyv. De józan ésszel nagyon is elképzelhető…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.