Rooney a főszereplő, nem Beckham

Bulvárhírként a legfontosabb, hogy Beckham kezdőként hetvenkét percet játszott a Milanban, de szakmai szempontból az az igazán érdekes, hogy egykori csapata, a Manchester United 3-2-re nyert udvariatlan milánói vendégként a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének tegnapi első mérkőzésén. A Lyon, szokásához híven, legyőzte a Real Madridot.

Munkatársunktól
2010. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előzetes hírek ide vagy oda, Leonardo, a Milan mestere a kezdő csapatba állította David Beckhamet, a Manchester United korábbi kulcsemberét egykori csapata ellen a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntős párharcának tegnapi első mérkőzésén. S a jobblábas angol „celeb” a 3. percben már be is tekerte szokásos beadásai egyikét, amit Evra rosszul ollózott ki, Ronaldinho kapáslövése pedig Fletcher érintésével a vendégkapuba került (1-0). Lendületben maradtak a piros-feketék, no meg a brazil cselkirály, lapos próbálkozását védte Van der Sar, majd Antonini lőtt mellé. Ronaldinhót gyanúsan állította meg Rio Ferdinand a 16-os vonalánál, majd Huntelaar alig tévesztett, jelezve az olasz fölényt. Ezért jött váratlanul az angol egyenlítés: Fletcher jobboldali beadása után Scholes lyukat rúgott, de támaszkodó bal lábáról a jobb alsó sarokba perdült a labda (36. perc, 1-1).
Ronaldinho gyorsan válaszolhatott volna, de megint a helyén volt Van der Sar, majd már szünet után Pato fejelt fölé, aztán Pirlo távoli szabadrúgását hárította a holland kapus. Szépen, lassan mégis a manchesteriek kerültek fölénybe, s a 66. percben Valencia jobboldali ívelését Rooney bólintotta a hosszú sarokba (1-2). S ha egy üzlet beindul: a 74. percben megint Fletcher tette a játékszert Rooney fejére, aki a léc alá fejelt (1-3). Seedorf sarkazásos csodagólja (85. perc,
2-3) kozmetikázott kicsit az eredményen, az MU 16. idegenbeli BL-derbijét vívta meg veretlenül, ez csúcs a maga nemében.
Lyonban az első félidőben csak a sárga lapokat gyűjtögették a felek, szünet után viszont a 47. percben Makoun megszerezte a vezetést a hazaiaknak a Kakával és Cristiano Ronaldóval felálló Real Madrid ellenében. A Lyon a spanyol királyi gárda mumusa, ez most is látszott.
Nehéz definíciószerűen meghatározni, miért éppen tizennégy, illetve a bővítés után tizennyolc csapat alkotta az európai futball 2008-ban egy paktum részeként ugyan felszámolt, ám informálisan ma is létező elitklubját, a G18-at. A hagyományokon, az eredményességen és a költségvetés nagyságán túl a Bajnokok Ligája segítségével gyakorlatiasan is meghatározható annak a feltétele, miként tartozhat valaki az „óriások” közé. Folyamatosan, tehát nemcsak néhány héten, de még nem is egy éven, hanem hosszú esztendőkön át bírni kell a nemzeti bajnokság és a BL jelentette kettős terhelést.
A mai programban szereplő négy csapat közül ezen mércének a Bayern München, az Arsenal és a Porto is megfelel – nem véletlen, hogy mindhárom tagja volt a G18-nak. A Fiorentina viszont egyelőre körön kívüli. Tavaly nagyszerűen szerepelt a Serie A-ban, bravúrszámba ment, hogy többek között a Romát megelőzve negyedik lett, s kivívta a BL-szereplést. Ám rögtön az idény elején kiderült, hogy a két feladat egyszerre sok. Firenzében úgy dönthettek, hogy a BL-re helyezik a hangsúlyt, sikerült is – a Lyon, a Liverpool és a Debrecen előtt – továbbjutni, de a bajnokságban már döcög a szekér, huszonnégy forduló után csak tizenegyedik a csapat.
A Bayern München viszont a kezdeti nehézségek után rátalált a helyes útra. Azóta, hogy az utolsó csoportfordulóban 4-1-re legyőzte Torinóban a Juventust és továbbjutott, a Bundesligában is talpra állt, s most már a Leverkusennel holtversenyben első. A főpróbája is kiválóan sikerült, simán, 3-1-re verte a Dortmundot – a Fiorentina viszont 2-0-ra kikapott a Sampdoriától. Az is a bajorok felé billenti a mérleg nyelvét, hogy Klose felépült a sérüléséből, az olaszországi liláknál ugyanakkor Gamberini és Santana kénytelen kihagyni a müncheni fellépést. Egyértelműen a Bayern a párharc esélyese.
A Porto–Arsenal mérkőzéssel kapcsolatban már óvatosabban kell fogalmaznunk. Az angol bajnokság előny, de nem ledolgozhatatlan előny. Nem volt olyan rég, hogy ne emlékeznénk rá, a Porto José Mourinho vezérletével 2004-ben megnyerte BL-t, amire az Arsenal a legjobb éveiben sem volt képes. Arsene Wenger együttese ráadásul az elmúlt időszakban inkább csak a negyedik számú angol gárda Angliában a Manchester United, a Chelsea és a Liverpool mögött. A mai találkozón pedig több kulcsemberét is kénytelen lesz nélkülözni. Sérülés miatt Gallas, Song, Almunia, Eduardo és a legérzékenyebb veszteségként Arsavin sem léphet pályára Portóban. A hazai csapat kellő előnyt szerezhet a visszavágóra. Az elméleti okoskodásra persze a gyakorlat ezúttal is rácáfolhat.
Keddi BL-eredmények, nyolcaddöntő, 1. mérkőzés: Milan– Manchester United 2-3, Lyon– Real Madrid 1-0. Mai program: Bayern München–Fiorentina, Porto–Arsenal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.