Teherán emeli a tétet

Mától Irán elkezdi urániumkészletének 20 százalékos szintre való dúsítását – jelentette a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) küldött hivatalos levelében a perzsa állam. Irán új pilóta nélküli repülőgépeket is bemutatott, valamint egy fejlett légvédelmi rendszer felállítását is ígérte a közeljövőben.

Hírösszefoglaló
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eredménykényszer. Irán nagy bejelentései mellett nyilvánosságra hozták, hogy építettek egy egyszemélyes kisgépet, amely 1500 kilométerre képes elrepülni, valamint egy lopakodó vadászgépet is, mindezt saját erejükből, saját kutatóik eredményei alapján. A bejelentések sorozata az iszlám forradalom győzelmének 31. évfordulójához köthető, amelynek megünnepléséhez hozzá tartoznak a bombasztikus hírek. Az ünnepségsorozat a múlt héten kezdődött és február 11-ig tart. Azon a napon Ahmadinezsád elnök szavai szerint a nagyvilág arroganciájára fog választ adni az ország, ráadásul az ellenzéki vezető, Mir Hosszein Muszavi is arra kérte híveit, vonuljanak az utcára. Érdekes módon a Thaiföldön most kezdődött Cobra Gold nemzetközi hadgyakorlat – jelentős amerikai részvétellel – is február 11-ig tart.


Teherán indoklása szerint az urániumdúsításra az ország rákos betegeinek megfelelő kezelése érdekében van szükség. A nukleáris fűtőanyagot a natanzi atomlétesítményben fogják előállítani, közölte az ENSZ szakosított intézményével Ali Asgar Szoltanije, Irán NAÜ-nagykövete. A hivatalos közlés előtt egy nappal ezt már bejelentette Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök is az állami tévében, látványosan felszólítva Ali Akbar Szalehit, az ország atomkutató központjának a vezetőjét a dúsítás elkezdésére.
Az iráni védelmi miniszter közben két új pilóta nélküli repülőgép gyártásának elindításáról beszélt. Ahmad Vahidi szerint a Rad (Vihar) és Nazir (Hírnök) nevű fegyverek felderítő és támadó feladatokat is el tudnak látni, ám a szóban forgó fegyverek adatairól független beszámoló nem érhető el, így nem tudni, vajon milyen erőt képviselnek. Az iráni légierő parancsnoka, Hesmatollah Kasziri tábornok arról számolt be, hogy a közeli jövőben fel fognak állítani egy saját gyártású légvédelmi rendszert, amely jobb az S–300-asnál is. Ezt a rendszert Irán 2007-ben megrendelte Oroszországtól, ám Moszkva – indoklás nélkül – nem szállította le, amely miatt Teherán máig neheztel. A légvédelmet Irán azért erősítené meg, hogy elejét vegye az esetleges izraeli támadásnak atomlétesítményei ellen. Irán 1992-ben kezdte el azt a programját, amelynek végén teljes mértékben önellátóak lennének nemzetvédelmi területen, mivel azonban Iránnak az Irak elleni háború óta nem kellett senkivel sem harcolnia, nem tudni, miként vizsgáznának a fegyverek támadás esetén. A jelek szerint jövő vasárnap Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő Moszkvába látogat, hogy rávegye az oroszokat, támogassák a nemzetközi szankciókat Irán ellen. A legutóbbi teheráni kijelentésre ugyanis sok politikus felkapta a fejét, hiszen bár a nukleáris fegyverek létrehozásához az uránium 90 százalékos dúsítása szükséges, a 20 százalékot egy lépcsőfoknak tekintik sokan az afelé vezető út során. Az Egyesült Államok várhatóan a közeli jövőben újabb szankciókra fog felszólítani, ám mivel Oroszország és Kína nem támogatja a további szigorítást, nem az ENSZ-en belül tervezik bevezetni a büntetőintézkedéseket, azaz nem is lesznek teljes körűek.
A jordán király szerint minden konfliktus végül Jeruzsálembe vezet a térségben, azaz ha a palesztin–izraeli konfliktus megoldódna, Irán sem folytatná nukleáris programját. II. Abdullah király rámutatott, a probléma megoldásához azonban az Egyesült Államok osztatlan figyelmére és támogatására lenne szükség, amelyről szó sincs jelenleg. Az amerikaiak szavahihetősége forog kockán – mondta Abdullah.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.