Törvényt sürgetnek

A felvidéki magyar civil szervezetek egy átfogó, a szlovákiai nemzeti kisebbségek jogállását szabályozó törvény kidolgozását indítványozták a pozsonyi kormánynál. Eközben a magyar kabinet „figyelemmel kíséri” a nyelvtörvény konkrét alkalmazását.

Pataky István
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bugár szurkol. A szlovák Expres Rádió egyik minapi műsorában a riporter azt a kérdést szegezte Bugár Bélának, hogy kinek szurkolna a Slovan Bratislava és a Ferencváros közötti labdarúgó-mérkőzésen. A Most-Híd párt elnöke azt válaszolta: „nem vagyok szurkoló, de ha egy szlovák csapat fog játszani egy magyar ellen, akkor a szlovákokért szorítok”. (P. I.)


Törvényes garanciát és párbeszédet sürget a szlovák nyelvtörvény kapcsán a Szlovákiai magyarok kerekasztala (SZMK). A civil szervezeteket tömörítő szervezet szóvivője, Petőcz Kálmán elmondta, az SZMK tárgyalásokat kezdeményez az illetékes kormányzati és állami szervekkel, hivatalokkal, valamint a szlovákiai nemzeti kisebbségek képviselőivel. A javaslat szerint az elkövetkező egy-másfél évben a pozsonyi kabinetnek egy átfogó szabályozást kellene kidolgoznia a kisebbségben élő nemzetiségek jogállásáról, illetve nyelvhasználatáról. A civilek arra kérik Robert Fico kormányát, hogy „az államnyelvtörvény szankciókról szóló rendelkezését függesszék fel mindaddig, amíg a szóban forgó új kisebbségi nyelvhasználati törvényt el nem fogadják”. Az SZMK jelenlegi formájában diszkriminatívnak tartja a nyelvtörvényt, mivel alapfilozófiájának következményeként elsősorban a kisebbségek tagjai, tehát a lakosságnak csak egy része szankcionálható. „Legkésőbb a kisebbségi nyelvhasználati törvény elfogadása kapcsán – de inkább a legkorábbi lehetséges időpontban – a kormányzat módosítsa az államnyelvtörvény mindazon rendelkezéseit, amelyek indokolatlanul beavatkoznak a magánszférába, az üzleti szférába, a nemzeti kisebbségekhez tartozó vagy más nyelvű személyek, szervezetek belső életébe, más nyelvek szabályaiba, s amelyeknek humanitárius szempontból negatív következményei vannak” – fogalmaz a civilek állásfoglalása.
A magyar kormány egyelőre nem tervez újabb lépéseket a szlovák nyelvtörvény ügyében. Balázs Péter a Bruxinfo hírportálnak elmondta, figyelemmel kísérik a jogszabály konkrét alkalmazását, s ez alapján kívánják mérlegelni az esetleges további lépéseket. A külügyminiszter három olyan szempontot is megnevezett, amelyek alapján Budapest figyelemmel kíséri a végrehajtást. Ezek közül az első, hogy a hatóságok alkalmaznak-e büntetést (és ha igen, mikor, kivel szemben, milyen mértékűt) a törvény vélt megszegőivel szemben. Egy további szempont: a jogszabály alkalmazása többletköltségekkel jár-e a szlovák nyelv kötelező használata okán színházak, klubok, iskolák és más intézmények számára. Magyarország arra is különös figyelmet kíván fordítani, amikor a törvény alkalmazása ésszerűtlen helyzeteket idéz elő. Ilyen lehet a munkavállalás, amikor például egy segédmunkára jelentkezőtől megkövetelik a felsőfokú szlováknyelv-tudást – fogalmazott Balázs Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.