Túlnépesedés, túlfogyasztás, katasztrófák

Olvasónktól
2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harrach Gábor történész Katasztrófák évszázada a mostani című írásában (Magyar Nemzet, 2010. február 4., 6. oldal) a természeti katasztrófák gyakoriságának növekedését külső csapásként említi. Az írás jó alkalom arra, hogy bepillantsunk a természeti katasztrófák okaiba. A természeti katasztrófák három típusát érdemes megkülönböztetni: geológiai-geofizikai katasztrófák: földcsuszamlás, vulkánkitörés, földrengés, meteor- (kisbolygó vagy üstökös) becsapódás, geomágneses vihar; hidrometeorológiai katasztrófák: árvíz, szökőár, nagy erejű vihar, hőmérsékleti szélsőség; biológiai katasztrófák.
A katasztrófák számának és nagyságának növekedésében tényleg közrejátszik az információáramlás és az adatközlési hajlandóság növekedése (amint a cikk említi), de a lényeg picit másutt rejtőzik. A különféle természeti katasztrófák kárgyakoriságának és méretének okait a München Viszontbiztosító (az a biztosító, ahol a különféle természeti katasztrófák miatt nagy kárkifizetésre kényszerülő biztosítók maguk is biztosítást kötnek) egyik vezetője a legutóbbi geológiai világkongresszuson tartott előadásában a következőképpen rangsorolta: 1. népességnövekedés, 2. életszínvonal-növekedés, 3. az emberek egyre inkább sűrűn lakott településeken laknak, és itt halmozódnak fel az értékek is, 4. a települések és az ipar egyre inkább elfoglalja az egyébként természeti veszélyeknek különösen kitett területeket, 5. a modern társadalom egyre inkább sérülékeny, azaz egyre érzékenyebb a természeti veszélyekre, 6. növekvő biztosítási gyakoriság, 7. a környezeti feltételek változása.
A környezeti változást mint okot tehát hat másik, nála fontosabb előzi meg. Érdekes, hogy ezek közül egy sem természettudományi, hanem mind-mind emberi (társadalomtudományi) eredetű. Ha végigtekintünk ezeken, akkor magunk is meggyőződhetünk arról, hogy a katasztrófák számának és nagyságának növekedését túlnyomórészt maga az ember okozza. A legfontosabb két tényező – a Föld bolygó nemzetközi éve (2007–2009) megállapításai szerint is – végeredményben a következő: 1. a Föld túlnépesedése (a világ szegényebbik felén), 2. a túlfogyasztás (a világ gazdagabbik felén).
Nyilvánvaló, hogy a hidrome-teorológiai katasztrófák száma és nagysága változatlan környezeti feltételek esetén is gyorsabban növekvő tendenciát mutat, mint a geológiai katasztrófáké, hiszen valószínű, hogy mondjuk Abramovics floridai jachtját vihar töri össze, és nem földrengés. A tanulság az, hogy nem külső okokra (vagy legfeljebb az emberi szén-dioxid-kibocsátásra), hanem önmagára kell mutogatnia az emberiségnek, amikor a természeti katasztrófák számának és nagyságának növekedését tapasztalja. Földrengésveszélyes helyekre például nem lenne szabad nagyvárosokat építeni. Ha a jelenlegi népesség- és fogyasztásnövekedési tendencia nem változik, és a világ továbbra is fütyül a föld- és környezettudomány érdemi figyelmeztetéseire, akkor teljesen egyértelmű, hogy továbbra is növekvő számú természeti katasztrófára kell számítani.
Szarka László geofizikus, az MTA (földtudomány) doktora, Sopron; az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet tud. igazgató-helyettese, a Föld bolygó nemzetközi éve (2007–2009) magyar nemzeti bizottság titkára

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.