Válságkezelő pofon az exportőröknek

Bajnai Gordon sikeres válságkezelésről beszél, ám a jelek szerint a hangzatos tervek, intézkedések mögött gyakran nincs valódi tartalom. A kormányfő még gazdasági miniszterként ígért 2300 exportőr vállalkozás számára támogatást, míg a valóságban csupán 150 cég juthatott ilyen segítséghez.

Szabó Eszter
2010. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az exportösztönzési programot Bajnai 2008. november 13-án, a Parlamentben megrendezett gazdasági csúcsértekezleten hirdette meg. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium, a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. lapunknak adott válaszaiból az derül ki, hogy a nagyszabású tervekből szinte semmi sem valósult meg. Bajnai Gordon a program révén közvetlen támogatást, hitelgaranciát és kamattámogatást ígért annak érdekében, hogy a magyar cégek könnyebben tudjanak külpiacokat szerezni. A kétéves időtartamra vonatkozó, a világgazdasági válság kirobbanása után megfogalmazott ígéretek között versenyképesebb üzleti környezet, valamint gazdaságdiplomáciai offenzíva is szerepelt Oroszország, a Közel-Kelet, a Balkán és Kína irányába.
*
Lapunk felkereste a korábban Bajnai által felügyelt gazdasági minisztériumot, s azt tudakolta: 2008 novemberétől hány exportőr vállalkozás kapott közvetlen állami támogatást – hitelgarancia és kamattámogatás formájában – a gazdaságélénkítési program részeként. Válaszában a szaktárca a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-hez és az Eximbankhoz irányított minket, mondván, a kérdés megválaszolásában nem ők, hanem e két intézmény az illetékes. Csakhogy a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. kommunikációs vezetője, Béni Gyöngyi megkeresésünkre közölte: a téma nem hozzájuk tartozik, mivel üzleti szabályzatuk szerint exportőr vállalkozásokat nem segítenek. Az Eximbank válaszában ugyancsak az szerepel, hogy közvetlen állami támogatást nem nyújtanak. Mint írják, a magyar bankok közül az Eximbank az egyetlen, amely költségvetési hátterű exportgaranciát tud kibocsátani konkrét, szerződésekkel alátámasztott kiviteli ügyletekhez. – Ez a gyakorlat a gazdaságélénkítési program meghirdetése óta sem változott – tudatta Rosta György vezérigazgató-helyettes, hozzátéve: a jelenleg fennálló exporthitel-állomány és a költségvetési hátterű garanciák állománya mintegy 150 vállalkozás ügyleteinek a megvalósulását segíti elő.
A korábban meghirdetett exportösztönzési programban a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary) sem érezte magát illetékesnek. A társaság tudatta: ők csupán konkrét üzletszerzésben tudnak hazai cégeknek segíteni. Elhárította érdeklődésünket a Magyar Fejlesztési Bank is. Ők a lépést azzal indokolták, hogy állami támogatással nem foglalkoznak, csak hiteleket nyújtanak.
A tavalyelőtti gazdasági csúcsértekezletet még Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök kezdeményezésére hívták össze. Az ülésen az öt parlamenti párt képviseltette magát, és meghívottként az Országos Érdekegyeztető Tanács, a kamarák, a jegybank, az Állami Számvevőszék és a Magyar Bankszövetség illetékesei is részt vettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.