A metafizikai költészet fordulata

A költő Vörös István utóbb két kötettel is jelentkezett. Az egyik a kollégájával, Lackfi Jánossal közös Apám kakasa, a másik a Vörös István gép vándorévei. Mindkét alkotás rendhagyó bizonyos tekintetben. Az elsőben jól ismert gyerekverseket öltöztetnek új köntösbe a szerzők, a második pedig embert próbálóan hosszú. A költővel beszélgetve az is kiderült, hogy a művek nem csak ezért különlegesek.

Paár Tamás
2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak tűri, de igazat adva bólogat is a József Attila-díjas költő, mikor ráolvasom, hogy költészetének ars poeticája ez az egy sor is lehetne a Gördül a rollerből: „Egybe az égi és a földi” – hiszen versei e világi és sokszor köznapi kiindulópontjától végül valami égiig érnek fel.
– Számomra ezeknél az „égi pördületeknél” kezdenek el működni a verseim, mint ahogy a legtöbb nagy versben megvan ez a kétsíkú építkezés, még ha sokszor nem is vesszük észre. – Elmeséli, szerinte irodalmunkban nincs erőteljes metafizikus költészet (bár Füst Milánnál, Weöres Sándornál is megvan egyfajta metafizikai feszültség). Legalábbis a cseh és a lengyel irodalommal szemben nálunk nincs meg ennek a tradíciója; ő maga ezen is szeretne változtatni. – Az irodalomban mindig jelen van a transzcendenciáról szólás hajlama, amit nem kell visszafogni, az öncsonkítás lenne. A zene és a költészet a határ átlépői ebből a szempontból – vallja Vörös István.
Egy-egy zenekar már előadott Vörös István-verseket és ezeken a feldolgozásokon kívül két színdarabjában is szerepelnek dalok. A 2006-os Antigoné tükör előadásban a kórusrészek valódi énekelt dalok voltak, a Padlizsán és paprika pedig, amelyet áprilisban mutattak be a PIM-ben, zenés gyermekdarab volt. Mindkettőt Kováts Kriszta rendezte, a dalokat pedig Szirtes Edina Mókus szerezte. Ezek azonban összesen ha tíz előadást megértek, és a zenék kiadására sincs kilátás.
Szokatlanul vaskos verseskönyve, a Vörös István gép vándorévei, csakúgy, mint Oravecz Imre Halászóember című hasonlóan terjedelmes műve regényműfajra utaló alcímet kapott. – A regényben talán nem a cselekmény a legfontosabb, vele legalábbis egyenrangú a belső fejlődés. Az azonban számomra is kérdés, hogy honnan és hová tart a haladás. Mindenesetre szeretném fejlődésnek látni ezt a szűk egy évtizedet, ami alatt a könyv darabjai születtek – mondja Vörös István.
– A Vörös István gép akkor keletkezett, amikor egy műveimről írt lesújtó kritikát próbáltam feldolgozni. E cikk mondataiból szereltem össze később a Vörös István gép rombolása verset.
Írói arcát már gépnek érezte, önmagától függetlenül járó valaminek. A gép tematikáját vitte tovább új könyvében, egészen odáig, hogy az Istengép is megjelenik a vándorévek alatt. Megfogadta, hogy többé nem írja le Isten nevét verseiben, hiszen már annyiszor megtette azelőtt. Mégis, ebben a különös formában újra beszivárgott szövegeibe a Teremtő. De ahogy a Vörös István gép nem azonos a költő személyével, úgy az Istengép sem lehet maga Isten. Az önmagáról és Istenről mint gépről való beszéd viszont lehetővé tette számára, hogy e metaforák segítségével érdekes filozófiai problémákat bontson ki egy szokatlan nyelvezettel.
A Vörös István gép vándorévei bemutatása előtti napon jelent meg az Apám kakasa. Az ötlet, hogy készítsék el a klasszikus gyerekversek kortárs átiratait, Lackfi Jánostól származik. Sokszor naponta két-három levélváltás is végbement a Berlin–Zsámbék-tengelyen, így a könyv anyaga szédületes sebességgel állt össze. – A versek cirkulációjának tempóját a költészet nagyjai diktálták párosunknak – állította Vörös. – Magam sem tudom eldönteni, hogy átiratokról kell-e beszélnünk, vagy inkább paródiákról. Számomra épp ez az izgalmas benne. E művek írásakor igazából a „kreatív olvasást” gyakoroltuk. Egy egyetemen Lackfi Jánossal együtt indították a kreatív írás képzést, ennek fontos része a kreatív olvasás is. – A kurzusokon próbáljuk teljesebb emberekké nevelni a hallgatókat – mesélte Vörös István. – Hiszen a jó íráshoz olvasni és érteni is tudni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.