Vízátfolyások, illetve rézsűcsúszás miatt több utat lezártak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében – tájékoztatta tegnap a Magyar Közút Zrt. a távirati irodát. Utóbbi a 2527-es számú utat tette járhatatlanná, ezért Sajóvelezd, Királd, Sajómercse, Borsodbóta és Uppuny a 26-os számú út felől csak a 2523-as úton, Putnok felől érhetők el. A vízátfolyás miatt a tardonai bekötő utat, a Sajó áradása miatt pedig a Sajóivánka–Sajókaza közötti utat zárták le. Az ár volt az oka annak is, hogy sem Muhi és Köröm között, sem pedig a Tisza menti Ároktőnél nem lehetett közlekedni a komphoz vezető úton.
A Hortobány-Berettyó apadása is várat még magára. Itt továbbra is másodfokú készültség van érvényben, miközben a belvízzel borított földterületek nagysága a Tiszántúlon elérte a húszezer hektárt – derült ki a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) vezetőjének közleményéből. Bara Sándor tudatta: akadályozza a védekezést, hogy a jég olvadása miatt tegnap nagy mennyiségű uszadék folyt le ahhoz a szivattyútelephez, ahol a korábbi lopások – az uszadéfogó rácsokat vitték el – miatt eddig is nehéz volt a védekezés. A Tikövizig igazgatójának közlése szerint térségükben továbbra is nyolc védelmi szakaszon van másodfokú belvízvédelmi készültség.
Áradás indult meg az Ipoly magyarországi szakaszán, és újabb árhullám alakult ki a Zagyva folyón is – közölte a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. Tovább nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága az Észak-Duna-völgyi belvízrendszer területén. Bugyi, Dömsöd és Apaj térségében az elöntött terület nagysága már eléri a 2650 hektárt. A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szerint ma reggeltől megszűnik az árvízvédelmi készültség a Körösökön. A Krasznán is folytatódik az apadás, de itt az I. fokú készültség továbbra is érvényben van. A bel- és árvizek mellett a hét végén szélvihar adott feladatot a tűzoltóknak. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője lapunk kérdésére elmondta, szombaton több mint félszáz riasztást kaptak. Komolyabb károkat nem okozott a szél, és személyi sérülésekről sem érkezett jelentés – jegyezte meg Szentes György. Legtöbbször kidőlt fákat kellett eltávolítaniuk, mindössze hat alkalommal vonultak ki épületkár, vakolatomlás, cseréphullás miatt. Számos helyen, elsősorban Kunszentmiklóson a belvízzel elöntött pincék kiszivattyúzásában segédkeztek a tűzoltók – fűzte hozzá a szóvivő.

Két napig hazánkon a világ szeme