Találóan Vége a bulinak címmel jelentetett meg új könyvet Tony Blairről a minap Andrew Rawnsley, a baloldali The Guardian napilap vasárnapi kiadásának, a The Observer hetilap belpolitikai rovatvezetője. A munka intimitásokat közöl a Downing Street 10. lakóiról, Blair mellett például Gordon Brown jelenlegi miniszterelnök gorombaságáról, szenvedélyes dühkitöréseiről szólnak.
A buli, aminek Rawnsley szerint vége van, sok mindent jelképezhet. Blair és Brown szoros szövetségét, Blair sikerét a brit kormány élén, Brown nehezen kiharcolt utódlásának sikerét, talán még a Munkáspárt uralmát is. A könyv hosszan ecseteli Brown szinte eszeveszett haragját, amikor Blair felesége és néhány tanácsadója sugallatára megszegte ígéretét, hogy 2004 nyarán átadja a stafétabotot Brownnak. A világpolitika és a történelem szempontjából azonban talán az a legérdekesebb rész, amely az iraki invázióról szól. Eszerint Blairt mély depresszióba juttatta az iraki beavatkozás, amikor egyre több brit zászlóval fedett koporsót hoztak haza Irakból. A szerző részletesen ecseteli, hogy Tony Blair mind levertebb lett, nem tudott aludni, sokszor nem figyelt oda az alsóházi felszólalásokra, míg végül komolyan kezdett a lemondás gondolatával foglalkozni.
Rawnsley könyve vegyes fogadtatásra talált a Gordon Brown rossz természetét taglaló részletekkel, sokan úgy vélik, hogy a hirtelen haragnak semmi köze a jó vagy rossz kormányzáshoz. A Blairre vonatkozó részleteket is sokan bizonyos fenntartással fogadják, és rámutatnak, hogy a Chilcot bizottság előtti meghallgatásakor a volt kormányfő kategorikusan tagadta, hogy megbánta volna az iraki beavatkozást, a világ és Irak szempontjából jótétemény volt Szaddám Huszein eltávolítása, és ő maga őszintén hitt az iraki diktátor tömegpusztító fegyvereinek létezésében.
Cameron válasza. Kemény menet lesz a soron következő brit parlamenti választás – reagált a hét végén közzétett, a konzervatívok elolvadó előnyét jósoló felmérésekre David Cameron. A toryk kormányfő-jelöltje a The Daily Telegraph által is idézett kötetlen rádióinterjúban elmondta, a brit lakosok a konzervatívok győzelme esetén is igen szűk két esztendőre számíthatnak, és idő kell, amíg az ország talpra állhat. (MN)

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány