Gyakorlatilag bedöntötte a szén-dioxid-kvóták piacát Magyarország azzal, hogy a múlt héten mintegy kétmillió tonnányi kibocsátási egységet értékesített. Az ügyletből a magyar államnak négymilliárd forint bevétele keletkezett, ugyanakkor tegnap emiatt szünetelt a kvótakereskedelem a két legnagyobb európai börzén, hogy a kereskedők tisztázhassák, mi is történt pontosan. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) az eddigiektől eltérően nem hagyományos kiotói, hanem úgynevezett CER-kvótákat adott el. Ez normális esetben úgy jöhet létre, ha egy fejlett országbeli cég valamelyik fejlődő országban valósít meg egy környezetbarát, a légszennyezést csökkentő beruházást.
*
A hagyományos kiotói egységek bizonyos hányadát ugyanakkor az uniós tagállamok átválthatják CER-kvótákra. Ezzel magasabb áron tudják értékesíteni a károsanyag-kibocsátási engedélyeket: a kiotói egységektől ma nem nagyon lehet nyolc eurónál magasabb árfolyamon megszabadulni, míg a CER-ek esetében jelenleg 11 és 12 euró között mozognak a jegyzésárak. A CER-egységek azonban nem juthatnak vissza az eladást követően az Európai Unió kereskedési rendszerébe.
A hivatalos közlések szerint a magyar kvóták végcélja Japán volt. A KVVM az egységeket a Hungarian Energy Power Kft.-n keresztül értékesítette. A cég ügyvezetője, Spenger József a távirati irodának azt mondta, az engedélyeket egy londoni kereskedőháznak adták tovább, a londoniak pedig az unió egyik legnagyobb kereskedőházának, ahonnan a kvóták egy japán céghez kerültek.
Innen azonban valahogy mégis visszajutottak a francia Bluenext és a norvég Nord Pool kvótatőzsdére, ahol több uniós kereskedő, valamint bank vásárolt is ezekből. (Az egységek sorszámozottak, így követhető a nyomuk.) Így azonban ezekkel már nem tudnak elszámolni, vagyis veszteségük keletkezett a vételen. Az ügy kivizsgálásáig a két börze felfüggesztette az egységek kereskedelmét – amire korábban még sosem volt példa. Kissé különös, hogy a KVVM választása éppen a Hungarian Energy Powerre esett, mivel a társaság túl nagy tapasztalattal nem rendelkezik. A cégnyilvántartás szerint a kft.-t tavaly december 16-án jegyezték be, tehát mindössze három hónapja működik. Ráadásul fő tevékenységként gázkereskedelmet jelöl a jegyzék a cég esetében.
Spenger József szerint felháborító, hogy a kvóták visszakerültek az európai piacra, s a távirati irodának nyilatkozva kijelentette: a magyar cég és londoni partnere betartották a szerződésben foglaltakat, Molnár József, a zöldtárca kabinetfőnöke pedig jelezte, hogy a szabálytalanul eljárt, érintett személyekkel szemben büntetőjogi felelősségre vonást kezdeményeznek.
Ismét politika a gázárban. A korábban jelzettnél köbméterenként körülbelül négy forinttal kisebb lehet a lakossági gáz drágulása április 1-jén egy új jogszabálynak köszönhetően. Matos Zoltán, a Magyar Energia Hivatal elnöke korábban 16-17 forintra becsülte a következő emelés mértékét, vagyis a módosításnak köszönhetően mintegy 12-13 forintra mérséklődhet ez a szám. Az új gázárképzési képlet szerint ha egy egyetemes szolgáltatónak nyeresége keletkezik a gáztároláson, akkor ezt vissza kell juttatnia fogyasztóknak. Például ha az egyik ellátó olyankor tárol be, amikor épp olcsó a földgáz a világpiacon, de olyankor adja el onnan a fűtőanyagot, amikor ennél magasabb a tarifa, az ebből keletkező profitját nem tarthatja meg. A piacon működő cégek állítása alapján ez a lépés nem kedvez az ellátásbiztonságnak, mivel a társaságoknak ezentúl nem lesz érdeke gázt tárolni.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját