Chile várja a segélyeket

Már jóval hétszáz fölé emelkedett a szombati földrengés halálos áldozatainak száma Chilében, a kár szakértői becslések szerint elérheti a harmincmilliárd dollárt is. Az egyre gyakoribb fosztogatás miatt két területen kijárási tilalmat rendeltek el, a rendfenntartókat már a térségbe irányított tízezer katona segíti. Michelle Bachelet chilei elnök nemzetközi segítséget kért.

MN-összeállítás
2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább nőhet a nagy erejű szombati földrengés halottainak száma Chilében, amelynek a Csendes-óceán partvidékén fekvő városaiban eddig 708 holttestet találtak. A mentőcsapatok sok földrengés sújtotta településre még el sem jutottak, ezért egyelőre még megbecsülni sem lehet a katasztrófa következményeit – írta a BBC. A halálos áldozatok közül több mint háromszáz egyetlen halászfalu, Constitucion lakója volt, egyelőre nem világos, hogy a rengés vagy az azt követő szökőár miatt vesztették életüket. Utóbbit támasztja alá, hogy az AFP beszámolója szerint egy helyütt több mint húsz halászcsónakot vetettek partra és sodortak az utcákra az óriáshullámok. Francisco Vidal védelmi miniszter közölte: a haditengerészet hibát követett el, amikor a földrengés után nem figyelmeztetett azonnal a szökőár veszélyére.
A félmilliós Concepción tartomány városainak összedőlt üzletházait már a földrengés másnapján fosztogatók szállták meg – írta az AP. A tartomány azonos nevű székhelyének polgármestere azt nyilatkozta ugyan, hogy nincsenek élelmiszer-tartalékaik, akadozik a vízellátás és az áramszolgáltatás, de a szupermarketekből nemcsak a közszükségleti cikkeket hordják el, hanem a plazmatévéket, a hűtőszekrényeket, a mosógépeket, a kozmetikumokat. A fosztogatók a gazdátlanul maradt benzinkutakat is nagy számban keresik fel, bankokba és gyógyszertárakba is betörnek. Tetézi a bajt, hogy a romok között túlélők után kutató mentőcsapatok munkáját is akadályozzák. Az érintett tartományokba ezért több mint tízezer katonát vezényeltek, hogy segítsenek a rend helyreállításában. Concepción és Maule térségében éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el, ennek azonban nehéz lesz érvényt szerezni, mert a szombati csapást már száznál is több erős utórengés követte a régióban, s a rémült emberek a házakból minduntalan a szabad ég alá tódulnak.
Amerikai szakértők becslései szerint a katasztrófa okozta kár elérheti a 25-30 milliárd dollárt is, a bruttó hazai össztermék 10-15 százalékát – írta a BBC.
Michelle Bachelet chilei elnök kezdetben azt nyilatkozta: országa nem szorul a külföld támogatására. A pusztítás mértékéről kapott újabb adatok fényében azonban változtatott álláspontján, s azt mondta, néhány segélyajánlatot elfogadnak. Elsősorban tábori kórházakra, ideiglenes hidakra, víztisztító berendezésekre, kárszakértőkre és a túlélők felkutatására alkamas speciális mentőkre számítanak.
Mint arról már beszámoltunk, elsőként Barack Obama amerikai elnök ígért segítséget, majd az Európai Bizottság is jóváhagyott hárommillió eurós segélyt. Azóta Japán is jelezte, hogy hárommillió dollár értékben küldene sátrakat, generátorokat és víztisztítókat, Kína pedig egymillió dollár értékű adományt ajánlott fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.