Elvérzett gyalogezred

Szathmáry István
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világháború sokat vitatott kérdése a 2. magyar hadsereg története. A nemegyszer újabb Mohácsnak tekintett doni katasztrófa tényszerű kezelését kezdettől fogva nehezítette az elfogultság, fél évszázadig szinte lehetetlenné téve a haza határaitól távol elveszett magyar honvédek sorsának tisztázását. Csak a politikai nyomás enyhülésével, amikor már nem tekintették őket kizárólag a korábbi rendszer bűnös módon vágóhídra hajtott páriáinak, jelentek meg egyre nagyobb számban azok a visszaemlékezések, adattárak, tárgyilagos elemzések, melyek közelebb visznek bennünket a magyar történelem e fájdalmas kérdésének feldolgozásához. Például a legújabb kutatások vitatják a Donnál harcoló 2. magyar hadsereg indokolatlanul rossz felszereltségéről szóló állításokat. A korabeli dokumentumok alapján tisztázódott, hogy az ország legjobban ellátott alakulataként került ki a frontra, még ha elmaradt is a német és az orosz csapatok felszereltségétől.
A tisztázó munkában kiemelt fontossága van az első világháború óta hagyományszerűen napvilágot látó, de egy ideig szünetelő, majd mostanában újra megjelenő alakulattörténeteknek. Közülük a legújabbat adta közre kiadványai 61. köteteként a honvédelmünk hagyományait elhivatottan őrző és a szélesebb közönség elé táró nyíregyházi Jósa András Múzeum. A Nyíri bakák a Donnál című könyv átdolgozott, bővített, második kiadása, Bene János megyei múzeumigazgató és Szabó Péter, a Hadtörténeti Múzeum munkatársának közös munkája a nyíregyházi II. Rákóczi Ferenc 12. gyalogezred történetének állít emléket. Az 1920-ban a trianoni békediktátum miatt megszűnt munkácsi és szatmári ezredek jogutódjaként létrehozott, Nyíregyházán és Nyírbátorban állomásozó ezred eredetileg nem tartozott a második magyar hadsereg állományába. Felváltó alakulatként érkezett a Don-kanyarba, mégis a Magyar Királyi Honvédség egyik legnagyobb veszteséget szenvedő egységeként vonult be neve az újkori magyar hadtörténetbe. A nyíri bakák 1942 őszén úgy kezdték átvenni a leváltott zászlóaljak fegyvereivel együtt harci körzeteiket is, hogy már megindult ellenük a szovjet hadsereg január 15-i általános támadása. Kéthetes harc után sikerült kitörniük a szovjet gyűrűből, de 750-en maradtak az ezred 4500 fős eredeti létszámából. A könyv a soha haza nem térő katonák közül 1500 elesett és eltűnt honvéd nevét őrzi, a többiekről nem tudnak a források. Csatáikról a kevés fönnmaradt korabeli harctudósítás, illetve több részt vevő tiszt és katona fönnmaradt naplója vagy a közelmúltban hangszalagra mondott visszaemlékezése alapján számol be a kötet. A kivonulásról és a doni harcokról készült fotók, a tisztikar tagjainak rövid életrajza mellett számos portré is segít közelebb hozni az alakulat véres történetét az olvasóhoz.
(Bene János–Szabó Péter: Nyíri bakák a Donnál. A Jósa András Múzeum kiadványai, Nyíregyháza, 2009. Ára: 3000 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.