Feketelista nem akadály

Egyre több bank ad hitelt a banki feketelistán (BAR-listán) szereplő ügyfeleknek. A rossz adósok száma ugyanis akkorára duzzadt a múlt évben, hogy a pénzintézetek már nem hagyhatják figyelmen kívül őket. A bankok általában drágábban kölcsönöznek a BAR-listásoknak, mint a hibátlan múltú ügyfeleiknek.

Csécsi László
2010. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem maradnak hitel nélkül a BAR-listások. Ma már nemcsak a belőlük élő pénzügyi vállalkozások vadásznak a hajdani rossz adósokra, a Magyar Rádió információi szerint a bankok egy részének érdeklődését is felkeltette az a több százezer ügyfél, aki már rendezte a tartozását, de még szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR), közismertebb nevén a BAR-listán. A legfrissebb számok szerint jelenleg 788 ezren vannak a rendszerben, a késésben lévő hitelek száma pedig meghaladja az egymilliót. A már rendezett, de még a listán lévő tartozások száma pedig meghaladja a 350 ezret. A szabályok szerint a visszafizetést követően még öt évig fellelhetők a nyilvántartásban a korábban késve teljesítő adósok.
Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete főtitkára lapunknak elmondta: mivel a bankok nem tudnak kinek hitelt adni, és rengetegen vannak a BAR-listán, egyre inkább hajlanak arra a megoldásra, hogy inkább egy kicsit drágábban, de adnak hitelt a korábban még rossz adósoknak tartott ügyfeleknek is. Ez persze azt jelenti, hogy esetükben nem érvényesek a reklámokban szereplő teljes hiteldíjmutatók.
A bankok általában saját kritériumok alapján osztályozzák a hitelkérelmeket, és a BAR-lista csak egy pont a többi között. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a többi feltételnek megfelel az ügyfél, akkor megkaphatja a hitelt. Az AXA Banknál például tíz nyilvános minősítési kategóriát alakítottak ki, és minél jobb kategóriába esik valaki, annál kedvezőbb lesz a hitel kamata – tudta meg a Magyar Rádió. A kategóriába sorolás függ az ügyfél munkájától, jövedelmétől, az iskolázottságától, a korától, a családi állapotától és persze az ingatlan értékétől és elhelyezkedésétől. Az első és a tizedik adóskategória között akár ötszázaléknyi különbség is lehet a kamatokban. Bár a bankok többsége nem alkalmaz kategóriákat, külön felárért ad hitelt a feketelistán szereplőknek.
A bankok már többször kezdeményezték egy úgynevezett pozitív adóslista bevezetését, amelyből a hitelezők láthatnák, hogy menynyire megbízható a kérelmezőjük. Az adatvédelmi biztos azonban megvétózta ezt a kezdeményezést. Jelenleg a BAR-listán belül működik egy hasonló nyilvántartás, amelyre azon ügyfelek adatai kerülnek fel, akik hozzájárulnak a közléshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.