A Szlovákiában élő kisebbségi nemzeti közösségek anyanyelvének szabad használatát és annak jogi garanciáját szorgalmazták a szónokok tegnap Révkomáromban. A tüntetést a Selye János Egyetem diákjai szervezték a Hallgatói Önkormányzat (HÖT) és a csehországi és szlovákiai magyar diákokat tömörítő Diákhálózat támogatásával, hogy felhívják a figyelmet arra, „a nyelvtörvény félelmet kelt az emberekben, akik már akkor is félnek magyarul beszélni, amikor joguk van rá és ott is, ahol a magyar lakosok aránya még meghaladja az ötven százalékot” – ahogy Czibula Ádám, a HÖT elnöke fogalmazott.
A tüntetésen, amelyre Prágától Kassáig érkeztek magyar diákok és a környék lakói – összesen mintegy félezren vettek részt a megmozduláson – „nem a szlovák nemzet és nem a szlovák nyelv ellen emeljük fel szavunkat” – hangsúlyozta Tóth Tímea, a Diákhálózat elnöke –, „hanem anyanyelvünk szabad használatáért”. A szónok Kazinczyt idézve emlékeztetett arra, hogy „a nyelv az egyik legféltettebb kincse, legfőbb része a nemzetnek”.
Cúth Csaba, az Anyanyelvünkért Polgári Társulás elnöke a tüntetésen azt hangsúlyozta, hogy a szlovákiai magyarok nem bevándorlók Szlovákiában, őseik földjén élnek és akarnak megmaradni magyarnak. Ehhez pedig az egyik feltétel az anyanyelv szabad használata, amit a jelenlegi szlovákiai törvények nem garantálnak kellőképpen, ezért szorgalmazta az EBESZ kisebbségi főbiztosának állásfoglalásával összhangban, hogy a kisebbségi nyelvek használatát erőteljesen védő jogszabályt kell elfogadni a jelenlegi „gyenge” kisebbségi nyelvhasználati törvény helyett.

Visszavonulót fúj Pottyondi Edina? Deák Dániel reagált a hírre