Földrengés pusztított Chilében

A világon valaha látott egyik legnagyobb erejű földrengés rázta meg szombaton Chilét. A halottak száma meghaladja a hétszázat, és kétmillió ember otthona károsodott vagy dőlt romba. A csapás után 53 országra elrendelt cunamiriadót már lefújták. Magyar áldozatokról nincs hír.

MN-összeállítás
2010. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Esőzések Haitin. Heves esőzések okoztak kiterjedt áradásokat szombaton a földrengés sújtotta Haiti délnyugati részén; a helyi hatóságok szerint az árvízben nyolcan meghaltak, és ketten eltűntek. Esett a fővárosban, Port-au-Prince-ben is, ahol százezrek élnek még mindig kinn az utcán a január 12-i, csaknem 300 ezer halottat követelő földrengés óta. (MTI)


Már több mint hétszáz halottja van a Chile középső részét szombaton megrázó, a Richter-skála szerint 8,8-es erősségű földrengésnek, amely az ötödik legnagyobb az elmúlt 110 évben a világon regisztrált földmozgások sorában – adta hírül a CNN. A rengés epicentruma Concepcióntól 100 kilométernyire volt a Csendes-óceánban, 35 kilométeres mélységben. A nagyváros szenvedte el a legsúlyosabb károkat, de többek között Constitucionban, Talcában és Camaricóban is nagy a pusztítás, sok híd, kórház is leomlott. A fővárosban, Santiagóban is sok régi épület összedőlt. Károsodott a repülőtér is, amelyet a rengés után lezártak.
A két tektonikus lemez találkozási pontja fölött fekvő országban néhány évtizede úgy építik a házakat, hogy azok ellenálljanak a földrengéseknek. Ennek ellenére Concepciónban összedőltek viszonylag új épületek is. Országszerte akadozik az áram-, a víz- és a gázszolgáltatás. A chilei gazdaság számára meghatározó rézbányák közül többen is felfüggesztették a munkát, és megsérült az állami olajtársaság, az ENAP két finomítója is, amelyek együttes napi termelése a természeti csapás előtt napi 220 ezer hordó volt. Az ENAP közlése szerint mindössze kétheti tartalékuk van – írta a Reuters.
A térséget szombat óta csaknem 80 utórengés rázta meg, ezek közül az egyik 6,9-es erősségű volt. Ezek következményei még nem ismertek.
A Hawaiin működő csendes-óceáni szökőár-előrejelző központ a katasztrófa után ötvenhárom országra rendelt el szökőár-riadót. Ennek nyomán az érintett térségekben felkészülten várhatták a csapást. Megkezdték a Chiléhez tartozó Húsvét-sziget részleges kiürítését is, Japánban pedig óvatosságból 320 ezer embert evakuáltak Honsúról. A cunami húsz perccel a rengés után elérte a chilei Talcahuanót és tíz másik óceánparti települést. Talcahuano kikötőjében a szökőár hajókat borított fel, és konténereket szórt szét a város víz alá került utcáin, a várt óriáshullámok azonban nem gyűrűztek végig a csendes-óceáni partvidéken és a szigetvilágon, így a cunamiriadót már mindenütt lefújták.
Michelle Bachelet chilei elnök szükségállapotot hirdetett az ország három középső régiójában. Az Európai Bizottság hárommillió eurós segélyt ajánlott fel Chilének, és segítséget ígért Barack Obama amerikai elnök is.
Chile középső részén következett be a világon valaha mért legerősebb, 9,5-es erősségű földrengés is, 1960. május 22-én. Akkor több mint 1600 ember vesztette életét, és kétmillióan maradtak fedél nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.