Holland randevú, Hiddink-búcsú

Előző számunk „magyaros” beharangozója után ezúttal inkább a közös múlttal és az oroszokkal foglalkozunk a két labdarúgó-válogatott ma esti (19.30, Sport1) győri találkozója előtt. Nehéz olyan ismérvet találni, ami a mieink mellett szólna, de talán dacot szülhet honfitársainkban az ellenfél tájékozatlansága, nagyképűsége. Mindkét kispadon holland szakvezető ül, az oroszokén Guus Hiddink utoljára.

Deák Zsigmond
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmúltak már azok az idők, amikor az oroszok (szovjetek) elleni futballderbik politikai felhangot kaptak Magyarországon. Ettől persze még nem véletlen, hogy a Szovjetunió felbomlása óta nem játszottunk barátságos találkozót a jogutód Oroszországgal. Talán mert nem vagyunk olyan jó barátok… Igaz, 1912-ben sem voltunk, mégis sikerült két szép júliusi napon belül kétszer „agyoncsapni” a riválist Moszkvában, 9-0-ra, majd 12-0-ra. Innen is látszik, nem minden kezdet nehéz, a folytatás viszont annál inkább. Az ötvenes évek kényszerű szövetsége hat közös meccset (plusz két Budapest– Moszkva derbit) termett, az Aranycsapat nem kapott ki a „nagy testvértől”, az 1956-os forradalom után viszont három vereség következett.
A hatvanas évek legfájóbb kudarca Sunderlandben, az 1966-os vb-negyeddöntőben érte a mieinket (1-2). A hetvenes éra egy 1972-es szomorú brüsszeli Eb-elődöntővel kezdődött (0-1), viszont 1977-ben vb-, 1978-ban Eb-selejtezőn sikerült nyerni itthon (2-1 és 2-0), azóta nincs sikerélmény. Sőt, az 1986-os irapuatói vb-csoportderbi 0-6-ja korszakos kudarc. A szovjetből újra orosszá vált szbornajával két 1993-as vesztes vb-selejtezőn találkozott a magyar gárda, amelynek szempontjából az összesített mérleg: hat győzelem, hat döntetlen, tizenkét vereség.
A múlt tehát a mai győri vendégek mellett szól, s a jelen is, hiszen a két csapat között harminckilenc helynyi a különbség (13. és 52.) a világranglistán. Huszti Szabolcs, a Zenit Szentpétervár játékosa magától értetődő összekötő kapocs, de nem mindenki számára. „Huszti? Őt természetesen ismerem, fogalmam sem volt róla, hogy magyar” – vallotta be tájékozatlanságát Alekszandr Buharov, a bajnok Rubin Kazany csatára a Szovjetszkij Szportnak. Csapattársa, Szergej Szemak legalább tudta, hol fekszik Magyarország, és hogy Budapest a fővárosa, s a barátságos találkozót hasznosnak tartja: „Bármilyen válogatott mérkőzés hasznos, így ez is, főleg a csapatépítés szempontjából, miközben tény, hogy a szbornaja rendre csak tétmeccset játszik, barátságosat a legritkábban.”
A tizenkilenc fős orosz keretből ketten sérüléssel bajlódnak, egyelőre kérdéses Huszti szentpétervári csapattársa, Vlagyimir Bisztrov, valamint a válogatott csapatkapitánya, Andrej Arsavin (Arsenal) játéka. Azért akad még bőven kiválóság: a CSZKA Moszkva kapusa, Igor Akinfejev, aztán Gyinyijar Biljaletgyinov (Everton), Igor Szemsov (Dinamo Moszkva), Roman Pavljucsenko (Tottenham) vagy Pavel Pogrebnjak (Stuttgart). A legnagyobb név, Guus Hiddink utoljára ül az orosz kispadra, hiszen már aláírta török szerződését, de még az sem kizárt, hogy előtte a vb-n Elefántcsontpartot irányítja. Ezúttal még két holland szakvezető találkozik majd Győrben, erről a magyarok mestere, Erwin Koeman azt mondta: „Két és fél évig dolgoztunk együtt Eindhovenben, sokat tanultam tőle. Ellenfélként egyszer kerültünk szembe, s az én Feyenoordom legyőzte az ő PSV-jét.” Hasonló koreográfiával most is kiegyeznénk.
német–Argentin, francia–spanyol. A magyar–orosz mellett további 32 barátságos találkozót rendeznek ma világszerte, egyebek között Münchenben német–argentin, Párizsban pedig francia–spanyol rangadót. A dél-amerikaiakat irányító Diego Maradona úgy véli, csapatát nem a 2006-os világbajnoki negyeddöntő miatti reváns motiválja majd (négy éve büntetőkkel a Nationalelf lépett tovább). Azért nem ez volt az eddigi legfontosabb derbijük, hanem az 1986-os és az 1990-es vb-döntő. Mexikóban az argentinok (3-2), Itáliában a németek (1-0) nyertek, Maradona előbb öröm-, majd szomorú könnyeket ejthetett a gyepen.
Az Európa-bajnok spanyolok 42 éves idegenbeli nyeretlenségi sorozatot kívánnak lezárni a franciák ellen. Ez a párharc szintén lezajlott a 2006-os vb-n, a nyolcaddöntőben francia siker született (3-1). A mieinkkel azonos Eb-selejtezőcsoportba sorsolt hollandok az amerikaiakat fogadják, a svédek Walesben, a finnek Máltán, a moldovaiak pedig Törökországban Kazahsztán ellen lépnek pályára.
Érdekesebb mérkőzések: Szlovákia–Norvégia, Bosznia-Hercegovina–Ghána, Moldova–Kazahsztán, Málta–Finnország, Algéria–Szerbia, Románia–Izrael, Svájc–Uruguay, Lengyelország– Bulgária, Ausztria–Dánia, Németország–Argentína, Olaszország– Kamerun, Hollandia–Egyesült Államok, Belgium–Horvátország, Skócia–Csehország, Anglia– Egyiptom, Franciaország–Spanyolország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.