Elmúltak már azok az idők, amikor az oroszok (szovjetek) elleni futballderbik politikai felhangot kaptak Magyarországon. Ettől persze még nem véletlen, hogy a Szovjetunió felbomlása óta nem játszottunk barátságos találkozót a jogutód Oroszországgal. Talán mert nem vagyunk olyan jó barátok… Igaz, 1912-ben sem voltunk, mégis sikerült két szép júliusi napon belül kétszer „agyoncsapni” a riválist Moszkvában, 9-0-ra, majd 12-0-ra. Innen is látszik, nem minden kezdet nehéz, a folytatás viszont annál inkább. Az ötvenes évek kényszerű szövetsége hat közös meccset (plusz két Budapest– Moszkva derbit) termett, az Aranycsapat nem kapott ki a „nagy testvértől”, az 1956-os forradalom után viszont három vereség következett.
A hatvanas évek legfájóbb kudarca Sunderlandben, az 1966-os vb-negyeddöntőben érte a mieinket (1-2). A hetvenes éra egy 1972-es szomorú brüsszeli Eb-elődöntővel kezdődött (0-1), viszont 1977-ben vb-, 1978-ban Eb-selejtezőn sikerült nyerni itthon (2-1 és 2-0), azóta nincs sikerélmény. Sőt, az 1986-os irapuatói vb-csoportderbi 0-6-ja korszakos kudarc. A szovjetből újra orosszá vált szbornajával két 1993-as vesztes vb-selejtezőn találkozott a magyar gárda, amelynek szempontjából az összesített mérleg: hat győzelem, hat döntetlen, tizenkét vereség.
A múlt tehát a mai győri vendégek mellett szól, s a jelen is, hiszen a két csapat között harminckilenc helynyi a különbség (13. és 52.) a világranglistán. Huszti Szabolcs, a Zenit Szentpétervár játékosa magától értetődő összekötő kapocs, de nem mindenki számára. „Huszti? Őt természetesen ismerem, fogalmam sem volt róla, hogy magyar” – vallotta be tájékozatlanságát Alekszandr Buharov, a bajnok Rubin Kazany csatára a Szovjetszkij Szportnak. Csapattársa, Szergej Szemak legalább tudta, hol fekszik Magyarország, és hogy Budapest a fővárosa, s a barátságos találkozót hasznosnak tartja: „Bármilyen válogatott mérkőzés hasznos, így ez is, főleg a csapatépítés szempontjából, miközben tény, hogy a szbornaja rendre csak tétmeccset játszik, barátságosat a legritkábban.”
A tizenkilenc fős orosz keretből ketten sérüléssel bajlódnak, egyelőre kérdéses Huszti szentpétervári csapattársa, Vlagyimir Bisztrov, valamint a válogatott csapatkapitánya, Andrej Arsavin (Arsenal) játéka. Azért akad még bőven kiválóság: a CSZKA Moszkva kapusa, Igor Akinfejev, aztán Gyinyijar Biljaletgyinov (Everton), Igor Szemsov (Dinamo Moszkva), Roman Pavljucsenko (Tottenham) vagy Pavel Pogrebnjak (Stuttgart). A legnagyobb név, Guus Hiddink utoljára ül az orosz kispadra, hiszen már aláírta török szerződését, de még az sem kizárt, hogy előtte a vb-n Elefántcsontpartot irányítja. Ezúttal még két holland szakvezető találkozik majd Győrben, erről a magyarok mestere, Erwin Koeman azt mondta: „Két és fél évig dolgoztunk együtt Eindhovenben, sokat tanultam tőle. Ellenfélként egyszer kerültünk szembe, s az én Feyenoordom legyőzte az ő PSV-jét.” Hasonló koreográfiával most is kiegyeznénk.
német–Argentin, francia–spanyol. A magyar–orosz mellett további 32 barátságos találkozót rendeznek ma világszerte, egyebek között Münchenben német–argentin, Párizsban pedig francia–spanyol rangadót. A dél-amerikaiakat irányító Diego Maradona úgy véli, csapatát nem a 2006-os világbajnoki negyeddöntő miatti reváns motiválja majd (négy éve büntetőkkel a Nationalelf lépett tovább). Azért nem ez volt az eddigi legfontosabb derbijük, hanem az 1986-os és az 1990-es vb-döntő. Mexikóban az argentinok (3-2), Itáliában a németek (1-0) nyertek, Maradona előbb öröm-, majd szomorú könnyeket ejthetett a gyepen.
Az Európa-bajnok spanyolok 42 éves idegenbeli nyeretlenségi sorozatot kívánnak lezárni a franciák ellen. Ez a párharc szintén lezajlott a 2006-os vb-n, a nyolcaddöntőben francia siker született (3-1). A mieinkkel azonos Eb-selejtezőcsoportba sorsolt hollandok az amerikaiakat fogadják, a svédek Walesben, a finnek Máltán, a moldovaiak pedig Törökországban Kazahsztán ellen lépnek pályára.
Érdekesebb mérkőzések: Szlovákia–Norvégia, Bosznia-Hercegovina–Ghána, Moldova–Kazahsztán, Málta–Finnország, Algéria–Szerbia, Románia–Izrael, Svájc–Uruguay, Lengyelország– Bulgária, Ausztria–Dánia, Németország–Argentína, Olaszország– Kamerun, Hollandia–Egyesült Államok, Belgium–Horvátország, Skócia–Csehország, Anglia– Egyiptom, Franciaország–Spanyolország.

Az autópályán lerobbanni életveszélyes is lehet – mi legyen az első teendőnk?