Irántól fél a Nyugat

Újabb nyilatkozatháború tört ki tegnap Irán és a nyugati hatalmak között a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség legutóbbi jelentése miatt, amely szerint Teherán egyre kevésbé működik együtt az ügynökséggel, és az iszlám köztársaság atomfegyver előállítására törekszik.

Hírösszefoglaló
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szíriát gyanúsítják. Az Izrael által 2007-ben lebombázott szíriai létesítmény helyén talált uránrészecskék arra utalnak, hogy a sivatagi komplexumban valóban folyhatott titkos nukleáris tevékenység – állapította meg a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egy friss, bizalmas jelentésében, amelyet kiszivárogtattak a médiának. Washington azt állította korábban, hogy a reaktort észak-koreai tervek alapján építették, és Damaszkusznak fegyverminőségű plutónium előállítása volt vele a célja. (MTI)


Minap kiszivárogtatott jelentésében a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) cáfolja azt a 2007-ben napvilágot látott amerikai hírszerzési értesülést, amely szerint Irán nemzetközi diplomáciai nyomásra már 2003 őszén felhagyott atomfegyver-fejlesztési programjával. A NAÜ-jelentés megállapítja, hogy Irán – amely erről bejelentést is tett – húszszázalékos szinten dúsítja az uránt, amely a Nyugat szerint a következő lépés afelé, hogy Irán hozzálásson az atomfegyver előállításához szükséges 90 százalékos urándúsításhoz. A mostani az első olyan jelentés Iránról, amelyet a NAÜ új főtitkára, a japán Amano Jukija vezetése alatt dolgoztak ki.
Irán nem hisz az atomfegyverben, és nem akar ilyenre szert tenni – jelentette ki tegnap Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője. „A nyugati vádak alaptalanok, mert vallásos hitünk tiltja az ilyen fegyverek használatát” – tette hozzá az iszlám köztársaság magas rangú katonai vezetői előtt Dél-Iránban, az első iráni romboló vízre bocsátásának helyszínén. Hasonlóan nyilatkozott Ali Asgar Szoltaníje, Irán NAÜ-képviselője, aki szerint a jelentés „alaptalan, minden elemében fabrikált, és teljesen érvénytelen”.
Az Egyesült Államok ismét figyelmeztette Iránt, következményei lesznek annak, ha nem tesz eleget vállalásainak. Moszkva úgy reagált, hogy Iránnak aktívabban kell együttműködnie a NAÜ-vel, hogy meggyőzze a világot nukleáris programja békés jellegéről. A német kormány szóvivője kijelentette: Irán arra kényszeríti a nemzetközi közösséget, hogy újabb átfogó szankciókhoz folyamodjon. Ulrich Wilhelm szerint a NAÜ jelentése „megerősíti a német kormány régi félelmeit az iráni atomprogrammal kapcsolatban”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.