Jubilált a katolikus Vigilia folyóirat

Rendhagyó lapszámokkal és kerekasztal-beszélgetéssel ünnepelte születésnapját a katolikus kulturális és szépirodalmi folyóirat, a Vigilia, amely hetvenöt éve képviseli a kereszténység és az európai kultúra értékeit.

R. Kiss Kornélia
2010. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pilinszky Irodalmi Kávéházban tartott ünnepi esten Lukács László, a Vigilia főszerkesztője elmondta: a soron következő, márciusi lapszám a kereszténység és a kultúra kapcsolatát kísérli meg körüljárni, míg a februári számban az elmúlt hetvenöt esztendő megjelenéseiből készítettek válogatást. Az antológiában hetvenöt év magyar irodalmának legjelentősebb alkotói szerepelnek olyan, azóta széles körben ismertté vált művekkel, mint például a Jelentés öt egérről című novella Mészöly Miklóstól, vagy Pilinszky János Halak a hálóban című verse, amelynek egy korai, a ma ismert versszövegtől némileg eltérő változatát közölte 1942-ben a Vigila. Később Nemes Nagy Ágnes, Ottlik Géza és Weöres Sándor is publikált a lapban, amely Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát szavaival élve „a lélek és a szellem oázisa és a humanizmus védelmezője” volt a rendszerváltozás előtt, és azt követően is az európai szellem folyóirata maradt, bebizonyítva, hogy képes a kulturális párbeszédre, és nyitott Európára.
Az ünnepséget követő kerekasztal-beszélgetésen öt keresztény kulturális folyóirat, a Vigilia, a Mérleg, a Távlatok, a Pannonhalmi Szemle és az Egyházfórum szerkesztői és főszerkesztői keresték a választ kultúra, vallás és társadalom kapcsolatának aktuális kérdéseire. A résztvevőket elsősorban a kereszténységnek a társadalommal való kapcsolattartása foglalkoztatta: mint abban többen egyetértettek, a kereszténység napjainkban kiszorulni látszik a magyar társadalmi életből, és elszakad a kultúrától is, amelynek a korábbi századokban mecénása és ihletője is volt egyszerre. Lukács László szerint a keresztény egyház elveszítette azt a szellemi erőt, amely a katedrálisok építését és más hatalmas kulturális teljesítmények létrehozását lehetővé tette, és véleménye szerint napjaink társadalmában vallásosságától függetlenül maga a kultúra is tért veszít. A probléma megoldásáról Szabó Ferenc, a Távlatok főszerkesztője úgy vélekedett, hogy a kereszténység megfelelően képzett szakemberek és a média felhasználásával képes lenne elérni a mai társadalmat is, de a rádió és a folyóiratok támogatása elmondása szerint nem szerepel kellő hangsúllyal az egyházi vezetők céljai között. A kulturális értékeken keresztül folytatható párbeszéd jelentőségére a Pannonhalmi Szemle szerkesztője, Varga Mátyás hívta fel a figyelmet, aki derűlátóbban vélekedett a keresztény kulturális folyóiratok helyzetéről. Mint elmondta: a Pannonhalmi Szemle előfizetőinek száma az utóbbi időben növekedést mutat, és a felmérések szerint az olvasók jelentős része nem a szűk értelemben vett vallásos emberek közé tartozik. A nem keresztényekkel folytatott párbeszéd kérdésében egyetértés mutatkozott a szerkesztők és a főszerkesztők között: a folyóiratoknak a ma társadalmával kell dialógust folytatnia, és nem tekinthet el a napjainkban tapasztalható társadalmi és kulturális jelenségektől. „Multikulturális világunkban az egyháznak talán olyan kulturális értékekkel is kapcsolatot kell teremtenie, amelyeket hagyományos szemlélete miatt eddig elutasított” – vélekedett a vita zárásaként a Vigilia főszerkesztője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.