Kép, csukott szemmel

Hommage a Hantai – ezzel a címmel rendeztek kiállítást nyolc kortárs magyar festő alkotásaiból a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete galériájában. A festészet ereje mellett tesz hitet a kiállítás – no meg azzal is biztat, hogy a kortárs magyar művészet egyszer – talán nem is olyan soká – nem számít majd fehér foltnak Európa, a világ művészetföldrajzi térképén.

P. Szabó Ernő
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felszabadultság, könnyedség, lebegés érzete, erő árad a nagy méretű művek együtteséből, a szabadság érzete. A művészet szabadságáról beszélnek a szabad vásznas képek és a művész szabadságáról. Ahogyan Hantai Simon válaszolt azoknak, akik a festészet halálát vizionálják: „A festészet létezik, mivel nekem szükségem van rá, hogy fessek.”
A biai sváb származékként, a XVIII. században magyar földön letelepedett Handelek sarjaként 1922. december 8-án született, s a francia művészet egyik legmegbecsültebb képviselőjeként Párizsban 2008. szeptember 12-én elhunyt Hantai az úgynevezett hajtogatásos – pliage – képekkel vált széles körben ismertté. Az avantgárd csúcsteljesítményének nevezték e műveket, melyek paradox módon visszakapcsolják Hantai művészetét a gyemek- és ifjúkor világába. Anyja kékfestő anyagból készült köténye, a hajtogatott, meggyűrődött anyag és a Pollock-i action painting élménye találkozott, amikor néhány évvel a Bretonnal, a szürrealista mozgalommal való szakítás után megszületett a pliage-képek első sorozata. Maga Hantai így vallott róluk: „A pliage a semmiből fejlődött ki. Egyszerűen arra volt szükségem, hogy olyan személynek az állapotába kerüljek, mint aki még nem látott semmit, hogy a vászon helyét elfoglaljam. Meg lehetett tölteni a hajtogatott vásznat, anélkül, hogy az ember tudta volna, hol van a széle. Nem lehetett tudni, hogy hol áll meg az ember. Sőt tovább lehetett menni, s csukott szemekkel festeni.”
Nem állnak meg a keretnél, nem is használnak keretet az Olof Palme Ház kiállítói sem. A művészi mondandó végtelen mélységét sejteti például Végh András Levél Hantainak című alkotása, melyen nem az egyes szavak fontosak önmagukban, hanem a bennük sűrűsödő, a festészet magasztosságát egyébként játékos állatfigurákkal, furcsa madarakkal ellenpontozó teljesség. Az értelmezhető figurális és a dekoratív elemek, az organikus formák párbeszéde jelenik meg Mayer Berta Tabula című vásznán is, amelyen egyszerre lehetünk tanúi váratlan léptékváltásoknak és megkapó képzettársításoknak. Polgár Csaba György Hommage a Hantai című művén a laufer az egyik főszereplő, amely a nyomottextil-gyártás fénykorában a nagyipari termék előállításának egyik kelléke volt, most a véletlenszerűen megmaradt festéknyomokkal egyenrangú társa azoknak a motívumoknak, amelyeket a festőecset vagy a spakni visz a vászonra. Balla Attila munkáin a gesztus és a faktúra, a plasztikusan, olykor erőteljes reliefhatást adóan formált felület dominál, a vászonra szólt kvarchomok és a növényi szálakból összeállt fonat. Ezeken a szerves és szervetlen anyagok jelennek meg egyenrangú építőelemekként, M. Novák András Egyenes Adás című munkáján viszont mintha csak filmszalagok képsorait látnánk, amelyeken egyetlen motívum alakváltozásait figyelhetjük meg, mint a pliage négyszögeiben, az Agyfogyatkozás című kompozíción pedig, akárcsak Hantai földbe ásott képeinél, a szín és a forma redukciója eredményezi a mű alakulását. Kovács Péter Balázs Szürkületén egy gyermek alakja sejlik fel, s azok a motívumok, amelyek a művészt egész élete során elkísérik, s amelyek hol a dekoratív formák játékosságát, magától értetődését szembesítik a konkrét alakzatok zavarba ejtő irracionalitásával, ahogyan azt F. Farkas Tamás festményén látjuk, hol pedig a makrovilág szerves részévé válva nagyszabású vízió részeként jelennek meg, mint Szily Géza Vendégségben Hantainál című munkáján.
(Hommage a Hantai, Olof Palme Ház, március 21-ig.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.