Korona és turul

Kő András
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatvannégy évvel a háború befejezése után megjelent egy album, amely felkavarja az emlékeket, mert az 1938–1945 közötti időszak magyar katonai és katonai vonatkozású jelvényeit mutatja be. A szándék persze nem ez volt, de ez is a kísérője. A törekvés: tudományos igényű összegző és rendszerező mű a Magyar Királyi Honvédség és a leventemozgalom jelvényeiről, kitüntetéseiről. Először kap az érdeklődő átfogó, lexikális és gazdagon illusztrált képet a témakörről, ami az egypártrendszerben elképzelhetetlen lett volna. De hát ez is a magyar történelem része, és most már kulcs bizonyos kérdések és válaszok megfejtéséhez.
Hogy mit jelentett a jelvény a katonának? Ha azt hinnők, hogy a rézmedália csak rideg tárgy volt, tévedünk. Sok helyütt olvashatunk a visszaemlékezésekben arról, hogy a katonák milyen büszkén viselték a ruhájukon: ez személyesítette meg a csapatot, s az érdemeikről is számot adott. Dugdosták, rejtegették őket a rossz emlékű időkben is, de nem váltak meg egyiktől sem. S a rézmedáliákkal vonultak a sírba.
A jelvények rendezésére az 1930-as évek végén került sor Magyarországon. A cél az egységes elvek szerint felépülő katonai jelképrendszer kialakítása volt. A háborús légkör még elő is segítette olyan emblémák megszületését és elterjedését, amelyeknek az ügye – békeidőben – a bürokrácia útvesztőiben halt volna el. A honvéd vezérkar főnöke 1940 februárjában így foglalta össze elképzelését: „Az összes fegyvernemek, csapatnemek és csapattestek megkülönböztetését az egyenruhán végre kell hajtani. Ez a fegyvernem-, csapatnem-, csapattestszellem emelése miatt kívánatos, ezzel fejlesztjük a katonai hivatás varázsát, fokozzuk a katonai önérzetet és büszkeséget, emeljük a katonai közszellemet.”
Megkülönböztettek többek között hivatalos (csapattiszti és ügyességi), félhivatalos és nem hivatalos jelvényeket, kitüntetéseket. Ezeken belül hosszú a lista. A kötet több mint kétszáz medáliát sorol fel. Ezenkívül a Magyar Királyi Honvédség részére számos (elsősorban német) katonai jelvényt adományoztak a második világháború idején. Ugyanakkor például a magyar pilótajelvény fém változata többször is felfedezhető a német légierő tisztjeiről készült fényképeken.
A kitüntetések meghatározó jelképe a tárgyalt időszakban a magyar Szent Korona volt, amelyet a nemzeti hovatartozás jelölésére használtak. Gyakorta szerepelt vele együtt a magyar címerpajzs vagy annak néhány eleme. Szintén jellegzetes magyar szimbólum a turulmadár. Igen népszerű volt a jelvények megálmodói körében a szárnymotívum. Számos korabeli kitűző markáns eleme az emberi koponya (halálfej), továbbá a tölgylevél, a kard és a rohamsisak. Első világháborús hagyományok nyomán a határvadász-alakulatok tagjai vadászkürtöt, a hegyi csapatok katonái havasigyopárt varrtak a sapkájukra. Az elvont szimbólumok mellett a jelvényeken megjelentek a fegyver- és csapatnemekre utaló felszerelési tárgyak, harceszközök. A páncélosok jelvényein a harckocsi, a páncélgépágyú, a páncélgépkocsi, a tüzérek kitűzőin az ágyúcső, a töltővessző és az ágyúgolyók, az ejtőernyősjelvényeken az ejtőernyő-kupola… Fontos szempont volt, hogy tartós, könnyen előállítható, tetszetős és távolról jól felismerhető formák szülessenek. Pontosan meghatározták, hogy a különböző kitüntetéseket hol kell viselni a ruházaton. A kötetben található sok eredeti fényképfelvétel jól tükrözi a szabályokat.
Új kézikönyv született tehát azok számára, akik a második világháború újabb szeletére kíváncsiak. A tördelés tetszetős, a magyarázó szöveg érthető és világos, csak a medáliákból sugárzik valami különös fájdalom.
(Sallay Gergely Pál: Seregszemle fémben, zománcban – A Magyar Királyi Honvédség és a leventemozgalom jelvényei, 1938–1945. Monarchia Kiadó, Budapest, 2009. Ára: 8900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.