Lélekajtó-nyitogató

Vedd ölbe, ringasd, énekelj! – szól a mottó, és a három szóban benne is van a lényeg. Egy szekszárdi énektanárnő tizennyolc éve fáradozik azon, hogy Kodály elveit követve éneklésre bátorítsa az édesanyákat, s rajtuk keresztül elérje a legkisebbeket. Gállné Gróh Ilona Ringató foglalkozásaira alig lehet beférni. Dalokkal cirógat, lelkeket nyitogat.

Klementisz Réka
2010. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne féljetek, gyertek! – terelgeti maga köré a szőnyegre az édesanyákat és a gyerekeket Ili néni, s még mielőtt jutna idő megilletődni, már bele is kezd egy széki népdalba. Megdermednek a zsizsegők. Minden szempár rá figyel. Akadnak ölből kacsingatók, kúszók, mászók, szaladgálók, élvezik, hogy itt aztán senki nem szól rájuk. Sokszámos esztendőkben – dúdolják egyre bátrabban a széki strófát az édesanyák, aztán jön a közös békabeszéd, s amikor Ili néni kikiáltja a jelszót, lóg a lába lóga, még az első kör lábreptetés után jön az ukáz a szőnyeg másik feléről: Még!
Gállné Gróh Ilona több mint másfél évtizede kezdett bele valamibe, mert hitte, hogy a zenei nevelésben a sok pedagógiai divathullám, a gombamód szaporodó zenebölcsődék ellenére manapság is szükség van Kodály Zoltán és Forrai Katalin elveire. Gondozónőket, óvónőket tanít, húsz éve óvodásokkal is foglalkozik, s még arra is jut ereje, hogy a „ringatós” édesanyákból alakult énekkart vezesse. Hiánypótló zenei nevelési módszere őket, az anyákat szólítja meg, nekik kínál útmutatást az óvodásnál kisebb korosztály otthoni zenei neveléséhez.
– Az édesanya olyan zenei, lelki tápanyagot tud az újszülöttre örökíteni, amilyet egykor ő maga is az édesanyjától kapott. Akad, akinek nincs mit átörökíteni, más nem mer énekelni, fél a hangjától. A Ringató nekik nyújt támpontot – magyarázza a módszer alapelvét egy szerdai napon a Művészetek Palotájában, négy foglalkozás után. Mintha nem is ő lenne, aki az imént egy rögtönzött Lilla-dallal megszelídítette az elpityeredő kislányt, és állta a hegedűjét megrohamozó gyerekek csimpaszkodását.
A Ringató foglalkozás nem más, mint oldott figyelemterápia, anya és gyermeke intim együttléte, ahol két dallamív között, egy-egy rezdülésben mindketten tanulnak, észrevétlen. – Nem a figyelem lekötése, és nem is az erőltetett fejlesztés a cél – magyarázza Ili néni; bölcsődéskorú gyerekeknél még hiányzik a tartós koncentráció képessége. A módszeralapító szekszárdi énektanárnő fejlesztés helyett a lassan, magától is kiteljesedő fejlődésben hisz. A viszszajelzések őt igazolják. Néha maga is meglepődik, hogy a gyerekek minden gesztusát ellesik – meséli.
Fél óra bátorító éneklésért szerencsére nem kell Pestre jönni. Kilencvenöt településen, százhúsz helyszínen ma már harminchét képzett pedagógus vezet Ringató foglalkozásokat, sőt, külföldre is eljutott Ili néni híre. Párizs és Svájc után május végén a Vajdaságba és később a Felvidékre is eljut a Ringató a tervek szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.